پی‌تک (PayTech)

مبلغ کارمزد دستگاه‌های کارتخوان چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان خواهد بود

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: «فعلاً در حال محاسبه قیمت تمام شده هر تراکنش هستیم که حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان است؛ بنابراین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان کارمزد نباید موجب اعتراض فروشگاه‌ها شود.»

با اعلام خبردریافت کارمزد از پذیرنده‌های دستگاه‌های کارتخوان از آبان، بسیاری از فروشنده‌ها به مردم اعلام کرده‌اند که فقط پول نقد قبول می‌کنیم و درصورت تصویب این طرح کارمزد از مردم کم می‌شود اما بانک مرکزی پاسخ جدی برای این گروه دارد.

هفته قبل بود که خبری مهم برای مردم و فروشنده‌ها به نقل از قادری مدیرعامل شاپرک در رسانه‌ها منعکس شد و در سطح جامعه و امور روزمره مردم واکنش‌هایی را به همراه داشت.

خبر این بود که فروشگاه‌ها باید از ابتدای آبان ماه نسبت به تراکنش‌های فروشگاهی کارمزد پرداخت کنند به این صورت که به ازای هر عملیات فروش و کشیدن کارت در دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی مبلغی تحت عنوان کارمزد از این گروه کسر می‌شود.

بعد از انتشار این خبر شاهد واکنش‌هایی از فروشگاه‌ها بودیم که از قبل پیش‌بینی آن را می‌کردیم و البته این پیش‌بینی‌ها را هم با مدیرعامل شاپرک گوش زد کردیم ولی قادری با جدیت از طرح جدید نظارتی شاپرک گفت و تاکید کرد ممانعت فروشگاه‌ها از قبول کارت به ازای خریدهای مردم دوام چندانی نخواهد داشت.

اما با گذشت چند روز از اعلام این خبر گویا بازاری‌ها بیشتر از قبل با هم هماهنگ می‌شوند که نسبت به اجرای این سیاست بانک مرکزی واکنش نشان دهند؛ مراجعه‌ای به فروشگاه‌ها نشان می‌دهد که فروشنده‌ها می‌گویند با اجری این تصمیم از قبول کارت به ازای خریدهای مردم خودداری کرده و فقط پول نقد قبول می‌کنیم.

همین سیاست موجب شده تا مردم برای خریدهای روزمره خود مجبور به مراجعه حضوری به عابربانک‌ها باشند و همین اتفاق هم البته صف‌هایی را مقابل خودپرداز‌ها ایجاد خواهد کرد.

برای پیگیری این موضوع گفت‌وگویی با مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی را می‌خوانیم.

.

رقم کارمزد چیزی نیست / گزارش تخلفات را به بانک مرکزی ارسال کنید

ناصر حکیمی در ارتباط با واکنش فروشنده‌ها و اصناف به اعلام خبر دریافت کارمزد از پذیرنده‌های دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی، اظهار داشت: «رقم این کارمزد چیزی نیست که فروشگاه‌ها ترجیح بدهند برای ممانعت از پرداخت آن از مردم بابت خرید‌های‌شان پول نقد دریافت کنند.»

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با تأکید براینکه رقم کارمزد پذیرنده‌های دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی قابل توجه نیست، گفت: «اگر گزارشی از تخلف در سطح فروشگاه‌ها دارید به بانک مرکزی ارسال کنید.»

وی افزود: «هم اکنون نیز دو تا سه برابر مبلغ در نظر گرفته شده برای کارمزد پذیرنده‌ها در رند کردن مبلغ تراکنش از سوی فروشگاه اعمال می‌شود.»

.

پایانه فروشگاه‌های مختلف جمع می‌شوند

حکیمی در پاسخ به این پرسش که بانک مرکزی با فروشگاه‌هایی که از قبول کارت به ازای خرید‌های مردم خودداری کرده و به آن‌ها می‌گویند فقط پول نقد قبول می‌کنیم، چه برخوردی خواهد کرد؟ افزود: «احتمالاً پایانه‌های این فروشگاه‌ها جمع خواهد شد.»

این مقام مسئول در بانک مرکزی با تأکید براینکه هنوز رقم کارمزد پذیرنده‌ها نهایی نشده است، گفت: «این رقم خیلی کم خواهد بود؛ کارمزد کمتر از قیمت تمام شده و در حد ۵۰ تا ۶۰ درصد آن است.»

.

کارمزد پذیرنده‌ها احتمالا ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان تعیین شود

وی ادامه داد: «فعلاً در حال محاسبه قیمت تمام شده هر تراکنش هستیم که حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان است؛ بنابراین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان کارمزد نباید موجب اعتراض فروشگاه‌ها شود.»

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با تأکید بر اینکه رقم ناچیز کارمزد اثر قابل توجهی در تراکنش‌ها نخواهد داشت، تصریح کرد: «در مقابل باید این را هم در نظر بگیرید که تجهیزات در حال فرسودگی هستند و اگر شرکت‌ها نتوانند درآمدی کسب کنند به تدریج پایانه‌ها از کار خواهد افتاد و این به معنای این است که شبکه با مشکل جدی روبه رو خواهد شد.»

.

پول کارمزد‌ها به حساب بانک مرکزی و بانک‌ها نمی‌رود

حکیمی ضمن اشاره به اینکه رقم کارمزد به حساب بانک‌ها یا بانک مرکزی نمی‌رود، گفت: «این مبلغ به شرکت‌هایی داده می‌شود که پایانه را می‌خرند و نگهداری می‌کنند.»

وی با طرح این پرسش که کجای دنیا و مملکت یک شرکت باید دستگاه ۷۰۰ هزار تومانی را مجانی وارد بازار و ماهی ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان هم خرج نگهداری آن کند ولی هیچ چیزی بابت این خدمات دریافت نکند؟ اظهار داشت: «باید توجه کنیم که این شرکت‌ها دیگر از بانک‌ها چیزی دریافت نمی‌کنند و باید روی پای خودشان بایستند.»

.

پول این کارمزد‌ها تا کنون از بیت‌المال پرداخت می‌شد

این مقام مسئول در بانک مرکزی افزود: «تا الان به این شرکت‌ها یارانه داده می‌شد؛ این سوبسید (یارانه) به مغازه‌دار‌ها از کجا می‌آمد؟ از بیت‌المال. چراکه اکثر این سوبسید‌ها توسط بانک‌هایی داده می‌شد که متعلق به دولت و مردم هستند.»

حکیمی با تأکید براینکه درست نیست از جیب هشتاد میلیون به دو میلیون مغازه یارانه پرداخت شود، گفت: «اگر سیاست جدید بابت دریافت کامزد از پذیرنده‌ها اجرا نشود با شبکه‌ای فرسوده و خراب روبه رو خواهیم شد که همه مردم گرفتار آن خواهند شد.»

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */