راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چطور برای امنیت بیشتر، بیت‌کوین‌ها را به کیف پول‌های سخت‌افزاری منتقل کنیم؟

اگر شما به‌تازگی بیت‌کوین خریداری کرده باشید احتمالا به سراغ صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس، کراکن یا جمینی برای خرید رفته‌اید. اگر هم کیف پول بیت‌کوین شما، یعنی فایلی که کدهای دسترسی شما را ذخیره می‌کند هم در همان سایتی است که کوین‌ها را خریده‌اید در نتیجه امنیت سکه‌های خودتان را به این سایت سپرده‌اید.

البته که انجام این کار ریسکی است و حتی صرافی‌هایی مانند کوین‌بیس هم که در حال حاضر بیش از ۱۳ میلیون مشتری دارد هم ناپایدار هستند.

اگر کسی به رمز عبور کوین‌بیس شما و شماره تلفنتان و یا به شماره تلفنتان دسترسی پیدا کند، می‌تواند به حسابتان دسترسی پیدا کنند و با فرستادن کوین‌های شما به جای دیگری، تمام آن‌ها را به سرقت ببرند.

.

کیف پول سخت‌افزاری چیست؟

بهترین راهکار برای اینکه بتوانید امنیت کوین‌هایتان را تأمین کنید این است که آن‌ها را به یک جای آفلاین منتقل کنید. به چنین راه‌حلی «ذخیره‌سازی سرد» می‌گویند؛ چراکه شما کلیدهای دسترسی به کوین‌هایتان را به جایی ارسال می‌کنید که با اتصال به اینترنت قابل دسترسی نیست.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای انجام این ذخیره‌سازی سرد، انتقال کوین‌ها به «کیف پول سخت‌افزاری» است. این‌ها دستگاه‌های فیزیکی هستند که رمزنگاری‌شده‌اند و صرفا برای ذخیره فایل کیف پولتان در نظر گرفته شده‌اند. با انجام این کار و ذخیره آفلاین، کوین‌های شما به مراتب در امنیت بیشتری در برابر سارقین قرار دارند.

امروزه چندین کیف پول‌ سخت‌افزاری در بازار وجود دارد که برای معرفی بهترین آن‌ها می‌توان به KeepKey با قیمت ۱۳۰ دلار، Trezor با قیمت ۱۰۶ دلار و Ledger با قیمت ۶۸ دلار اشاره کرد.

این دستگاه‌ها با یکدیگر تفاوت چندانی ندارند و همه آن‌ها هم از طریق کابل USB به کامپیوترتان وصل می‌شوند.

.

چطور کوین‌های خریداری‌شده را از صرافی به این کیف پول‌ها ارسال کنیم؟

انجام این کار راحت و سریع است و هیچ نیازی هم به دانستن درک فنی پیشرفته ندارد و ما برای انجام این کار از دستگاه Ledger Nano S استفاده کردیم.

زمانی که شما برای اولین‌بار Ledger Nano S را به کامپیوتر متصل می‌کنید، صفحه نمایش آبی آن به شما خوشامد می‌گوید و توضیح می‌دهد که آن دو دکمه‌ای که روی دستگاه وجود دارد چطور و برای چه منظوری کار می‌کند.

با کلیک سمت چپ و راست می‌توانید در منو عقب و جلو بروید و برای تأیید هم می‌توانید هم‌زمان روی هر دو سمت کلیک کنید. در ادامه شما باید یک رمز ۴ رقمی انتخاب کنید. این رمز ۴ رقمی فقط برای استفاده از دستگاه فیزیکی است و هربار که شما آن را به کامپیوتر وصل می‌کنید بایستی آن رمز را وارد کنید.

سپس Ledger برای شما یک عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای را نمایش می‌دهد و شما باید آن عبارت را در جایی یادداشت کنید (یعنی آفلاین) و در جای امنی ذخیره کنید. ذخیره این عبارت ۲۴ کلمه‌ای بسیار مهم است چراکه اگر زمانی شما دستگاه Ledger خودتان را گم کنید، می‌توانید با در اختیار داشتن آن عبارت ۲۴ کلمه‌ای، به کوین‌هایتان دسترسی داشته باشید.

حالا شما می‌توانید فایل کیف پول واقعی خودتان را راه‌اندازی کنید. ابتدا یک افزونه وب رایگان دانلود کنید (باید به شما بگوییم که دیگر کیف پول‌ها هم به همین شیوه عمل می‌کنند). وقتی که دستگاه Ledger را به دستگاهتان متصل می‌کنید و اپلیکیشن وب را باز می‌کنید، می‌توانید یک فایل کیف پول چه برای بیت‌کوین و چه برای اتریوم ایجاد کنید (KeepKey از ارزهای بیت‌کوین، اتر، لایت‌کوین، dogecoin، دش و namecoin پشتیبانی می‌کند درحالیکه Trezor از بیت‌کوین، اتر، لایت‌کوین، دش و زی‌کش پشتیبانی می‌کند.)

البته این نکته را باید به شما بگویم که صفحه نمایش اپلیکیشن وب Ledger شما تا زمانی که دستگاه Ledger را متصل نکنید و رمز عبورتان راهم وارد نکنید، چیزی به شما نشان نمی‌دهد.

زمانی که کیف پولتان را ایجاد کردید، یک آدرس کیف پول هم دارید که می‌توانید آن را مشاهده کنید که به شما پیشنهاد می‌کنیم که آن آدرس را هم در جایی یادداشت کنید. دیگر شما می‌توانید به آن آدرس پول دریافت کنید.

ضمنا این نکته را بدانید که کیف پول‌های سخت‌افزاری فقط برای ذخیره کوین‌ها طراحی شده‌اند و شما نمی‌توانید با دستگاه Ledger خودتان بیت‌کوین‌های جدیدی بخرید.

اینجاست که پای کوین‌بیس یا هر صرافی دیگری که با آن کار می‌کنید وسط می‌آید. وارد حساب کاربری‌تان در کوین‌بیس بشوید. سپس روی دکمه «ارسال» روی کیف پولی که می‌خواهید پول‌هایتان را رویش ذخیره کنید، کلیک کنید. اینجا می‌توانید آدرس کیف پول Ledger خودتان را وارد کنید.

هشدار: کوین‌بیس برای انجام این ارسال از شما مبلغی به‌عنوان کارمزد دریافت می‌کند که این مبلغ بر اساس فعالیتی که بیت‌کوین روی زنجیره بلوک انجام می‌دهد متغیر است. البته این کارمزد معمولا ۱.۵ درصد از کل مبلغی است که می‌خواهید ارسال کنید.

زمانی که شما این ارسال را تأیید کردید، کوین‌بیس یک علامت سبز زنگ به شما نشان می‌دهد و جزئیات تراکنش انجام‌شده را دراختیارتان قرار می‌دهد.

البته انجام این تراکنش ممکن است کمی طولانی باشد و در مورد دستگاه Ledger باید بگوییم که ممکن است ۴ ساعت طول بکشد اما زمانی که کل مراحل سپری شد، دیگر خیالتان راحت است که کوین‌هایتان حالا دیگر در جای کاملا امنی هستند.

منبع: Yahoo

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.