راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارشی از روزهای تابستان ۱۴۰۲ در تترلند / نگاهی به ۱۰ رمزارز برتر از نظر تعداد تراکنش و حجم معامله‌ها در این صرافی

با عبور از روزهای نسبتاً سرد تابستان ۱۴۰۲ برای بازار رمزارزها به نظر می‌رسد آغاز رشد بیت‌کوین در این پاییز تنور بازار را داغ خواهد کرد. شاید کاربرانی که تازه با بازار رمزارزها سروکار پیداکرده‌اند شرایط تابستان گذشته را نا‌امیدکننده دریابند اما با گسترش افق دید به یک دهه گذشته متوجه خواهند شد که رکود امری موقتی است.

بیت‌کوین تابستان ۱۴۰۲ را در محدوده ۲۵,۹۰۰ دلار آغاز و در میانه راه، از مرز ۳۰,۰۰۰ دلار هم عبور کرد. در آن اوضاع‌ و احوال، بسیاری از معامله‌گران بازار تصور کردند که رالی صعودی جدید این رمزارز آغاز شده؛ اما دیری نپایید که قیمتش باز هم روند کاهشی به‌ خود گرفت. در‌ نهایت، پادشاه بازار کریپتو تابستان را در محدود ۲۶,۹۰۰ دلار به پایان رساند. در چنین شرایطی، نوعی نبود قطعیت بازار کریپتو را فراگرفت؛ به‌طوری‌که معامله‌گران در تشخیص روند نزولی یا صعودی پیش روی بیت‌کوین و سایر رمزارزهای مهم ناتوان بودند.

تأثیر این وضعیت را می‌توان در کاهش حجم معامله‌های صرافی‌های رمزارز در سراسر دنیا به‌ وضوح مشاهده کرد. در ایران نیز بسیاری از صرافی‌ها متأثر از روند جهانی شرایط مشابهی را تجربه کردند. در تابستان۱۴۰۲، تترلند کاهش ۳۸درصدی تراکنش‌ها را در مبدل رمزارزی خود شاهد بود. علاوه‌ بر‌ آن، حجم معامله‌های خریدوفروش تتر در بازار تترلند کاهش حدوداً ۴۲درصدی را نشان می‌دهد. در ادامه گزارش، نگاهی به پیدا و پنهان اتفاقات تترلند در تابستان ۱۴۰۲ می‌اندازیم. 


تابستان نسبتاً سرد بازار کریپتو با کاهش تعداد و حجم معامله‌ها


در تابستان ۱۴۰۲ رکورد بیشترین تعداد تبدیل مبدل رمزارزی تترلند در روز جمعه ۹ تیر ثبت شد. این اتفاق دقیقاً در روزهایی رخ داد که بیت‌کوین در آستانه ۳۰,۰۰۰ دلار قرار داشت. وقوع چنین رخدادی در ابتدای تابستان این تصور را به‌ وجود آورد که تابستان داغی در مبدل رمزارزی تترلند رقم خواهد خورد. 

با این‌ حال، در روزهای بعدی با کاهش قیمت بیت‌کوین و رمزارزهای مهم ورق برگشت. روی‌هم‌رفته، تعداد تراکنش‌های خریدوفروش مبدل رمزارزی تترلند در تابستان ۱۴۰۲ در مقایسه با بهار ۱۴۰۲ حدود ۳۸ درصد کاهش پیدا کرد. نکته امیدوار‌کننده آن بود که کاهش فروش (۴۲درصد) در مقایسه با خرید (۳۶درصد) بیشتر بود. 

وضعیت در بازار خریدوفروش تتر در تترلند نیز به‌ همین منوال بود. مجموع سفارش‌های خریدوفروش تتر در بازار تترلند در تابستان ۱۴۰۲ در مقایسه‌ با بهار ۱۴۰۲ کاهش ۶۴.۲۷درصدی را نشان می‌دهد. از نظر حجم معامله‌های خریدوفروش تتر نیز، بازار تترلند کاهش ۴۳.۳۷درصدی را سه‌ماهه تابستان تجربه کرد. همه این آمار و ارقام نشان‌ می‌دهند که بسیاری از معامله‌‌گران ایرانی فعال در تترلند در تابستان ۱۴۰۲ بیشتر نظاره‌گر تحولات بازار کریپتو بودند. 


از بیت‌کوین تا پپه؛ بهترین رمزارزها از نظر تعداد و حجم معامله‌ها در تترلند


با وجود کاهش تعداد و حجم معامله‌ها در سه ماه اخیر، بررسی محبوب‌ترین رمزارزها در این شرایط هم خالی از لطف نیست. در جدول زیر می‌توانید ۱۰ رمزارز برتر از نظر تعداد تراکنش و حجم معامله‌ها در مبدل رمزارزی تترلند را در تابستان ۱۴۰۲ مشاهده کنید.

۱۰ رمزارز با بیشترین تعداد تراکنش در مبدل رمزارزی تترلند (تابستان ۱۴۰۲)۱۰ رمزارز با بیشترین حجم معامله در مبدل رمزارز تترلند (تابستان ۱۴۰۲)
بیت‌کوینبیت‌کوین
تروندیسنترالند
شیبا اینواتریوم
اتریومسینتیکس
کاردانوریپل
پپهسینگولاریتی نت
دوج‌کوینلایت‌کوین
ریپلاف‌تی‌ایکس توکن
بایننس‌کوینپپه
فانتومشیبا اینو

وجود نام‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم در دو سمت جدول، موضوعی عادی و پیش‌بینی‌شدنی بود. ریپل (XRP) یکی دیگر از رمزارزهایی است که نامش در دو سمت جدول به‌ چشم می‌آید. برنده‌شدن ریپل در دعوای حقوقی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، باعث افزایش قیمت این رمزارز شد. معامله‌گران ایرانی هم از این فرصت برای کسب سود با خرید رمزارز XRP در مبدل رمزارزی تترلند نهایت بهره را بردند.

نکته مهم دیگر در جدول بالا، وجود شیبا اینو (SHIB) و پپه (PEPE) در بین رمزارزهای برتر از نظر تعداد و حجم تراکنش در مبدل رمزارزی تترلند است. این موضوع نشان می‌دهد که میم‌کوین‌ها در بین فعالان ایرانی بازار رمزارزها نیز مانند سایر کشورها همچنان پرطرفدار هستند. قیمت ارزان شیبا اینو و پپه نیز یکی دیگر از محرک‌های اصلی معامله‌گران برای خرید آنها به‌ شمار می‌رود.


معامله با دست‌های باز؛ رشد تعداد رمزارزهای تترلند


تترلند در تابستان ۱۴۰۲ ، ۶۱ رمزارز جدید به فهرست معامله‌های مبدل رمزارزی خود اضافه کرد. بدین‌ ترتیب، تعداد رمزارزهای قابل‌ معامله آن به ۳۵۱ رمزارز افزایش پیدا کرد.

در این مدت، سه استیبل‌کوین دیگر از‌جمله تتر طلا (XAUT) و تتر یورو (EURt) و دای (DAI) به جمع‌ استیبل‌کوین‌های مبدل رمزارزی تترلند افزوده شد. نکته مهم دیگر اضافه‌شدن سبدهای سرمایه‌گذاری بینوست به تترلند بود. آن دسته از افرادی که به هر دلیل تخصص یا زمان کافی برای سرمایه‌گذاری آگاهانه در بازار رمزارزها را ندارند، از این صندوق می‌توانند برای کسب سود در بازار کریپتو استفاده کنند.

ناگفته نماند که در این بین با ارائه دسته‌بندی رمزارزها در مبدل رمزارزی تترلند، شرایط برای تصمیم‌گیری معامله‌گران در خرید رمزارزها از حوزه‌های گوناگون تسهیل شد. 

با وجود کاهش حجم معامله‌ها در بازار و مبدل رمزارزی تترلند، خدمات تترلند در سه‌ماهه دوم سال ۱۴۰۲ افزایش پیدا کرد. تابستان ۱۴۰۲ با همه فراز‌و‌نشیب‌هایش به پایان رسید و باید منتظر ماند و دید که بازار در ماه‌های پایانی سال جاری میلادی چه روزهایی را رقم خواهد زد. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.