راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سی و یکمین جلسه شورای عالی هیئت خدمات مالی اسلامی در کوالالامپور برگزار شد

سی و یکمین جلسه شورای عالی هیئت خدمات مالی اسلامی روز دوشنبه بیستم آذرماه ۱۳۹۶ در کوآلالامپور مالزی به میزبانی مشترک بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بانک مرکزی مالزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این جلسه که با حضور اکبر کمیجانی به نمایندگی از بانک مرکزی برگزار شد، گزارشی از عملکرد و اقدامات دبیرخانه هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB) در سال جاری میلادی که براساس تصمیمات و مصوبات جلسات پیشین شورای عالی انجام شده بود، تشریح شد. همچنین در نشست مذکور برنامه‌های سال ۲۰۱۸ هیئت خدمات مالی اسلامی مطرح و به تأیید اعضا رسید. علاوه‌بر این، بودجه سازمان در سال آتی و نیز تغییرات پیشنهادی دبیرخانه IFSB در خصوص آیین‌نامه اداری و ضوابط ناظر بر امور مالی آن سازمان مطرح و به تأیید اعضا رسید.

در این جلسه تدوین استانداردها و رهنمودهای فنی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ارائه کمک‌های فنی در موضوعات مختلف تخصصی در کشورهای عضو، ادامه گردآوری و انتشار شاخص‌های نظارتی و احتیاطی مؤسسات مالی اسلامی و به تبع آن تنظیم گزارش ثبات مالی و تداوم برنامه‌های اصلاحی مالی، اداری و ارتباطی با رویکرد حداقل کردن هزینه‌ها از مهم‌ترین برنامه‌های سال ۲۰۱۸ هیئت خدمات مالی اسلامی عنوان و به تأیید رسید.

در این جلسه  بانک مرکزی کویت به‌عنوان رئیس دوره‌ای آن سازمان در سال ۲۰۱۸ برگزیده شد و بانک مرکزی بنگلادش به‌عنوان معاون سازمان همچون سال جاری باقی ماند.

در ادامه جلسه، گزارش اقدامات انجام شده در خصوص انتخاب دبیر کل جدید IFSB به استحضار اعضای شورای عالی رسید و مطابق با نظر و بررسی‌های کمیته تعیین شده در این خصوص که نماینده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز در آن عضویت داشت، دبیر کل جدید هیئت خدمات مالی اسلامی انتخاب شد و مقرر شد تشریفات مقتضی برای شروع به کار وی از ابتدای سال ۲۰۱۸، انجام پذیرد.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی ریاست دوره‌ای هیئت خدمات مالی اسلامی را بر عهده داشت و مهم‌ترین رویداد این دوره که تعاملات و هماهنگی بیشتری را با دبیرخانه نیاز داشت، موضوع انتخاب دبیر کل جدید IFSB بود. ضمن آن که تابستان سال جاری، کارگاه آموزشی برای همکاران حوزه نظارت بانک مرکزی توسط مدرسان هیئت خدمات مالی اسلامی در بانک مرکزی برگزار شد.

در حاشیه این نشست جلسه هم‌اندیشی نیز با موضوع «بازسازی و حل‌وفصل مؤسسات مالی با تمرکز بر مؤسسات مالی اسلامی»‌ برگزار شد و سخنرانان به بیان نظرات و ملاحظات خود در این زمینه پرداختند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.