خبر

تراکنش‌های موبایلی، تراکنش‌های اینترنتی را پشت سر گذاشتند

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

در فروردین ماه امسال پایانه های فروشگاهی بیش از ۵۷ هزار میلیارد تومان را طی ۴۸۲ میلیون تراکنش جابجا کردند. تعداد تراکنش های ثبت شده شاپرک در ماه فروردین نشان از افزایش بیش از ۳۰ درصدی این شاخص نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

بر اساس آمار ارائه شده توسط شرکت شاپرک، تعداد تراکنش های الکترونیکی در کل کشور از طریق سه درگاه تلفن همراه، پایانه های فروشگاهی و اینترنت در پایان فروردین ماه سال ۹۴ به ۶۶۴میلیون و ۸۱۲ هزار و ۳۹ تراکنش رسید.

از این تعداد تراکنش ۲۸۸ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۵۲۷ تراکنش در استان تهران و ۳۷۶ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۵۱۲ در سایر استان ها انجام شده است.کل مبالغ جابجا شده از طریق این سه درگاه در فروردین ماه بیش از ۶۱ هزار و ۸۱۷ میلیارد تومان بود.

tarakoneshرشد تعداد و افت مبالغ تراکنش کارتخوان ها

تعداد تراکنش های الکترونیکی از پایانه های فروشگاهی در پایان فروردین ماه سال جاری با ۳۶ درصد رشد به تعداد ۴۸۲ میلیون و ۵۵۸ هزار و ۴۳۹ بار رسید. اما مبلغ کل تراکنش های فروردین ماه امسال با افت ۱۷ درصدی از ۲۷ هزار و ۵۱ میلیارد تومان به ۶۱ هزار و ۸۱۷ میلیارد تومان رسید.

این درگاه که بیشترین تعداد تراکنش های الکترونیکی نسبت به موبایل و اینترنت از طریق آن انجام می شود، گرانترین ابزار پرداخت الکترونیکی است. گفتنی است در فروردین ماه امسال بیش از ۵۹۰ هزار دستگاه کارتخوان بیش از مدت مشابه سال گذشته در شبکه پرداخت الکترونیکی فعال بوده است اما این افزایش تعداد دستگاه تاثیر معناداری در تعداد تراکنش و مبالغ ایجاد نکرده و سرانه مبلغ هر تراکنش ۱۱۹ هزار و ۴۹۶ تومان می باشد.

tarakonesh2موبایل مقام دوم در تراکنش های الکترونیکی

بر اساس این گزارش تعداد تراکنش های موبایلی در کشور نسبت به سال گذشته با افزایش بیش از ۳۰ درصد مواجه شده و از حدود ۹۷ میلیون و ۵۰۰ هزار بار در فروردین ۹۳ به بیش از ۱۲۷میلیون و ۶۵۲ هزار بار در پایان فروردین سال جاری رسید.

از طریق این درگاه پرطرفدار در فروردین ماه بیش از ۳۳۶ میلیارد تومان صرف خرید، پرداخت قبوض خدماتی و خرید شارژ شده است.

tarakonesh3اینترنت کند و کاربران علاقمند به پرداخت الکترونیکی

تعداد تراکنش اما در درگاه اینترنت با حدود ۲۵ درصد رشد نسبت به فروردین ماه سال گذشته روبرو شده و کاربران اینترنتی تراکنش های خرید و پرداخت قبوض خدماتی و خرید شارژ خود را طی ۵۴ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۶۶۵ بار از طریق این درگاه انجام دادند. گفتنی است ۳ هزار و ۸۱۷ میلیارد تومان از طریق درگاه اینترنتی در فروردین ماه برای خرید و پرداخت قبوض و خرید شارژ جابجا شده است.

 مریم یعقوبی

منبع: خبرآنلاین

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */