راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رفع موانع بین‌المللی بانکی ایران و چین با تأسیس «بانک آسیا»

در همایش تجاری مشترک ایران و چین بر رفع موانع بین‌المللی بانکی ایران و چین با تأسیس بانک آسیا و رفع مشکلات دریافت روادید چین توسط کارآفرینان ایرانی تاکید شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، همایش تجاری ایران و چین با حضور هیئت تجاری صنعتی استان «شانسی» این کشور و جمعی از فعالان اقتصادی ایران توسط اتاق مشترک ایران و چین برگزار شد.

معاون همایش مشورتی استان شانسی چین در رأس هیئت تجاری صنعتی این استان با هدف آشنایی با فعالیت‌های بخش خصوصی در حوزه معدن و صنایع معدنی به ایران سفر کرده و در همایش تجاری ایران و چین در اتاق ایران حضور یافته است.

اعضای این هیئت از بخش‌های مسکن، کشاورزی، سرمایه‌گذاری، دکوراسیون، اینترنت و نرم‌افزار بوده و بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک اقتصادی تأکید داشتند.

«اسدالله عسگراولادی» رئیس اتاق مشترک ایران و چین با اشاره به عضویت اتاق مشترک در هیئت‌مدیره شورای جاده ابریشم، تصریح کرد: «با انتخاب شعار «یک کمربند، یک جاده» توسط رئیس‌جمهوری چین برای اهمیت دادن به جایگاه و نقش جاده ابریشم در گسترش مناسبات کشورهای منطقه، زمینه‌های همکاری جدیدی بین ایران و چین شکل گرفت.»

او ادامه داد: «کارآفرینان ایرانی آمادگی دارند مناسبات خود را با فعالان اقتصادی چین گسترش دهند؛ هرچند در این وادی برخی موانع وجود دارد.»

رئیس اتاق مشترک ایران و چین با بیان اینکه دریافت روادید چین توسط کارآفرینان ایرانی به‌سختی انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: «پیشنهاد ما صدور روادید مولتی سالیانه برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایرانی است.»

این فعال اقتصادی، مانع بعدی بر سر راه تجارت با چین را نبود شفافیت در روابط بانکی برشمرد و تأکید کرد: «خریدوفروش کالاهای اقتصادی در طوفان‌های سیاسی آسیب می‌بیند، بنابراین تنها راهکار ایجاد ثبات در روابط اقتصادی بین دو کشور سرمایه‌گذاری و همکاری‌های مشترک است.»

عسگراولادی تولید با فناوری چین، با سرمایه ایران و صادرات مازاد آن به کشورهای منطقه را سازوکار مناسبی در ایجاد تعاملات پایدار اقتصادی دانست.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین از فعالان اقتصادی چین خواست تا برای ارتباط با دیگر شعبه‌های اتاق ایران در سراسر کشور هماهنگی‌های لازم را با اتاق مشترک داشته باشند تا بتوانند از مذاکرات خود بهترین نتایج را به دست آورند.

«فنگ یوجو» معاون همایش مشورتی استان شانسی چین، برگزاری نشست‌های اقتصادی بین دو کشور را برای منطقه آسیا مهم ارزیابی کرد و با اشاره به نظریه یک کمربند- یک جاده، تأکید کرد: «این عنوان می‌تواند در توسعه روابط بین چین با سایر کشورها اثرگذار باشد؛ در همین زمینه استان شانسی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در قزاقستان و قرقیزستان انجام داده است.»

او درباره موانعی که رئیس اتاق مشترک از وجود آنها انتقاد کرد، گفت: «مشکلات بانکی با تأسیس بانک آسیا که به‌تازگی اتفاق افتاده، برطرف خواهد شد. در مورد روادید نیز در همین سفر طی جلسه‌ای با سفیر چین در ایران مقرر شد به‌زودی موانع برداشته شود.»

معاون کنفرانس مشورتی استان شانسی در پایان از وجود منابع غنی معدنی در این استان سخن گفت و به مشکلات آن اشاره کرد. به اعتقاد او ایران به دلیل تجربه بالا در حوزه معدن می‌تواند الگوی خوبی برای این بخش به شمار آید.

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به‌عنوان رئیس ایرانی کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی دو کشور، مردادماه ۹۵ اعلام کرد: میزان مبادلات تجاری دوجانبه تهران- پکن در ۳۰ سال گذشته ۱۰۰ برابر شده و همکاری‌های دو طرف از تجارت نفت به بخش زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری گسترش یافته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.