راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

پیش‌بینی ۵۵۰ هزار میلیارد ریالی حجم تراکنش‌های آنلاین در سال جاری

با وجود زیرساخت‌های نامطلوب برای تراکنش‌های آنلاین «روساخت‌های» خوبی داریم، مانند: تعدد کسب وکارهای برخط، قدرت خرید بالا و اعتماد کاربران به سامانه‌های الکترونیکی کشور. حجم خریدهای آنلاین در ایران چند سال است که در حال افزایش است و طبق آمارهای بانک مرکزی در چهار ماه اول سال ۹۴، به ۱۷۵هزار میلیارد ریال رسیده.

طبق آخرین آمار بانک مرکزی در مورد تراکنش‌های آنلاین، حجم خریدهای آنلاین در کشور در فروردین ماه ٩۴ بیش از ٣۵ هزار میلیارد ریال بود که در اردیبهشت ماه افزایش چند درصدی داشت و به ۴۵ هزار میلیارد ریال رسید. این رشد با ۴٩هزار میلیارد ریال خرید اینترنتی کاربران کشور در خرداد ماه ادامه داشت، اما در تیرماه کمی کاهش یافت و به بیش از ۶/۴۶ هزار میلیارد ریال رسید.

در نتیجه، کل خریدهای آنلاین در چهار ماهه ابتدای سال جاری به ١٧۵ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به چهارماهه ابتدای سال ٩٣ با حجمی برابر با ۵/۱۴۱ هزار میلیارد ریال، حدود ۲۴ درصد رشد را نشان می‌دهد. همچنین، رشد خریدهای آنلاین هر ماه در سال ۹۴ نسبت به همان ماه در سال ۹۳ از این قرار بود: در فروردین ١١۴ درصد، در اردیبهشت ۵ درصد، در خرداد ١٢ درصد و در تیر ١٩ درصد.

 پدیده رشد خرید آنلاین ، چند سالی است که در کشور، مشاهده و از سوی بانک مرکزی گزارش می‌شود. برای مثال:

•طی سال ۹۲، بالغ بر ۱۳۹.۰۸۵.۳۷۷.۰۰۰.۰۰۰ (یعنی بیش از یکصد و سی و نه هزار میلیارد) ریال خرید آنلاین به علاوه ۸.۲۵۲.۴۷۲.۰۰۰.۰۰۰ (بیش از هشت هزار میلیارد) ریال پرداخت آنلاین قبض و خرید آنلاین  شارژ از طرف بانک مرکزی محاسبه و اعلام شد که اگر یک دلار آمریکا را برابر با ۲۵۰۰۰ ریال در نظر بگیریم، معادل ۶/۵ میلیارد دلار تراکنش اینترنتی برای سال ۹۲ حاصل می‌شود.

•همچنین تراکنش‌های کل کشور طی سال ۹۳ عبارت بود از: ۵۲۱.۰۴۰.۴۲۲.۰۰۰.۰۰۰ (بیش از پانصد و بیست و یک هزار میلیارد) ریال خرید آنلاین به علاوه ۲۱.۲۵۷.۹۹۵.۰۰۰.۰۰۰ (بیش از بیست و یک هزار میلیارد) ریال بابت پرداخت برخط قبض و خرید آنلاین شارژ که با محاسبه یک دلار آمریکا برابر با ۲۵۰۰۰ ریال، معادل ۲۱ میلیارد دلار تراکنش برخط در سال پیش درکشور انجام شد.

•اگر این رشد فزاینده در سال ۹۴، استمرار یابد، تراکنش‌های آنلاین در کل کشور طی سال ۹۴ نزدیک به ۵۵۰ هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

از میان ۱۱۶۷۴ کسب و کار اینترنتی ثبت‌نام‌شده در وبگاه enamad.ir/shoplist.aspx، بیست بنگاه آنلاین را درجدول می‌بینید:

internet-shop-iran-way2pay-index-94-06-29

عباس پورخصالیان

منبع: هفته‌نامه عصرارتباط؛ شماره ۷۲۴

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.