راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

با ابلاغ بخشنامه‌ بانک مرکزی درباره USSD ناقوس مرگ این ابزار ناامن به صدا درآمد / تصویر بخشنامه

روابط عمومی بانک مرکزی در خبری با عنوان بسترهای مبادلات پولی، امن تر می شود اعلام کرد به‌منظور ارتقای سطح امنیت مبادلات کارتی مردم و پیشگیری از سوءاستفاده احتمالی از اطلاعات حساس کارت در مبادلات الکترونیکی بدون حضور کارت، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، طی بخشنامه‌ای از نیمه بهمن سال جاری، انجام تمام تراکنش‌های مالی را، به‌جز پرداخت قبوض عمومی، در تمام‌مسیرهایی که به‌جای فیزیک کارت از اطلاعات آن استفاده می‌شود را منوط به رمزنگاری مبدأ تا مقصد تراکنش کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مطابق این بخشنامه، اطلاعات حساس کارت مردم، نظیر رمز دوم آن‌ها، نباید از مسیرهایی که فاقد رمزنگاری مناسب بوده و امکان ذخیره‌سازی یا مشاهده آن توسط عواملی غیر از بانک یا ارائه‌دهنده خدمات پرداخت وجود دارد، مبادله شوند.

این بخشنامه اولین گام برای ارتقای سطح امنیتی بسترهای موجود مبادلات پولی مردم بوده و بر این اساس حرکت به سمت استفاده از سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی بانک‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت، برای انجام مبادلات کارتی بدون حضور فیزیک کارت به‌عنوان راه‌حل ایمن توصیه می‌شود.

همچنین طی بخشنامه یادشده و به‌منظور ارتقای سطح خدمات برنامه‌های کاربردی پرداخت همراه، امکان استعلام مانده‌حساب متصل به کارت برای تمام کارت‌های بانک‌ها در مرکز شتاب فراهم می‌شود.

بخشنامه بانک مرکزی USSD

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.