ارزهای رمزنگاری شده (Cryptocurrency)

سیف: بانک مرکزی به دنبال ایجاد امنیت در فضای ارزهای رمزنگاری شده است

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

رئیس‌کل بانک مرکزی به مردم برای خریدوفروش بیت‌کوین هشدار داد و از اقدام بانک مرکزی در این زمینه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ولی اله سیف درباره خرید فروش ارزهای رمزنگاری شده و به خصوص بیت‌کوین در کشور، اظهار داشت: «بانک مرکزی نسبت به خریدوفروش این ارزها هشدارهای لازم را به مردم می‌دهد و در کنار آن نیز در تلاش است تا امنیت‌های نسبی در این رابطه ایجاد شود.»

در عین اینکه مردم به معامله این نوع ارز روی خوش نشان داده‌اند اما مسئولین هیچ‌گونه چراغ سبزی برای معامله بیت‌کوین نشان نداده و حتی شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در تازه‌ترین اظهارنظر خود خریدوفروش بیت‌کوین از سوی کارگزاری‌ها را تخلف عنوان کرد.

او افزود: «سازمان بورس و اوراق بهادار در حال بررسی وضعیت بیت‌کوین برای ورود به اقتصاد کشور بوده و هنوز در این مورد به نتیجه نرسیده است؛ بنابراین اگر کارگزاری‌ها اقدام به خریدوفروش محصولات کنند، تخلف کرده‌اند.»

همچنین ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به معضل مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نیز گفت که درباره سپرده‌گذاری در مؤسسات غیرمجاز نیز بانک مرکزی بارها به مردم هشدار داد ولی با وجود این عده‌ای برای کسب سود بیشتر جذب این مؤسسات شدند و درنهایت دچار مشکل شدند. درباره خریدوفروش ارزهای رمزنگاری شده نیز از هم‌اکنون به مردم هشدار می‌دهیم که در صورت کلاه‌برداری از آنها یا زیان از محل افت قیمت این ارز دیجیتالی هیچ نهادی مسئولیت آن را برعهده نمی‌گیرد چرا که هنوز در قوانین و مقررات دیده نشده است.

او درباره اینکه اکنون برخی از صرافی‌ها به این حوزه ورود کرده‌اند، گفت: «بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده هنوز ارز رسمی پذیرفته شده از سوی بانک مرکزی نیست و باید بخش نظارتی با این موارد برخورد کند. البته هماهنگی‌هایی نیز در این زمینه با سایر دستگاه‌ها در جریان است. حساسیت درباره ارزهای رمزنگاری شده در قوه قضائیه، شورای عالی فضای مجازی و دیگر دستگاه‌ها بالاست اما بحث بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده اول از همه بحث پولی است و باید در بانک مرکزی ابتدا تعیین تکلیف شود.»

او تأکید کرد: «واقعیت این است که ارز دیجیتال فقط از طریق نرم‌افزار است و این‌گونه نیست که همه آنها را فیلتر کنیم؛ ما نباید فقط در بخش عرضه آن متمرکز شویم هرچند که با نهادهای قضایی و نظامی هماهنگی‌های لازم را داریم.»

حال با تمام این تفاسیر و هشدارهایی که از سوی بانک مرکزی نسبت به عدم موضع مشخص دراین‌باره، داده شده است، مردم باید با رعایت جوانب احتیاطی، از تکرار معضل مؤسسات غیرمجاز جلوگیری کنند.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */