راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آمارهایی از جایگاه برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا

نشریه تخصصی و بین‌المللی نیلسون ریپورت (Nilson Report) که به صورت دوهفته‌نامه مختص حوزه پرداخت الکترونیکی منتشر می‌شود، هرسال آمارهای ارزشمندی درباره برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا ارائه می‌کند و این شرکت‌های تولیدکننده دستگاه کارت‌خوان را بنا بر شاخص‌های ساده‌ای مثل مقدار فروش بین‌المللی یا منطقه‌ای از لحاظ تعداد دستگاه رتبه‌بندی می‌کند.

آخرین شماره منتشر شده نیلسون ریپورت در زمان تنظیم این گزارش شماره ۱۱۰۱ است که در ماه ژانویه ۲۰۱۷ منتشر شده است ولی آخرین رتبه‌بندی که نیلسون ریپورت در خصوص جایگاه برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان فروشگاهی در دنیا انجام داده در سپتامبر ۲۰۱۶ در شماره ۱۰۹۵ این نشریه منتشر شده که اطلاعات آن نیز مربوط به فروش برندها در سال ۲۰۱۵ است. با توجه به اینکه برای مشاهده وضعیت در سال ۲۰۱۶، باید تا سپتامبر ۲۰۱۷ منتظر باشیم، تصمیم گرفتیم با تکیه به آخرین آمار منتشر شده از نیلسون ریپورت در این خصوص، به بررسی جایگاه برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا در سال ۲۰۱۵ بپردازیم.

.

برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا

طبق گزارش نیلسون ریپورت، در سال ۲۰۱۵ بیش از ۴۳ میلیون دستگاه کارت‌خوان در کل دنیا به فروش رفته است که شرکت Ingenico فرانسه با تعداد ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه پایانه فروش در جایگاه اول قرارداد و عنوان پرفروش‌ترین تولیدکننده دستگاه پایانه فروش را به خود اختصاص داده است؛ اینجنیکو در سال ۲۰۱۴ نیز در این جایگاه قرار داشت.

بعد از اینجنیکو، شرکت Verifone آمریکا با تعداد ۵ میلیون ۹۶۱ هزار دستگاه پایانه فروش مانند سال ۲۰۱۴ در جایگاه دوم قرار دارد. اما جایگاه سوم و چهارم در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ عوض شده است. شرکت Fujian Newland چین که در سال ۲۰۱۴ در جایگاه چهارم این لیست قرار داشت در سال ۲۰۱۵ با تعداد ۵ میلیون و ۵۱۱ هزار  در جایگاه سوم نشسته است. تولید این شرکت در سال ۲۰۱۵ مقدار ۱۳۷ درصد نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایش داشته است.

از طرف دیگر، شرکت Pax Technology با وجود رشد ۳۸ درصدی فروش خود در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴، با تعداد ۴ میلیون و ۱۷۵ هزار دستگاه پایانه فروش در جایگاه چهارم فهرست برترین‌های سال ۲۰۱۵ قرار گرفته است. پنجمین جایگاه این فهرست با ۲ میلیون ۹۵۳ هزار دستگاه در اختیار شرکت BBPOS هنگ‌کنگ است که در سال ۲۰۱۴ نیز در همین جایگاه قرار داشت.

آمارهایی از جایگاه برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا
آمارهایی از جایگاه برندهای پرفروش دستگاه‌ کارت‌خوان در دنیا

از ۵ شرکت پرفروش دنیا که بگذریم، به شکلی کوتاه به بررسی جایگاه ۱۵ شرکت بعدی می‌پردازیم. در ادامه ۱۵ شرکت بعدی را که در لیست شرکت‌های پرفروش تولیدکننده دستگاه پایانه فروش قرار دارند را خواهید دید.

در جایگاه ششم، شرکت SZZT electronics چین با تعداد ۲ میلیون و ۶۴۵ هزار دستگاه پایانه فروش قرار دارد و به ترتیب شرکت Shenzhen Xinguodu چین با تعداد یک میلیون و ۳۹۲ هزار دستگاه در جایگاه هفتم، شرکت Dspread Technology با تعداد یک میلیون و هشتاد هزار دستگاه در جایگاه هشتم، شرکت New POS Technology چین با تعداد یک میلیون و ۶۹ هزار دستگاه در جایگاه نهم، وشرکت Castles Technology تایوان با تعداد یک میلیون ۱۸ هزار دستگاه در جایگاه دهم قرار دارند. در این بین شرکت Dspread Technology با افزایش فروش ۱۱۲ درصدی در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴، با رشد ۶ پله‌ای در فهرست جدید قرار گرفته است.

و ۱۰ جایگاه بعدی به ترتیب متعلق به این شرکت‌ها است: شرکت Bitel کره جنوبی با تعداد ۸۸۴ هزار دستگاه پایانه فروش در جایگاه یازدهم، شرکت Hangzhou Sunyard چین با تعداد ۸۰۷ هزار دستگاه در جایگاه دوازدهم، شرکت Spire Payments انگلیسی-اسپانیایی با تعداد ۷۵۷ هزار دستگاه در جایگاه سیزدهم، شرکت Centerm چین با تعداد ۷۱۳ هزار دستگاه در جایگاه چهاردهم، شرکت First Data آمریکا با تعداد ۶۲۸ هزار دستگاه در جایگاه پانزدهم، شرکت CyberNet کره جنوبی با تعداد ۵۹۴ هزار دستگاه در جایگاه شانزدهم، شرکت Spectra Tech. هنگ‌کنگ با تعداد ۴۲۰ هزار دستگاه در جایگاه هفدهم، شرکت Shenzhen Justtide چین با تعداد ۳۲۴ هزار دستگاه در جایگاه هجدهم، شرکت Aisino چین با تعداد ۳۱۵ هزار دستگاه در جایگاه نوزدهم و شرکت Yarus روسیه با تعداد ۲۸۸ هزار دستگاه در جایگاه بیستم قرار دارد.

در فهرست ۲۰۱۵ جای بایتل و کسلز نسبت به سال ۲۰۱۴ عوض شده است. کسلز با ۳۷ درصد رشد در فروش در سال ۲۰۱۵ نسبت به ۲۰۱۴، از جایگاه یازدهم به جایگاه دهم ارتقا یافته است و شرکت بایتل که در سال ۲۰۱۴ بین ۱۰ شرکت برتر قرار داشت با یک درصد افزایش فروش در سال ۲۰۱۵، از لیست ۱۰ شرکت برتر خارج شده است در جایگاه یازدهم این جدول در سال ۲۰۱۵ قرار گرفته است. همچنین شرکت سایبرنت با کاهش ۵۰ درصدی فروش در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴، از جایگاه هفتم جدول به جایگاه شانزدهم جدول سقوط کرده است.

همچنین شرکت‌های Gertec برزیل، Feitian Technologies چین، NewNote پرتغال و FlyPOS اسپانیا از برندهای جدید در سال ۲۰۱۵ هستند که شرکت Gertec با ۸۵ هزار فروش در اولین سال فعالیت خود، در جایگاه ۳۳ جهان قرار گرفته است.

.

پرفروش‌ترین برندهای تولیدکننده دستگاه کارت‌خوان موبایلی در دنیا

در این قسمت می‌خواهیم به بررسی جایگاه برندهایی بپردازیم که بیشترین فروش دستگاه کارت‌خوان موبایلی (mPOS) را در سال ۲۰۱۵ در سراسر دنیا داشته‌اند که این آمار بر اساس دو نوع دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip & PIN و دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip & Signature سنجیده شده است.

در قسمت دستگاه‌های کارت‌خوان موبایلی Chip&PIN، شرکت Newland چین با تعداد ۲ میلیون و ۵۹۶ هزار دستگاه کارتخوان موبایلی در رأس جدول قرار دارد و جایگاه دوم با تعداد ۶۰۵ هزار دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip&PIN متعلق به شرکت Pax چین است و با تعداد ۴۸۹ هزار دستگاه کارت‌خوان موبایلی شرکت BBPOS هنگ‌کنگ در جایگاه سوم این فهرست در سال ۲۰۱۵ قرار دارد. همچنین به ترتیب شرکت Sunyard چین با تعداد ۲۹۹ هزار دستگاه و شرکت Dspread چین با تعداد ۲۰۰ هزار دستگاه در جایگاه چهارم و پنجم قرار دارند.

سپس به ترتیب شرکت YouTransactor با تعداد ۱۶۴ هزار دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip & PIN در جایگاه ششم، شرکت Kwangwoo I&C با تعداد ۱۲۲ هزار دستگاه در جایگاه هفتم، شرکت Xinguodo با تعداد ۱۲۰ هزار دستگاه در جایگاه هشتم، شرکت Spire Payments با تعداد ۱۲۰ هزار دستگاه در جایگاه هشتم،  شرکت Centerm با تعداد ۹۰ هزار دستگاه در جایگاه نهم و شرکت Gertech با تعداد ۸۵ هزار دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip & PIN در جایگاه دهم قرار داد.

پرفروش‌ترین برندهای تولیدکننده دستگاه کارت‌خوان موبایلی در دنیا
پرفروش‌ترین برندهای تولیدکننده دستگاه کارت‌خوان موبایلی در دنیا

همچنین نگاهی خواهیم داشت بر شرکت‌هایی که بیشترین فروش دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip & Signature را داشته‌اند.

در بخش فروش دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip & Signature نیز شرکت BBPOS با فروش ۲ میلیون و ۴۶۳ هزار دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip & Signature در جایگاه اول این فهرست قرار دارد و سپس شرکت Dspread با تعداد ۸۸۰ هزار دستگاه کارت‌خوان در جایگاه دوم قرار دارد و در جایگاه سوم شرکت CayberNet با تعداد ۶۳ هزار دستگاه قرار دارد.

سپس به ترتیب شرکت Centerm با تعداد ۴۰ هزار دستگاه در جایگاه چهارم، شرکت LinkFlex با تعداد ۱۲ هزار دستگاه در جایگاه پنجم، شرکت New POS Tech. با تعداد ۸ هزار دستگاه در جایگاه ششم و در آخر شرکت Feitian Tech. با تعداد ۵ هزار دستگاه کارت‌خوان موبایلی Chip & Signature قرار دارد.

.

هر برند دستگاه کارت‌خوان در کدام منطقه بیشترین فروش را داشته؟

در کنار رتبه‌بندی جهانی برندهای تولیدکننده دستگاه کارت‌خوان از لحاظ فروش، نیلسون ریپورت در گزار منتشر شده در سپتامبر ۲۰۱۶ در شماره ۱۰۹۵، جایگاه برندهای مطرح تولیدکننده پایانه فروش را به تفکیک مناطق جغرافیایی در سال ۲۰۱۵ نیز منتشر کرده است که در ادامه نگاهی به آن‌ها نیز خواهیم داشت.

.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آسیا و اقیانوسیه

فروش دستگاه‌های پایانه فروش در آسیا و اقیانوسیه در سال ۲۰۱۵ با رشد ۲۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۴ همراه بوده است و با فروش تعداد ۲۴ میلیون و ۶۶۳ هزار دستگاه‌ها کارت‌خوان فروشگاهی در این منطقه در سال ۲۰۱۵، بزرگ‌ترین بازار بالقوه برای تولیدکننده‌های دستگاه کارت‌خوان است.

شرکت Fujian Newland چین با تعداد ۵ میلیون و ۲۱۲ هزار دستگاه پایانه فروش در صدر جدول منطقه آسیا و اقیانوسیه قرار دارد و بعدازآن شرکت Ingenico فرانسه با تعداد ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه پایانه فروش در جایگاه دوم قرار دارد.

البته جای این دو برند در همین لیست در سال ۲۰۱۴ برعکس بود و شرکت Ingenico در جایگاه اول قرار داشت و شرکت Fujian Newland در جایگاه دوم. اکنون پرفروش‌ترین برند دستگاه کارت‌خوان در آسیا و اقیانوسیه یک برند آسیایی است.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آسیا و اقیانوسیه
پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آسیا و اقیانوسیه

سپس به ترتیب شرکت BBPOS با تعداد ۲ میلیون و ۵۵۸ هزار دستگاه در جایگاه سوم، شرکت Pax Technology با تعداد ۲ میلیون و ۴۸۳ هزار دستگاه در جایگاه چهارم و شرکت SZZT Electronics با تعداد یک میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه در جایگاه پنجم قرار دارند.

.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در اروپا

طبق همین آمار، در سال ۲۰۱۵ تعداد ۵ میلیون و ۳۵۶ هزار دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی در اروپا به فروش رفته است که نسبت به فروش سال ۲۰۱۴ حدود ۴ درصد رشد داشته است. از لحاظ بازار جهانی، اروپا دومین بازار بالقوه برای فروش دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی را دارد.

برخلاف آسیا و اقیانوسیه، Ingenico فرانسه از لحاظ فروش با ۲ میلیون ۵۵۰ هزار دستگاه پایانه فروشگاهی در اروپا پرچم‌دار است و شرکت Verifone آمریکا نیز با تعداد یک میلیون و ۲۴۹ هزار دستگاه در جایگاه دوم اروپا قرار دارد. به عبارت دیگر، پرفروش‌ترین برند دستگاه کارت‌خوان در اروپا نیز یک برند اروپایی است.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در اروپا
پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در اروپا

بعد از این دو برند، به ترتیب شرکت Spire Payments با تعداد ۵۰۰ هزار دستگاه در جایگاه سوم، شرکت You Transactor با تعداد ۱۵۷ هزار دستگاه در جایگاه چهارم و شرکت Pax Technology با تعداد ۱۴۸ هزار دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی در جایگاه پنجم قرار دارد.

نکته قابل تامل در اروپا، رشد ۲۳۴ درصدی فروش برند  You Transactor در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ است که باعث شده این برند از جایگاه نهم این فهرست به جایگاه چهارم ارتقا یابد.

.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آمریکا

فروش دستگاه‌های پایانه فروش در سال ۲۰۱۵ در آمریکا جمعا ۲ میلیون ۶۶۴ هزار دستگاه بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۴ این فروش رشد ۷۰ درصدی داشته است.

پرچم‌دار فروش دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی در آمریکا Verifone آمریکا با یک میلیون و ۸۳۷ هزار است. جایگاه دوم نیز با یک میلیون ۸۰ هزار دستگاه در دست شرکت Ingenico فرانسه است.

سپس شرکت First Data با تعداد ۶۲۸ هزار دستگاه در جایگاه سوم، شرکت BBPOS با تعداد ۳۸۸ هزار دستگاه در جایگاه چهارم و شرکت Equinox Pymts. با ۲۲۲ هزار دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی در جایگاه پنجم قرار دارند.

نکته جالب در خصوص جایگاه فروش پنج برند برتر در سال ۲۰۱۵ در آمریکا این است که پنج برند برتر جایگاه ثابت شده‌ای دارند و این برندها در سال ۲۰۱۴ نیز در همین جایگاه بوده‌اند و نکته بعدی اینکه پرفروش‌ترین برند دستگاه کارت‌خوان در آمریکا نیز یک برند آمریکایی است.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آمریکا
پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آمریکا

.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آمریکای لاتین

در سال ۲۰۱۵ در آمریکای لاتین مقدار فروش دستگاه‌های پایانه فروش نسبت به سال ۲۰۱۴، مقدار ۱۱ درصد رشد داشته است و جمعا چیزی حدود ۴ میلیون ۵۴۷ هزار دستگاه کارت‌خوان در سال ۲۰۱۵ در آمریکای لاتین به فروش رفته است.

در آمریکای لاتین شرکت Ingenico فرانسه با تعداد یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی در صدر جدول قرار دارد و جایگاه اول را از آن خود کرده است. سپس شرکت Verifone آمریکا با تعداد یک میلیون و ۱۸۸ هزار دستگاه در جایگاه دوم قرار دارد.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آمریکای لاتین
پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در آمریکای لاتین

به ترتیب شرکت Pax Technology با تعداد یک میلیون و ۴ هزار دستگاه در جایگاه سوم، شرکت SZZT Electronics با تعداد ۲۸۵ هزار دستگاه در جایگاه چهارم و شرکت Castles Tech. با تعداد ۲۴۵ هزار دستگاه در جایگاه پنجم قرار دارد.

در این منطقه، ۳ شرکت پرفروش سال ۲۰۱۵، در سال ۲۰۱۴ نیز در همین جایگاه قرار داشته‌اند ولی با وجود کاهش فروش ۷ و ۱۱ درصدی اینجنیکو و وریفون در این منطقه، پَکس با رشد فروش ۱۵۹ درصدی همراه بوده است. همچنین SZZT نیز با رشد ۳۹۱ درصدی خودر در این منطقه، توانسته است از جایگاه هشتم این جدول در سال ۲۰۱۴ خود را به جایگاه چهارم در سال ۲۰۱۵ برساند.

.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در خاورمیانه-آفریقا

با فروش ۴ میلیون و ۲۱ هزار دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی در منطقه خاورمیانه و آفریقا در سال ۲۰۱۵، مقدار فروش دستگاه کارت‌خوان در این منطقه نسبت به سال ۲۰۱۴، مقدار ۴۶ درصد رشد داشته است.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در خاورمیانه-آفریقا
پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در خاورمیانه-آفریقا

در این منطقه شرکت Bitel با تعداد ۶۰۱ هزار دستگاه کارت‌خوان فروشگاهی در جایگاه اول قرار دارد و شرکت Castles Tech. با تعداد ۴۵۵ هزار دستگاه در جایگاه دوم قرار دارد. همچنین به ترتیب شرکت Pax Technology با تعداد ۴۴۹ هزار دستگاه در جایگاه سوم، شرکت Verifone با تعداد ۴۴۸ هزار دستگاه در جایگاه چهارم و شرکت SZZT Electronics با تعداد ۳۵۰ هزار دستگاه در جایگاه پنجم قرار دارد.

نکته جالب در این منطقه افزایش فروش بیش از ۹۹۹ درصدی برند New POS Tech. نسبت به سال ۲۰۱۴ است که باعث شده این برند از جایگاه نوزدهم به جایگاه ششم این جدول در این منطقه دست پیدا کند. همچنین بایتل برند پرفروش این منطقه در سال ۲۰۱۵ با کاهش فروش ۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۴ مواجه بوده است در صورتی که برند کسلز که در جایگاه دوم این لیست قرار دارد در همین بازه زمانی با افزایش فروش ۵۴ درصدی همراه بوده است.

.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در کانادا

در کانادا برخلاف مناطق دیگر، در سال ۲۰۱۵ میزان فروش دستگاه‌های پایانه فروش نسبت به سال ۲۰۱۴ با کاهش ۱۳ درصدی روبه‌رو شده بود و کل فروش این دستگاه‌ها در سال ۲۰۱۵ در کانادا نزدیک به ۲۷۳ هزار دستگاه بوده است.

پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در کانادا
پرفروش‌ترین برندهای دستگاه کارت‌خوان در کانادا

در کانادا شرکت Ingenico با کاهش فروش ۲۹ درصد همچنان با تعداد ۱۵۰ هزار دستگاه در جایگاه اول و شرکت Verifone با کاهش فروش ۳۱ درصدی با تعداد ۵۲ هزار دستگاه در جایگاه دوم و شرکت SZZT Electronics با افزایش فروش ۴۷۰ درصدی با تعداد ۳۸ هزار دستگاه در جایگاه سوم این فهرست قرار دارد. ۳ برند پرفروش این منطقه در سال ۲۰۱۵، در سال ۲۰۱۴ نیز در همین جایگاه‌ها از لحاظ فروش قرار داشتند. شرکت You Transactor با تعداد ۷ هزار دستگاه در جایگاه چهارم و شرکت BlueBird با تعداد ۶ هزار دستگاه در جایگاه پنجم این فهرست قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.