راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

نقش و جایگاه NFC در حمل و نقل عمومی (1)

قسمت اول:

به مرور و زیر این عنوان مطالبی در مورد NFC در صنعت حمل و نقل بیان می‌شود.

چکیده

این مستند با همکاری اعضای تشکل NFC در راستای معرفی تکنولوژی NFC و ترویج فرهنگ استفاده از آن برای ارائه طیف وسیع حوزه کاربری NFC تهیه و ارائه شده است. محوریت اصلی این مستند معرفی حوزه حمل و نقل و نحوه تسهیل خدمات در آن با استفاده از تکنولوژی NFC می‌باشد که می‌تواند توسط اپرواتورهای مختلف در شبکه‌های حمل و نقل مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گیرد. واژه خدمات در حمل و نقل، به همه نوع خدماتی که در نقل و انتقال مسافرین از یک نقطه به نقطه دیگر انجام می‌شود، اطلاق می‌گردد. در این مستند سعی شده است که خدمات مختلف در شبکه‌های حمل و نقل معرفی شده و کاربری NFC در آن‌ها و همچین مزایای که دارند، مورد بررسی قرار گیرد. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در حوزه NFC، می‌توانید به سایت www. nfc-forum. org مراجعه نمایید.

مقدمه

امروزه آژانس‌ها و اپراتورهای حمل و نقل عمومی متعددی در اروپا، آمریکا و ژاپن استفاده از تلفن‌های همراه با قابلیت NFC را برای استفاده شهروندان در شبکه‌های حمل و نقل در برنامه خود قرار داده و ارائه می‌نمایند. در این نوع کاربری‌ها، NFC در قالب یک برنامه پیشنهادی ساده برای سامانه‌های بدون گیت، مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر آن سایر شبکه‌های ارائه کننده خدمات پرداخت خرد نیز توانسته‌اند برنامه‌های مرتبط با حوزه خود را نیز در کنار آن قرار دهند. این بستر قابلیت اضافه نمودن سایر کاربرد‌ها به تلفن همراه را نیز فراهم نموده است.

در ادامه این نوشتار سعی شده است که یک تصویر کلی از کاربری NFC در شبکه حمل نقل عمومی و استفاده در قالب بلیت الکترونیک به همراه مزایای آن در ارائه خدمات، معرفی گردد.

NFC چیست؟

واژه NFC به تکنولوژی انتقال بیسیم اطلاعات با یک فاصله محدود و مشخص اشاره می‌نماید که یک ارتباط دو طرفه ساده را بین تجهیزات الکترونیک فعال به آن قابلیت، برقرار می‌نماید. با استفاده از این تکنولوژی کاربران می‌توانند تراکنش‌های غیرتماسی را در چند گام ساده انجام دهند. مزیت NFC ساده‌سازی پیکربندی‌های اولیه مورد نیاز برای بسترهای مشابه مانند Wi-Fi و یا بلوتوث می‌باشد. علاوه بر آن، این تکنولوژی با استانداردهای جهانی موجود در زمینه ارتباط بیسیم مانند ISO ۱۴۴۴۳، ISO ۱۸۰۹۲ هم سازگار بوده که این امکان را به اپراتورهای حمل و نقل می‌دهد که بتوانند از بستر موجود که برای پشتیبانی از کارت‌های غیر تماسی استفاده کنند. این سرویس می‌تواند با استفاده از تلفن‌های همراه که مجهز به NFC هستند، ارائه شده و مورد استفاده قرار گیرد.

در شکل زیرسرعت تبادل اطلاعات در تکنولوژی NFC و همچنین فاصله مورد نیاز برای تبادل اطلاعات با سایر استاندارد‌ها و تکنولوژی-های مشابه – که می‌توانند در تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار گیرند- نمایش داده شده و مقایسه شده است. تبادل اطلاعات زمانی اتفاق می‌افتد که دو دستگاه که مجهز به NFC هستند در میدان تاثیر یکدیگر قرار گیرند. با توجه به شکل مشخص است که NFC به فاصله محدود‌تر و کمتری برای برقراری ارتباط نیاز دارد که قابلیت مهمی در سامانه‌های حمل و نقل است و می‌تواند با امنیت بالایی در ارائه خدمات مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

سازگاری NFC با سایر استاندارد‌ها و تکنولوژی‌ها
سازگاری NFC با سایر استاندارد‌ها و تکنولوژی‌ها

همانطور که در شکل نشان داده شده است، استاندارد‌ها و تکنولوژی‌های مختلفی برای انتقال اطلاعات به صورت بیسیم وجود دارد ولی NFC توانسته است در قالب یک تکنولوژی موفق برای استفاده در حوزه حمل و نقل مورد بررسی قرار گیرد.

ادامه دارد …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.