راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

یکی برای همه؛ نگاهی به قابلیت‌های انگشتر توکنایز

شرکت توکنایز (Tokenize) با تلفیق فناوری‌های NFC و بلوتوث، حلقه‌ای طراحی کرده است که می‌تواند به‌عنوان کارت پرسنلی، کارت اعتباری، کلید ورودی، سوئیچ خودرو و حتی کلمه عبور لپ‌تاپ مورداستفاده قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، توکِن امنیتی یا کلید امنیتی سخت‌افزاری کوچک است که برای ورود کاربر یک سرویس یا سامانه به کار می‌رود؛ به‌عبارت‌دیگر، این دستگاه یک دستگاه فیزیکی است که در اختیار کاربران مجاز قرار می‌گیرد تا به راحتی بتوانند برای استفاده از یک سیستم کامپیوتری هویت آن‌ها تشخیص داده شود.

توکن امنیتی برای اثبات هویت فرد به‌صورت الکترونیکی استفاده می‌شود. (به‌عنوان‌مثال نحوه دسترسی به حساب بانکی از راه دور). از توکن به علاوه به جای رمز عبور معمولی برای احراز هویت مشتری که خواهان ورود به سیستم است، بهره می‌برند؛ به‌عبارت‌دیگر به‌عنوان یک کلید الکترونیکی برای دسترسی عمل می‌کند.

بعضی از توکن‌ها کلیدهای رمزنگاری مانند امضا دیجیتال و اطلاعات بیومتریک مثل اثرانگشت را در حافظه خود ذخیره می‌کنند. این توکن‌ها شامل چند کلید برای وارد کردن پین‌کد یا شماره شناسایی شخصی و آغاز برنامه توکن برای انجام عملیات ایجاد رمز عبور هستند. نسخه‌ای از این توکن‌ها به‌صورت ارتباط USB و بلوتوث است که این روش‌ها در انتقال رمز تولید شده به سیستم دخالت دارند.

این حلقه با بزرگ‌ترین شرکت‌های اعتباری و مالی نظیر ویزاکارت و مسترکارت، مایکروسافت برای ویندوز و بیش از 50 شرکت فعال در عرصه ترانزیت در جهان کار می‌کند.

برای فعال کردن این حلقه به‌عنوان سوئیچ خودرو می‌بایست کد مربوط به کارت سوئیچ خودرو برای شرکت ارسال شود تا حلقه متناسب با خودروی موردنظر کدگذاری شود. برای روشن کردن خودرو یک کلید USB نیز ارائه می‌شود که پس از اتصال آن به درگاه ODB2 خودرو، حلقه به‌عنوان سوئیچ قابل‌استفاده خواهد بود.

برای حفظ امنیت، کاربر باید اثرانگشت خود را روی این حلقه قرار دهد تا شناسایی انجام شود و سپس آن را در انگشت خود قرار دهد. این حلقه تا زمانی که در انگشتان کاربر قرار نگیرد کار نمی‌کند و به‌این‌ترتیب هیچ خطری برای کاربر در صورت دزدیده شدن حلقه وجود ندارد.

این حلقه تا عمق 50 متری ضد آب است و با یک بار شارژ می‌تواند 14 روز کار کند. درصورتی‌که از تمام قابلیت‌های این حلقه استفاده شود به راحتی جایگزین کیف پول و دسته‌کلیدهای کاربران می‌شود.

در حال حاضر سفارش گیری این محصول آغاز شده و تحویل آن از دسامبر 2017 آغاز می‌شود. قیمت حلقه‌های نقره‌ای این محصول 249 دلار است و رنگ‌های مشکی و رزگلد آن 50 دلار گران‌تر هستند. برای استفاده از این حلقه در خودرو و درب منزل باید 200 دلار هزینه اضافه پرداخت کرد که مجموعاً برای تمام امکانات 500 دلار قیمت خواهد داشت.

1 دیدگاه
  1. علی گل محمدی می‌گوید

    سه ماهی بو د از بانک پاسارگاد دسگا پوز گرفته بودم بابتش یک ملیون پول ازم نگه داشته بودم یک ما به خاطر مشکلی داشتم نتونستم ازش استفاده کنم بانگ ازم دستگاه چهار رو زه پس گرفته ولی هنوزم پولمو نداده لطفاً منو راهنمایی کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.