راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رونمایی از صندوق پست هوشمند طرح مشترک شرکت پست و شرکت جی‌اِس‌اِس

در مراسمی که به‌منظور گرامیداشت روز جهانی پست در تاریخ نوزدهم مهرماه در مرکز همایش‌های شهید قندی با حضور دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،معاونین وزیر، مهندس مهری رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل، اعضای هیئت‌مدیره، معاونین مدیرعامل و مدیران عامل و روسای شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه و مدیران و معاونین ستادی و اجرایی شبکه پستی برگزار شد از صندوق‌های پستی هوشمند محصولی مشترک بین شرکت پست و شرکت جی‌اِس‌اِس رونمایی شد.

.

مشارکت گسترده پست با بخش خصوصی در توسعه خدمات

مهندس مهری رییس هیئت‌مدیره و مدیرعامل در مراسم گرامیداشت هفدهم مهرماه و رونمایی از ۲۱ سرویس و پروژه پستی تصریح کرد: شرکت پست جمهوری اسلامی ایران مشارکت با بخش خصوصی را به‌ویژه در زمینه توسعه خدمات پستی به‌منظور کاهش هزینه‌ها و افزایش کیفیت دنبال می‌نماید.

وی اختصاص جایگاه ویژه به تجارت الکترونیک را از دیگر اقدامات شبکه نام برد و بیان داشت: با توجه به این‌که این مهم از سرویس‌های راهبردی پستی در سراسر دنیا محسوب می‌شود توسعه این سرویس در دستور کار قرار گرفته است. (+)

صندوق پست هوشمند

در این مراسم غلامرضا نجاری عضو هیئت‌مدیره شرکت پست با اشاره به نصب صندوق‌های جدید پستی، از حذف صندوق‌های قدیمی ظرف سه تا پنج سال آینده خبر داد و گفت: با توجه به رویکرد اتحادیه جهانی پست و در نظر گرفتن جنبه‌های مالی، الکترونیک و فیزیکی برای خدمات پستی، تغییری در بحث صندوق‌های پستی رخ داده و صندوق‌هایی با رویکرد سه‌بعدی طراحی شده‌اند.

صندوق پستی هوشمند که بخش فوقانی آن یک دستگاه خودپرداز غیر نقدی نصب است. بخش فوقانی این دستگاه به خدمات مالی و الکترونیک مربوط می‌شود و کلیه خدمات دستگاه‌های خودپرداز را به غیر از خدمات پرداخت انجام می‌دهد. علاوه بر این خدمات پستی هم در این بخش تعبیه شده و در قالب استفاده از آن امکان فروش تمبر و رهگیری مرسوله نیز وجود دارد.
صندوق پستی هوشمند که بخش فوقانی آن یک دستگاه خودپرداز غیر نقدی نصب است. بخش فوقانی این دستگاه به خدمات مالی و الکترونیک مربوط می‌شود و کلیه خدمات دستگاه‌های خودپرداز را به غیر از خدمات پرداخت انجام می‌دهد. علاوه بر این خدمات پستی هم در این بخش تعبیه شده و در قالب استفاده از آن امکان فروش تمبر و رهگیری مرسوله نیز وجود دارد.

در این صندوق‌ها قسمت انتهایی همانند صندوق‌های قدیمی برای ارسال نامه‌های عادی در نظر گرفته شده، اما تفاوت این بخش با صندوق‌های قدیمی آن است که صندوق‌های جدید به شکل هوشمند عمل کرده و پس‌ازآنکه مرسوله‌ای به آن‌ها انداخته شود به اولین و نزدیک‌ترین مرکز پستی به‌طور هوشمند اطلاع‌رسانی می‌شود که در اولین فرصت نسبت به تخلیه صندوق مربوطه اقدام شود.

بخش فوقانی این دستگاه به خدمات مالی و الکترونیک مربوط می‌شود و کلیه خدمات دستگاه‌های ATM را به غیر از خدمات پرداخت انجام می‌دهد (بیشتر بدانید). علاوه بر این خدمات پستی هم در این بخش تعبیه شده و در قالب استفاده از آن امکان فروش تمبر و رهگیری مرسوله نیز وجود دارد. (+) (+)

تجهیز ۳۰۰۰ روستا به صندوق‌های هوشمند پستی

وی با تأکید بر این‌که نصب این صندوق‌ها از سوی بخش خصوصی پیگیری و انجام شده، عنوان کرد: بر اساس ایده و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از روز ۱۷ مهرماه ۳۰۰ دستگاه جدید در استان‌های مختلف نصب خواهد شد و تا پایان سال نیز ۳۰۰۰ نقطه روستایی کشور مجهز به صندوق‌های جدید می‌شود تا روستاییان بتوانند از این خدمات بهره‌مند شوند.

نجاری همچنین یادآور شد: در فاز اول اجرای این طرح نیز ۱۱ صندوق از چهار ماه پیش تاکنون به‌طور آزمایشی در مناطق مختلف شهر تهران نصب شده‌اند و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تلاش بر آن است که ظرف سه تا پنج سال آینده این صندوق‌ها جایگزین صندوق‌های قدیمی شوند.

Post-Cashless-index-a-way2pay-94-07-21

عضو هیئت‌مدیره شرکت پست در پایان صحبت‌های خود متذکر شد: اکنون با بهره‌گیری از این صندوق‌ها امکانی ایجاد شده که دیگر افراد برای تهیه تمبر مجبور به مراجعه به دفاتر پستی نباشند. از سوی دیگر پس‌ازآنکه نامه‌ای وارد این صندوق‌ها شود، بلافاصله موضوع به اولین دفتر پستی اطلاع داده می‌شود که همین موضوع موجب افزایش سرعت خواهد شد. (+)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.