بانک‌تک (BankTech)

امروز بانک صادرات شصت ساله می‌شود

نوشته شده توسط رضا قربانی

بانک صادرات ایران در پانزدهم شهریور ۱۳۳۱ بعنوان دومین بانک خصوصی کشور (پس از بانک بازرگانی) با نام بانک صادرات و معادن بصورت سهامی عام با سرمایه ۲۰ میلیون ریال که ۵۰ درصد آن نقداً پرداخت شده بود، بعنوان یک بانک خصوصی تاسیس و با سیزده کارمند، اولین شعبه خود را در کوچه تکیه دولت بازار بزرگ تهران راه اندازی کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، احترام به مشتری، خلاقیت و نوآوری، صداقت و درستکاری و گسترش روزافزون شعب، برنامه‌های استراتژیک بانک صادرات ایران در بدو تاسیس بوده که براین اساس این بانک توانست طی مدت زمان کوتاهی به پیشرفت قابل توجهی دست یابد و بعنوان رقیبی جدی برای کلیه بانک‌ها در عرصه بانکداری ایران بدرخشد.

پس از پیروزی انقلاب شکوه‌مند اسلامی در ایران بانک صادرات در هفتم خرداد ۱۳۵۸ با تصویب لایحه‌ای از سوی مجلس محترم شورای اسلامی ملی شده و در زمره بانکهای تجاری دولتی کشور جای گرفت تا اینکه در خرداد سال ۸۸ با عرضه ۵ درصد سهام بانک در بورس، مجددا به جرگه بانکهای خصوصی کشور پیوست و عنوان بزرگ‌ترین بانک خصوصی کشور را از آن خود نمود.

هم اکنون دولت جمهوری اسلامی نزدیک به ۳۲ درصد، شرکتهای سرمایه گذاری استانی ۴۰ درصد، کارکنان بانک صادرات ۵ درصد، اشخاص حقوقی ۱۴درصد و اشخاص حقیقی نیز ۹ درصد سهام بانک صادرات ایران را در اختیار دارند.

اولین شعبه خارج از کشور بانک صادرات در سال ۱۳۴۰ در هامبورگ آلمان تاسیس و پس از آن شعب خارجی این بانک یکی پس از دیگری به افتتاح رسیدند. هم اکنون بانک صادرات ایران مالکیت ۴ بانک مستقل دایر در خارج از کشور (بانک صادرات تاشکند، پی ال سی لندن، فیوچر بانک بحرین و آرین بانک افغانستان) را در اختیار دارد و افزون بر آن واحدهای بانکی متعلق به این بانک در اروپا و آسیا بالغ بر ۳۰ واحد است.

بانک صادرات ایران در حال حاضر یکی از گسترده‌ترین شبکه شعب بانکی ایران را با در اختیار داشتن ۳ هزار شعبه فعال در اختیار دارد. افزایش سرمایه این بانک به مبلغ ۲۴۱۹۷ تصویب و بزودی اجرا خواهد شد و این بانک که از سال ۱۳۷۹ ارائه خدمات الکترونیکی آنلاین را آغاز کرده هم اکنون در زمینه‌های تعداد شعب آنلاین، تعداد دستگاه‌های خود‌پرداز، پایانه‌های فروش (pos) و ارایه خدمات بانکی از طریق تلفن همراه و اینترنت رکورددار نظام بانکی ایران است.

درباره نویسنده

رضا قربانی

رضا قربانی هستم؛ بنیان‌گذار شبکه راه پرداخت؛ یک B2B Digital Media در حوزه فین‌تک ایران. با کمک همکارانم کتاب‌هایی درزمینهٔ فین‌تک منتشر کردیم، مثل بانک ۳.۰، بانک دیجیتال، بانکداری مجازی، گسست بانک‌ها، دانشنامه پرداخت و بانکداری الکترونیکی و چند کتاب دیگر. انتشار این کتاب‌ها علاقه شخصی من است که افراد بیشتری با فین‌تک آشنا شوند. سردبیر ماهنامه عصر تراکنش هم هستم که به‌صورت تخصصی درزمینهٔ فین‌تک منتشر می‌شود. تولید ویدیو و پادکست یکی دیگر از کارهایی است که با کمک همکارانم انجام می‌دهم. روزنامه‌نگاری با آفتابگردان همشهری در من شروع شد و با گنبد کبود ابرار جدی شد و در روزنامه شریف به نتیجه رسید. در رسانه‌هایی مثل عصر ارتباط، پیوست، دنیای اقتصاد و تجارت فردا، مدیریت ارتباط و چند جای دیگر چیزهایی نوشته‌ام و در هفته‌نامه شنبه دبیر صفحه فین‌تک هستم. اگر می‌خواهید بیشتر درباره من بدانید لطفا وبلاگ مدیر رسانه را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */