راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

فرهاد نیلی: دوره اخیر به لحاظ نوع نگاه سیاستگذار بی نظیر است

فرهاد نیلی در چهارمین مراسم بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری در پژوهشکده پولی و بانکی، با ارایه گزارش عملکرد پژوهشکده به نقش پژوهش در سیاست‌های کلیدی اقتصادی و تصمیم گیری‌ها اشاره کرد و افزود: تاریخ اقتصاد در صدسال گذشته نشان می‌دهد که دوره اخیر به لحاظ نوع نگاه سیاستگذار به حوزه پولی، اقتصادی و بانکی بی‌سابقه و بی‌نظیر است. در ایران نیز بالا‌ترین مقام اجرایی کشور توجه ویژه‌ای به موضوعات بانکی دارد و متغیرهایی چون پایه پولی، حجم نقدینگی و کنترل تورم به کلید واژه‌های متداول در ادبیات دولتمردان مبدل گشته است. جلسات منظم تیم اقتصادی دولت نیز نشان از اهمیت این موضوع دارد.

 نیلی با بیان اینکه چرخه تبدیل پول به دانش در ایران مناسب عمل می‌کند لیکن چرخه تبدیل دانش به پول در وضعبت مناسبی نیست خاطرنشان کرد: این ضعف ناشی از عدم توجه ویژه به بخش پژوهش در تصمیم سازی هاست و باید درصدد رفع این نقطه ضعف بود و دانایی را به دارایی تبدیل کرد.

 وی نقش پژوهشکده را در سال ۱۳۹۳ پررنگ ارزیابی و به تحقیقات در دست انجام در سال جاری و آینده از جمله ارزیابی سلامت بانک‌ها، چشم انداز صنعت مالی کشور و تدوین مدل بانکی نوین ایران (مبنا) اشاره کرد و افزود: ارزیابی سلامت بانک‌های کشور و چشم‌انداز صنعت مالی کشور تا پایان سال ۹۳ کامل و تدوین مدل بانکی نوین ایران در سه ساله آتی انجام خواهد شد.

 مشاور رییس‌کل بانک مرکزی تلاش پژوهشکده را ایفای نقش در تصمیم‌سازی بیان کرد و ضمن انتقاد از مغفول ماندن بحث تجاری سازی دانش در این حوزه افزود: ایران در تولید مقالات رتبه ۲۰ را در دنیا دارد لیکن در تجاری سازی دانش رتبه ۸۵ را به خود اختصاص داده است، این شکاف باید از بین برود.

 رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، فعالیت‌های کلیدی پژوهشکده پولی و بانکی را شامل انتشار کتاب‌های تخصصی، درسی و عمومی در حوزه پولی، بانکی و مالی، تولید و انتشار مقالات پژوهشی در نشریات و کنفرانس‌های علمی معتبر داخلی و خارجی، انتشار ۳ فصلنامه تخصصی و موفقیت در اخذ رتبه علمی- پژوهشی فصلنامه‌های پژوهش‌های پولی و بانکی و Money and Economy، اجرای دوره دکترای پژوهش محور در رشته اقتصاد مالی، معرفی و تجلیل از چهره‌های ماندگار بانکی کشور در قالب جشنواره دکتر نوربخش، برگزاری مسابقات تخصصی بانکی با هدف ارتقای جایگاه پژوهشکده و ایجاد رقابت مؤثر در شبکه بانکی در چارچوب اهداف و سیاست‌های کلی بانک مرکزی، انعقاد تفاهمنامه‌های همکاری داخلی و خارجی به منظور تبادل اطلاعات، تجربیات و توانایی‌های علمی و ارائه خدمات پژوهشی، مشاورهای، آموزشی و اطلاع رسانی عنوان کرد.

 .

نیلی خطوط اصلی پژوهشی گروه‌های پنج‌گانه پژوهشی را چنین برشمرد:

 گروه مدلسازی گزارش فصلی متغیرهای اقتصادی، تحلیل چرخه‌های تجاری ایران، مکانیزم انتقال سیاست پولی در ایران و تحلیل بلندمدت سناریوهای سیاستی اقتصاد کلان را در دستور کار دارد. گروه بانکداری رتبه بندی بانک‌ها، ارزیابی سلامت بانکی، آزمون تنش، خلق نقدینگی از کانال وام دهی و بحران بانکی را اولویت فعالیت‌های خود قرار داده است. اولویت کاری گروه پولی و ارزی مدل جهانی پولی و مالی، ارتقای چارچوب سیاست پولی، اثر گذار نرخ ارز در اقتصاد ایران و قاعده مالی را شامل می‌شود و گروه بانکداری الکترونیک طرح تدوین مدل بانکی نوین ایران را بر عهده دارد.

 رئیس پژوهشکده، چشم‌انداز پژوهشکده را دستیابی به جایگاه مرجع علمی کشور در تبیین و توصیف مباحث نظری، تجربی و سیاستی حوزه پول و بانک، تحلیل و پیش‌بینی روندهای پولی، بانکی و مالی، تصمیم‌سازی در حوزه سیاست‌های پولی، بانکی و مالی، نظریه‌پردازی در حوزه مسائل پولی و بانکی، تربیت خبرگان و کار‌شناسان حوزه پولی و بانکی، ارتقا به جایگاه قطب‌ پژوهشی کشور در حوزه پولی و شناخته‌شده در سطح منطقه به‌عنوان مرجع همکاری‌های پژوهشی و مشاوره‌ای در حوزه پول و بانک و شناخته‌شده در سطح جهان به‌عنوان یکی از مراکز قابل اتکا در تحلیل اقتصاد ایران و پژوهش‌های بانکداری اسلامی بانک معرفی کرد.

 وی همچنین اهداف کلان پژوهشکده در حوزه ماموریتی و حوزه پشتیبانی برای انجام طرح‌های پژوهشی را چنین عنوان کرد: ما در پی افزایش اثربخشی در سیاستگذاری‌های کلان اقتصادی کشور، نوسازی بانک مرکزی و حرفه ­ای­ سازی و پارادایم‌سازی در حوزه ­های سیاستی و حرفهای بانک­‌ها در حوزه ماموریتی هستیم. همچنین در حوزه پشتیبانی توانمندسازی، پایدارسازی منابع مالی و تجهیزاتی، چابک‌سازی و افزایش بهره‌وری، تامین زیرساخت‌های مناسب تولید و انتشار دانش، ایجاد سازوکارهای مناسب و موثر تعامل ذینفعان با پژوهشکده، رشد و توسعه نماسازی سازمانی، ارتقای کیفیت منابع انسانی و توسعه فرهنگ سازمانی در صدر برنامه­‌های پژوهشی ما قرار دارند.

منبع: پژوهشکده بانکی و پولی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت