راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

بازار داغ کارت

زمانی که الکترونیکی شدن ارائه خدمات در دستور کار قرار گرفت، بازار کارت در ایران نیز داغ شد. شرکت‌هایی شکل گرفتند که یا خود را تولیدکننده کارت می‌دانستند یا فناوری‌های وابسته به آن را ارائه می‌کردند یا واردکننده کارت به شمار می‌آمدند. اگر به تعداد کل کارت‌های صادرشده نگاهی بیندازیم دلیل داغ بودن این بازار خود را نشان می‌دهد. حدود ۳۵۰ میلیون کارت‌بانکی در دست مردم است، حدود ۴۰ میلیون کارت ملی که باید هوشمند شوند و به این تعداد باید سایر خدماتی که روی کارت ارائه می‌شوند را نیز اضافه کرد؛ مانند کارت سوخت یا کارت پایان خدمت.

Card-Payment-Index-way2pay-94-07-02

طبق برآوردهای صورت گرفته حداقل هزینه‌ یک کارت دو هزار تومان است. یک محاسبه سرانگشتی نشان می‌دهد تعویض کارت‌های بانکی تقریباً ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و اگر به این میزان کارت‌های ملی و سایر کارت‌های فعال در کشور را بیفزاییم این رقم چند برابر می‌شود. بااین‌وجود خیلی طبیعی است که فعالان این بازار چندان علاقه‌ای به تغییر روش ارائه خدمات نداشته باشند و همیشه به‌گونه‌ای عمل کنند تا این بازار داغ بماند.

حال سؤال اینجاست که آیا تغییر تکنولوژی در سطح جهان موجب می‌شود بازار ایران نیز در آینده این تغییر را تجربه کند یا این دوره گذار چقدر طول خواهد کشید؟ طبق گفته مدیران بانک مرکزی طی یک سال گذشته همه‌چیز تغییر کرده است؛ در این صورت طبیعی است بازار ایران نیز تغییر کند.

منبع: ماهنامه پیوست؛ شماره ۲۶

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.