راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

گسترش کلاه‌برداری‌های اینترنتی همزمان با رویداد المپیک ریو ۲۰۱۶

0

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا با اشاره به افزایش راه‌اندازی سایت‌های پیش‌بینی نتایج مسابقات و سایت‌های شرط‌بندی از هم‌وطنان خواست مراقب کلاه‌برداران فضای مجازی باشند.

سرهنگ علی نیک‌نفس با اشاره به این‌که راه‌اندازی سایت‌های پیش‌بینی نتایج مسابقات ورزشی مدتی است در فضای مجازی افزایش داشته و این‌گونه سایت‌ها در رقابت‌های مهم ورزشی مثل جام جهانی، رقابت‌های بین‌قاره‌ای، المپیک و… سعی دارند با استفاده از تبلیغات جذاب و اغواکننده کاربران به پیش‌بینی نتایج مسابقات مختلف ترغیب نمایند، گفت: در تعدادی از شکایت‌هایی مردمی به پلیس عنوان شده است برخی از این سایت‌ها ابتدا جهت عضویت کاربران، درخواست واریز مبلغی قابل‌توجه می‌کنند و در ادامه به آن‌ها اجازه پیش‌بینی نتایج داده می‌شود.

وی بیان کرد: این سایت‌ها برای جذب مشتری و جلوگیری از شک کاربران به روند فعالیت خود، افرادی را به‌عنوان برنده اعلام می‌کنند که در اکثر موارد این افراد، مدیران سایت‌ها با اسامی جعلی و یا دوستان و آشنایان است.

سرهنگ نیک‌نفس با اشاره به در پیش بودن مسابقات المپیک ۲۰۱۶ برزیل و حضور ایران در این مسابقات گفت: پیش‌بینی می‌شود راه‌اندازی سایت‌های پیش‌بینی نتایج مسابقات و سایت‌های شرط‌بندی افزایش پیدا کند، لذا هم‌وطنان باید مراقب کلاه‌برداران فضای مجازی باشند.

وی افزود: برخی از این سایت‌ها با شناسایی قربانیان، ابتدا اقدام به پرداخت جایزه‌های کوچک با مبالغ کم می‌نمایند و کاربران را ترغیب به سرمایه‌گذاری بیشتر می‌کنند، هنگامی‌که اعتماد کامل قربانی مبنی بر فعالیت سالم سایت جلب شد و اقدام به سرمایه‌گذاری با مبالغ کلان نمود سایت مذکور کلیه سرمایه وی را بلوکه و از این به بعد پاسخی به تعاملات و پیام‌های کاربران و قربانیان نمی‌دهد.

وی با اشاره به عدم ارسال جایزه برای افراد برنده گفت: در مواردی دیگر حتی در صورت برنده شدن هم ممکن است هیچ پولی به افراد برنده تعلق نگیرد.

سرهنگ نیک‌نفس در ادامه سخنانش طراحی سایت‌های فیشینگ را یکی دیگر از راه‌های رایج برای سرقت اطلاعات بانکی افراد برشمرد و افزود: این احتمال نیز وجود دارد سایت‌های جعلی مشکوک به فیشینگ (سایت‌هایی جعلی کاملاً شبیه به سایت اصلی با تفاوت بسیار جزئی در آدرس سایت) با ایجاد درگاه‌های پرداخت آنلاین جعلی اقدام به سرقت اطلاعات مهم و بانکی کاربران نموده و در گام بعدی برداشت غیرمجاز از حساب بانکی قربانی صورت پذیرد. این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: کلاه‌برداران و سارقان اینترنتی ترفندهای زیادی برای کلاه‌برداری دارند ولی کاربران می‌توانند با هوشیاری و افزایش سطح آگاهی خود با رعایت نکاتی جزئی این‌گونه افراد را ناکام بگذارند.

سرهنگ نیک‌نفس در خاتمه از کلیه کاربران خواست در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی به پلیس فتا اعلام نمایند و در این خصوص توصیه‌هایی را به شهروندان به شرح ذیل ارائه داد: ‌

  • فریب تبلیغات دروغین و فریبنده اینترنتی برخی از افراد یا تورهای گردشگری را نخورید. این تبلیغات اغواکننده بیشتر در جهت ترغیب کاربران به انجام درخواست آن‌ها است.
  • مراقب سایت‌های مشکوک به فیشینگ باشید و حتی‌الامکان خود آدرس سایت موردنظر را در آدرس بار وارد نمایید و از کپی کردن یا رفتن به لینک‌هایی که در سایت‌های مختلف ارائه شده خودداری نمایید.
  • فریب نرم‌افزارهای تبلیغاتی مبنی بر پخش زنده مسابقات المپیک را نخورید. این‌گونه سایت‌ها امکان آلوده بودن به بدافزار را دارند.
  • هرگونه اطلاع‌رسانی در این زمینه از طریق منابع رسمی مسابقات صورت می‌پذیرد.

منبع: آفتاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.