راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

امکان استفاده از ارزهای ملی ایران و ترکیه فراهم می‌شود

به دنبال سفر رئیس‌جمهور ترکیه به ایران و با هدف ایجاد زمینه‌های لازم برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور، دیروز ۱۷ مهرماه ۹۶ پیش‌نویس تفاهم سوآپ دوجانبه ریال ایران- لیر ترکیه به توافق و تأیید روسای کل بانک‌های مرکزی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه رسید.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این تفاهم با هدف تسهیل تجارت با استفاده از ارزهای ملی دو کشور برای «تأمین مالی تجارت» و «سرمایه‌گذاری مستقیم» بین دو کشور انجام‌شده است.

طبق توافق پیش‌بینی‌شده در این تفاهم‌نامه، ریال ایران و لیر ترکیه به‌راحتی قابلیت تبدیل به یکدیگر را خواهند داشت و این امر به کاهش هزینه‌های تبدیل و نقل و انتقالات وجوه ارزی برای تجار هر دو طرف، بدون نیاز به استفاده از ارزهای واسط منجر خواهد شد؛ به‌عبارت‌دیگر بانک‌های عامل دو کشور می‌توانند بر اساس توافق انجام‌شده از ابزارهای پرداخت بین‌المللی شامل اعتبارات و بروات اسنادی برای تأمین مالی تجارت به ارزهای ملی و محلی استفاده کنند.

همچنین در جریان سفر یک‌روزه رئیس‌کل بانک مرکزی به آنکارا، دیروز ۱۷ مهرماه ۹۶ موافقت‌نامه همکاری میان بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از دولت و بانک توسعه و تجارت سازمان همکاری‌های اقتصادی اکو با حضور مقامات ارشد بانکی دو کشور امضا شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.