راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سازمان امور مالیاتی پیشنهاد داد / پرداخت وام به فعالان اقتصادی بدون گواهی مالیاتی تسهیل شود

سازمان امور مالیاتی در راستای تکریم مودیان و تسهیل امور، به بانک مرکزی پیشنهاد داد از این پس امکان افزایش سقف اعطای تسهیلات خرد بدون دریافت گواهی مالیاتی را فراهم کند.

به گزارش رسانه مالیاتی کشور، سازمان امور مالیاتی به بانک مرکزی پیشنهاد داد برای اصلاح ضوابط اجرایی تبصره ۱ ماده ۱۸۶ قانون مالیات‌های مستقیم، از این پس امکان افزایش خودکار سقف اعطای تسهیلات خرد بدون دریافت گواهی مالیاتی به صورت سالیانه بدون طی تشریفات و ابلاغ بخشنامه جدید فراهم شود.

به موجب این پیشنهاد اعطای تسهیلات ارزی یا ریالی توسط بانک‌ها به کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی (صاحبان مشاغل) طی یک سال شمسی برای اشخاص حقوقی تا ۶۵ درصد نصاب معاملات متوسط (برای سال ۱۴۰۲ معادل ۹ میلیارد و ۴۲۵ میلیون ریال) و برای اشخاص حقیقی تا ۳۵ درصد نصاب مذکور (برای سال ۱۴۰۲ معادل ۵ میلیارد و ۷۵ میلیون ریال) نیاز به ارائه گواهی مالیاتی به بانک نخواهد داشت.

این مبلغ در حال حاضر برای اشخاص حقوقی ۵ میلیارد ریال و برای اشخاص حقیقی ۲ میلیارد ریال است و تغییر آن در هر سال منوط به اصلاح ضوابط اجرایی است که براساس سوابق موجود هر چند سال یکبار تغییر می‌یابد.

گفتنی است برای اخذ وام و تسهیلات در حال حاضر اشخاص حقیقی و حقوقی باید گواهی ماده ۱۸۶ را دریافت کنند ولی با این حال به دلیل تصویب‌شدن قانون در سالیان گذشته اخذ مالیات از تسهیلات بسیار پایین بوده و به مرور زمان متناسب با تورم به‌روز نشده است.

برهمین اساس اگر پیشنهاد سازمان امور مالیاتی به تأیید بانک مرکزی برسد عدد تعیین‌شده به یک درصدی از معاملات متوسط تغییر می‌یابد. این درصد هر سال در سامانه تدارکات دولت معین می‌شود پس به نظر می‌رسد در سال‌های آینده نیز مقدار آن با توجه به درصدی بودنش به صورت اتوماتیک به‌روزرسانی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.