راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

چگونگی دریافت لیست خلافی خودرو با شماره‌گیری #110* و دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت

امروزه کد‌های یواِس‌اِس‌دی (USSD) یا همان #عدد* خیلی از کارها را برای دارندگان تلفن همراه آسان کرده‌اند؛ کارهایی مانند خرید شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری، دریافت موجودی کارت‌های بانکی، پرداخت قبوض شهری، کمک به موسسه‌های خیریه و مواردی از این قبیل (بیشتر بدانید). کدهای یواِس‌اِس‌دی به خاطر عدم نیاز به اینترنت و یا نصب هیچ نرم‌افزار خاصی از محبوبیت بالایی بین کاربران و سازمان‌های مختلف برخوردارند. همین امر باعث شده تا نیروی انتظامی کشور دست به کار قشنگی بزند و به تازگی «سامانه 110» را راه‌اندازی کرده است. تا به امروز یعنی سه‌شنبه 18 آذر ماه 1393 هنوز از این سامانه رونمایی رسمی به عمل نیامده و برخی از سرویس‌هایش در حال به روز رسانی هستند. اما یکی از خدمات جالب و بسیار مفیدی که روی این سامانه در حال حاضر ارائه شده است، «دریافت و مشاهده خلافی خودرو» و در قدمی جلوتر، «دریافت شناسه قبض خلافی خودرو» و «شناسه پرداخت خلافی خودرو» است که با کمک این دو شناسه حتی می‌توانید خلافی خودرو خود را به سادگی به صورت آنلاین پرداخت کنید؛ کارهایی که اگر بخواهیم حضوری انجام دهیم حسابی وقت و هزینه ما را تلف می‌کند.

.

برای شروع چه کنیم؟

مهم نیست گوشی موبایل شما یک آیفون 6 باشد یا یک نوکیا آبگوشتی؛ برای شروع و دریافت لیست خلافی خودروتان می‌توانید شماره #110* را با تلفن همراه شماره‌گیری کنید. البته همین اول این نکته را هم بگویم که این سرویس در حال حاضر فقط به دارندگان سیم‌کارت‌های همراه اول ارائه می‌شود؛ پس اگر سیم‌کارت همراه اول ندارید خیلی دلتان را صابون نزنید. (معمولا بعد از تکمیل خدمات چنین سرویس‌هایی، امکان دریافت سرویس از دیگر اپراتورها هم ممکن می‌شود.)

.

یک راه حل ساده: #110*

.

مرحله‌ی دوم

پس از شماره گیری #110* چهار گزینه‌ در اختیار شما قرار می‌گیرد که به ترتیب عبارتند از «1-راهنمایی و رانندگی»، «2-وظیفه عمومی»، «3-گذرنامه» و «4-آگاهی». خب، اگر می‌خواهید خلافی ماشینتان را ببینید باید عدد 1 (راهنمایی و رانندگی) را انتخاب و ارسال کنید.

110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18a

مرحله‌ی سوم

در مرحله بعد شش گزینه در اختیار شما قرار می‌گیرد که به ترتیب عبارتند از «1-اجرائیات»، «2-پارکینگ»، «3-گواهینامه»، «4-کارت سوخت»، «5-کارت خودرو» و «6-تعویض پلاک» که برای دریافت خلافی خودرو خود باید عدد 1 (اجرائیات) را انتخاب و ارسال کنید.

110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18b

مرحله‌ی چهارم

در این مرحله، از شما خواسته می‌شود کد VIN (همان شماره‌ 17 رقمی پشت کارت خودرو است که با IR شروع می‌شود) را وارد کنید. کد را وارد و سپس ارسال کنید.

car-card-way2pay-91-09-22110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18c.

اما چند نکته:

 1. دقت داشته باشید که زبان تایپ تلفن همراهتان حتما انگلیسی باشد.
 2. با توجه به اینکه کدهای یواِس‌اِس‌دی به خاطر مسائل امنیتی در صورت نگرفتن پاسخ بعد از چند ثانیه ارتباطشان قطع می‌شود، بهتر است برای وارد کردن کد VIN خیلی معطل نکنید.

110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18d

مرحله‌ی پنجم

حالا دنیای خلافی اتومبیل شما جلوی شما قرار دارد؛ انتخاب با شماست. اگر فقط لیست خلافی خودروتان را می‌خواهید می‌توانید عدد 1 (فهرست تخلفات / مبلغ) را ارسال کنید که در پاسخ فهرست تخلفات شما به همراه مبلغ کل جریمه‌هایتان برایتان ارسال می‌شود.

110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18e

اگر علاوه بر لیست خلافی، شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی ماشینتان را هم می‌خواهید می‌توانید عدد 2 (تخلفات / شناسه پرداخت) را ارسال کنید که در پاسخ شناسه قبض، شناسه پرداخت و مبلغ کل جریمه‌هایتان برایتان ارسال می‌شود. اما این شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرو به چه دردی می‌خورد؟

110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18f

شما با داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرویتان می‌توانید خلافی خودرویتان را به راحتی از طریق سایت بانک ملی پرداخت کنید.

.

چند توصیه:

اگر مبلغ کل جریمه‌هایتان بیشتر از یک میلیون است پیشنهاد می‌کنیم از این طریق آن را پرداخت نکنید؛ چرا که برای مبالغ بیش از یک میلیون لازم است حضوری به یکی از مراکز راهنمایی و رانندگی نیز مراجعه کنید که در صورت پرداخت اینترنتی، کار کمی سخت می‌شود.

همچنین اگر می‌خواهید ظرف چند روز آینده سند ماشینتان را به نام فرد دیگری بکنید و به برگه تسویه خلافی نیاز دارید باز هم پیشنهاد می‌کنیم از این طریق پرداخت نکنید؛ چرا که در شیوه پرداخت اینترنتی خلافی خودرو، چند روزی طول می‌کشد تا تسویه در سیستم ثبت شود.

.

اما برای پرداخت اینترنتی خلافی چه کنیم؟

برای پرداخت اینترنتی خلافی خودرو با کمک شناسه قبض و شناسه پرداخت، اول باید بروید روی سایت بانک ملی به آدرس https://www.bmi.ir در صفحه اصلی سایت بانکی ملی، از قسمت «خدمات الکترونیکی» گزینه «پرداخت اينترنتي دسته‌ای قبوض (جدید)» را انتخاب کنید. (مانند تصویر)

110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18i

در صفحه جدید، سه گزینه پیش روی شماست؛ از بین آن‌ها گزینه «پرداخت دسته‌ای قبوض» را انتخاب کنید. صفحه‌ای به آدرس زیر برای شما باز خواهد شد؛ با توجه به مسائل امنیتی توجه داشته باشید که لینک صفحه دقیقا مشابه لینک زیر باشد:

https://sadad.shaparak.ir/billpayment

110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18h

اکنون می‌توانید با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود و شناسه قبض و شناسه پرداخت، خلافی ماشین خود را از خانه در حالی که روی کاناپه گرم و نرم خود لم داده‌اید، پرداخت کنید.

در ضمن در این شیوه نیازی نیست که کارت شما حتما کارت بانک ملی باشد؛ با کارت دیگر بانک‌ها هم می‌توانید پرداخت را انجام دهید. بله به همین راحتی و بدون اینکه هیچ هزینه یا اتلاف وقتی داشته باشید و بدون هیچ ترسی کار خود را انجام داده‌اید.

برای اطمینان و داشتن سند، در آخرین مرحله پرداخت، پس از تکمیل پرداخت، حتما شماره یا کد پیگیری را یادداشت و در صورت امکان از مرحله آخر پرینت بگیرید.

 

چند نکته امنیتی

برای اطمینان از شناسه قبض و شناسه پرداخت خود می‌توانید اول آنها را در بخش مورد نظر وارد کنید و گزینه «ثبت این قبض و افزودن قبض دیگر» را بزنید تا مبلغ قبض شما نشان داده شود تا مطمئن شوید همه چیز درست است.

110-USS-Learning-way2pay-index-93-09-18g

هنگام وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود سعی کنید نیمی از اعداد را با صفحه کلید کامپیوتر خود و نیم دیگر را با صفحه کلید مجازی سایت (بالای صفحه سمت چپ) وارد کنید. این کار به افزایش امنیت کمک می‌کند.

اگر پرداخت با مشکل مواجه شد چه کنیم؟

انشالله که در مراحل پرداخت با مشکلی مواجه نمی‌شوید؛ اما در صورتی که پرداخت به هر دلیلی دچار مشکل شد می‌توانید از طریق سیستم پیگیری وضعیت پرداخت‌های غیرحضوری بانک ملی مشکلتان را پیگیری کنید. همچنین می‌توانید از طریق تماس با «واحد ارتباط با پشتيباني خدمات اينترنتي شرکت داده ورزی سداد» با شماره تلفن 02188704518 مشکل خود را تلفنی پیگیری کنید.

20 دیدگاه
 1. منصور می‌گوید

  اصلا لیست تخلفات نمیده ! عدد یک را میزنیم فقط مبلغ را میگه . واقعا از هر راهی فقط میخواهید جیب مردم را خالی کنید ؟

  1. ناشناس می‌گوید

   اره واقعا

 2. الیاس ریگی می‌گوید

  لطفا راهنمای کنید که هر جریمه را چطوری جدا جدا پرداخت گنم

 3. الیاس ریگی می‌گوید

  زمان بخشودگی جرایم کی می باشد و شرایط آن را بگویید

 4. نازی می‌گوید

  من جریمه اخرم رو میخام پرداخت کنم که شناسه قبضش رو ندارم . چرا ریز خلافی نمیده.حتمن باید اون برنامه پولی رو دانلود کنیم
  اصن چرا باید یه برنامه که ج میده پولی باشه

  1. سیامک می‌گوید

   لایک

 5. بیژن می‌گوید

  با سلام میخواستم بدونم جریمه بالا را چه طوری به صورت جداگانه و تکی پرداخت کنیم لطفا راهنمایی کنید . سپاس

 6. سینا مراد می‌گوید

  هیچ گربه محض رضای خدا موش نمیگیره فقط باید پول بدی

 7. علیرضا رضائی می‌گوید

  سلام،فقط مبلغ کل رامیزنه، لیست کامل خلافي رانمیزنه.

 8. ناشناس می‌گوید

  ریز تخلفات رو نمی ده

 9. محمد می‌گوید

  فقط مبلغ کل رو میگه 350 تومن هم میگیره درضمن من از کجا بدونم که کدوم دوبل شده یا نه درکل خوب نیست

 10. سجادی می‌گوید

  مشکلی که من دارم اینه که یکی از دو خلافی رو تو سایت نوشته بود دوبرگی که فاقد شناسه قبض و پرداخت هست. چون میترسم فرصت بگذره مجبور شدم اون یکی رو پرداخت کنم. هرچی پرسیدم برای این یکی، راه دیگه ای نداشت جز همون استعلام خلافی پیامکی یا کد ussd با هزینه پیامکی، حالا که کد را زدم و گزینه دوم را هم انتخاب کردم یک شناسه قبض و پرداخت اعلام کرده با همون مبلغ اولیه، یعنی قبض پرداخت شده را از حساب کسر نکرده. چکار باید کنم؟

 11. ناشناس می‌گوید

  سلام.من جریمه رو پرداخت کردم ولی تو سایت راهور عنوان جریمه هنوز هست و ننوشته پرداخت شد،. آیا باید بعد از پرداخت، عنوان جریمه حذف شود یا خیر؟ممنون میشم جواب بدید حوصله رفتن به پلیس +۱۰رو ندارم

 12. کریم می‌گوید

  انقدرمردم راازار ندهیدندهید به ولله روزقیامت بایدپاسخ گوباشیدورضایت مردم راجلب کنید

 13. فرامرز رضائی می‌گوید

  سلام می‌خواستم بدونم کجا جریمه شدم.

 14. مصطفی می‌گوید

  مینویسه اگه شناسه میخوای عدد1 رو بزن و 350تومان به حساب قبض موبایل میذاره

 15. مانی می‌گوید

  من امتحان کردم بدون دادن حتی مبلغ خلافی، مبلغ 350 تومان بابت اس ام اس به حساب قیض موبایل میزنه . اصلا به دوستان پیشنهاد نمیکنم که این روش رو انتخاب کنن.

 16. اصغر می‌گوید

  سلام
  براي كارتهاي جديد راهي نداريد؟

 17. محمد می‌گوید

  ممنون عزیز دلم

 18. محمدحسین می‌گوید

  سلام بفرمائید چگونه لیست خلافی رو که قبلا پرداخت کردم را بگیرم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.