راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نظر عجیب همتی درباره کسر کارمزد کارت‌خوان‌ها از بانک‌ها

رییس شورای هماهنگی بانک‌ها معتقد است که بخشنامه اخیر بانک مرکزی در رابطه با تغییر رویکرد در کسر کارمزد تراکنش خرید راه‌حلی میانی و مقبول‌تر از گذشته است.

عبدالناصر همتی، مدیرعامل بانک ملی درباره ابلاغیه بانک مرکزی مبنی بر اینکه باید بانک‌ها از اول دی‌ماه بابت خرید تراکنش کارت‌خوان‌ها کارمزد بپردازند آن‌هم در شرایطی که پیش‌تر طرح دریافت کارمزد از صاحبان کارت‌خوان‌ها مطرح شده بود، اظهار کرد: استدلالی که بانک مرکزی در این رابطه داشته قابل‌قبول‌تر از آنچه است که در حال حاضر اجرایی می‌شود به‌طوری‌که هزینه از صادرکننده کارت به پذیرنده منابع منتقل شده است می‌شود.

وی دراین‌باره با ارائه توضیحات بیشتری گفت: اکنون نحوه کارمزد گیری از تراکنش کارت‌خوان‌ها به‌گونه‌ای است که باید بانک صادرکننده کارت، هزینه کارمزد تراکنش‌های خرید بپردازد که این موضوع چندان به نفع آن بانک نیست. چراکه در این جریان نه‌تنها پولی از حساب بانک صادرکننده کارت بابت خرید خارج می‌شود، بلکه باید هزینه‌ای برای کارمزد نیز پرداخت کند که چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

همتی ادامه داد: اما با بخشنامه بانک مرکزی که از اول دی‌ماه اجرایی می‌شود روال به‌گونه‌ای تغییر خواهد کرد که به‌جای بانک صادرکننده کارت، این بانک پذیرنده یعنی بانکی که منابع خرید از طریق کارت‌خوان به‌حساب آن واریز می‌شود کارمزد را پرداخت خواهد کرد. این منطقی‌تر خواهد بود، زیرا به‌هرحال بانک پذیرنده منابعی جذب می‌کند که در حساب آن رسوب کرده و پرداخت کارمزد بابت این رسوب و سودی که می‌برد قابل‌قبول‌تر از آن است که بانک صادرکننده کارت که از حساب آن پول خارج شده، بپردازد.

رییس شورای هماهنگی بانک‌ها این را هم گفت که در حال حاضر ممکن است یک شرکت ارائه کنند خدمات الکترونیک پرداخت که ارائه کارت‌خوان‌ها به شبکه بانکی را بر عهده دارند با چند بانک مشارکت داشته باشد؛ بنابراین وقتی‌که مشتری از طریق کارت‌خوان کالایی خریداری می‌کند و بابت آن کارت می‌کشد منابع به‌حساب آن بانکی که فروشنده در آن حساب دارد واریز خواهد شد و همان بانک مسئول پرداخت کارمزد است.

همتی درباره نحوه پرداخت کارمزد و تعیین میزان هزینه آن نیز این‌گونه توضیح داد که یک درصد از کل مبلغ خرید، هزینه کارمزد برای بانک پذیرنده خواهد بود که بین ۵۰ تا حداکثر۲۵۰ تومان است؛ یعنی اگر کسی ۲۵ هزار تومان خرید انجام دهد از بانک یک درصد و حدود ۲۵۰ تومان کسر می‌شود و با توجه به اینکه سقف کارمزد ۲۵۰ تومان است خرید با مبالغ بسیار بالا هم شامل همین ۲۵۰ تومان کارمزد خواهد شد.

منبع: اقتصاد نیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.