ارزهای رمزنگاری شده (Cryptocurrency)

اولین خودپرداز بیت‌کوین ایسلند افتتاح شد

اولین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین در هتل Hlemmur Square ایسلند، نصب و راه‌اندازی شد. بنا بر گزارش‌های موجود، گفته شده که این خودپرداز جزو اولین خودپردازهای اروپا به شمار می‌رود.

در حال حاضر، این خودپرداز تنها سپرده‌گذاری یا Deposit را پشتیبانی می‌کند؛ اما امید بر آن است که در آینده امکان برداشت از حساب نیز فراهم شود.

میانگین سنی مراجعه‌کنندگان این هتل بین ۲۵ الی ۲۷ سال است. کلاوس اورتلیب، در مقام مدیریت هتل Hlemmur Square معتقد است که اکثر این افراد از ارزهای رمزنگاری‌شده نظیر بیت‌کوین استفاده می‌کنند. او می‌گوید: «به نظر من نزدیک به ۶۰ درصد بچه‌هایی که پا به اینجا می‌گذارند، از ارزهای رمزنگاری‌شده استفاده می‌کنند. از واژه «بچه‌ها» استفاده می‌کنم؛ چون از لحاظ سنی خیلی از آنها بزرگ‌تر هستم!»

برای انجام عملیات واریز به حساب یا Deposit، لازم است یک حساب بیت‌کوین داشته باشید؛ لازم است مهمان‌ها روی تلفن همراه خود یک اپلیکیشن کیف پول نصب کنند و سپس با تحویل پول نقد در مکان خودپرداز، عملیات Deposit به حساب را انجام دهند.

فرض کنید یک توریست به ایسلند سفر کرده، و اکنون می‌خواهد به کشور خود برگردد. او می‌تواند مقدار کرونایی (پول رایج در ایسلند) که اضافه آمده است را به این صورت تبدیل کند.

کلاوس می‌گوید: «بارها مشاهده شده که بعضی از افراد در فرودگاه احتیاج داشته‌اند پول خود را سریع تبدیل کنند و بدین ترتیب هزینه‌های سنگینی در ازای کارمزد بانکی پرداخت کرده‌اند. همچنین، بعضی‌ها مجبور شده‌اند هزار کرونا که معادل (۱۰ الی ۲۰ دلار) است را با خود برگردانند.»

اما حالا این امکان برای گردشگران فراهم شده است که دو هزار کرونا بیت‌کوین را به کیف پول ارزهای رمزنگاری‌شده خود واریز کنند. توریست‌ها دیگر مجبور نیستند این میزان پول را با خود به خانه ببرند تا بعد بلا استفاده یکجا بماند، و یا اینکه هنگام خروج از کشور بابت کارمزد تبدیل پولشان مبلغ زیادی را در فرودگاه خرج کنند.

منبع: ارز دیجیتال

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

اتاق خبر راه پرداخت همه مطالب و خبر‌های مهم فین‌تک ایران را رصد و منتشر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید