راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانک‌های نظامی و انتظامی هم باید زیر نظر بانک مرکزی فعالیت کنند

به گزارش خبرگزاری ایلنا، ولی‌الله سیف در حاشیه نشست هیئت دولت درخصوص مصوبات امروز جلسه هیئت دولت گفت: «من امروز گزارشی را به دولت درخصوص مؤسسات غیرمجاز و آخرین اقدامات انجام شده دراین‌باره ارائه دادم.»

 

موسسه غیرمجاز فعال در کشور نداریم

او با بیان اینکه خوشبختانه دیگر موسسه غیرمجاز فعال در کشور نداریم و اقدامات نهایی در رابطه با تعیین و تکلیف سپرده‌گذاران در حال انجام شدن است، اظهار داشت: «باید از مراجع قضایی تشکر کنیم که دراین‌باره همکاری و هماهنگی مثبتی دارند. هم مجلس و هم مرجع قضایی با هماهنگی‌ای که به عمل آوردیم، براساس روش پیش‌بینی‌شده کار در حال پیش رفتن است. فکر می‌کنم این مسائل موجب به وجود آمدن شرایط مناسبت‌تری خواهد شد.»

رئیس بانک مرکزی ادامه داد: «در رابطه با تصمیم‌گیری در خصوص وضعیت برخی بانک‌ها نیز گزارش‌هایی مطرح و ارائه شد. خوشبختانه شرایط مثبت است و هم‌اینک نیز می‌توان شرایط بهتری را برای آینده پیش‌بینی کرد.»

 

بانک‌های نظامی و انتظامی هم باید زیر نظر بانک مرکزی فعالیت کنند

سیف با بیان اینکه مسئله دیگر انتظام‌بخشی به بازار متشکل پولی کشور است، تصریح کرد: «انتظام‌بخشی به بازار پولی بانکی کشور یکی از سیاست‌هایی است که بانک مرکزی به آن دنبال می‌کرده است. ما امیدواریم سال ۹۶، سالی باشد که این مطلب حل‌وفصل شود و هرگونه فعالیتی زیر نظر بانک مرکزی باشد؛ مخصوصاً این موضوع در رابطه با بانک‌های نظامی و انتظامی مطرح است.»

او در پاسخ به سؤالی درباره کارت‌خوان‌ها خاطرنشان کرد: «بانک مرکزی سندی را منتشر کرده است درباره کسانی که می‌خواهند پرداخت‌هایشان الکترونیکی باشد. این فعالیتی است که بانک مرکزی می‌خواهد آن را برای انتظام‌بخشی به بانک مالی انجام دهد تا همه نهادها و مؤسساتی که می‌توانند در آن شرایط فعالیت کنند، در آن بستر ایفای نقش کنند. درواقع این کار، برای شفافیت بیشتر و تعیین دامنه فعالیت‌ها است.»

 

درباره پول مجازی مطالعاتی را انجام داده‌ایم

رئیس بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که آیا موضوع پول الکترونیک را تأیید می‌کنید؟ ابراز داشت: «ما درباره پول مجازی مطالعاتی را انجام داده‌ایم. این پدیده‌ای است که بانک‌ها به‌صورت تدریجی به آن ورود کرده‌اند ولی هنوز نظر واحدی درباره آن ایجاد نشده است.»

سیف افزود: «ما در حال بررسی این موضوع هستیم و در زمان مقتضی نتیجه بررسی‌ها و مطالعات‌مان را اعلام خواهیم کرد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.