راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش شاپرک از تیرماه 1402 منتشر شد / کاهش تقریباً سه‌درصدی ارزش حقیقی تراکنش‌ها

نودوهفتمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. بر اساس این گزارش در تیرماه 1402 بالغ بر 4.212 میلیون تراکنش با ارزش 9.698 هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت‌ کارت پردازش شده است. این میزان نسبت به خردادماه 1.32 درصد در تعداد و 0.91 درصد در ارزش ریالی کاهش داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در تیرماه ۱۴۰۲ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد. بر اساس آمارهای این شاخص، تراکنش‌های این ماه نسبت به مشابه سال 1401، از نظر تعدادی 11.72 درصد و از نظر ریالی 41.44 درصد رشد داشته است.

ارزش اسمی تراکنش‌های تیر 1402 نسبت به ماه گذشته، 0.91 درصد کم شده و ارزش حقیقی تراکنش‌ها 2.81 درصد کاهش پیدا کرده است.


کاهش ابزار پذیرش اینترنتی و رشد کارت‌خوان


تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به ماه قبل 0.91 درصد رشد کرده و شاپرک علت این تغییر را افزایش 0.79درصدی تعداد ابزارهای کارت‌خوان‌ فروشگاهی عنوان کرده است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در تیرماه نسبت به خردادماه 3.18 درصد رشد کرده و تعداد ابزارهای پذیرش موبایلی نیز در مدت مشابه با کاهش 4.21درصدی همراه بوده است.

در این ماه، کارت‌خوان فروشگاهی با 91.20 درصد سهم بازار بیشترین تعداد ابزار پذیرش فعال سیستمی در شبکه پرداخت را داشته و ابزار پذیرش اینترنتی با 7.75 درصد و ابزار پذیرش موبایلی با 1.05 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در تیرماه بیش از 1.641 ابزار شاپرکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور وجود دارد که از این تعداد 1.641 آن ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی هم به ازای هر ۱۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در کشور به ترتیب 140 و 19 ابزار است.

آمارهای تیرماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه 92.94 درصد از تراکنش‌ها موفق و 7.06 درصد از آنها ناموفق و خطادار بوده است.

88.83 درصد از کل خطاهای این ماه به خطای کاربری ارتباط دارد؛ شاپرک اعلام کرده که این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک ارتباط ندارد و علت را باید از سمت کاربر و در دو حالت فراموشی رمز عبور و کمبود موجودی جویا شد. با این حال 9.56 درصد از خطا‌ها، خطای صادرکنندگی بوده و 1.13 درصد از خطا‌ها به پذیرندگان مربوط است. خطای کسب‌وکار با ۰.۳۴ درصد و خطای شاپرکی با 0.14 درصد هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.


کاهش 50.61درصدی تراکنش‌های ناتمام


اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به خردادماه 50.61 درصد، کاهش داشته و هم‌زمان با کاهش 1.32درصدی تعداد تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل، تعداد تراکنش‌های ناتمام با کاهش مواجه شده و این یعنی نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه قبل 0.0107 درصد کاهش پیدا کرده است.


عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی


این بخش از گزارش اقتصادی شاپرک همواره با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل، با تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم می‌کرده که شاپرک از دی‌ماه ۱۴۰۱ با نظرسنجی از شرکت‌های پرداختی از اعلام تعداد تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی سر باز می‌زند.

بر اساس شاخص سهم مبلغی تراکنش‌ها در این ماه، به‌پرداخت ملت با سهم 20.81درصدی از مبلغ‌ تراکنش‌ها، رتبه اول این شاخص را از آن خود کرده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (دومین شرکت بازار ) حدود دو درصد است.

در این مؤلفه میان شرکت‌های تجارت الکترونیک پارسیان و پرداخت الکترونیک پاسارگاد و همچنین بین دو شرکت پرداخت نوین آرین و پرداخت الکترونیک سپهر جابه‌جایی اتفاق افتاده است.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با کاهش 0.43درصدی به پرداخت الکترونیک پاسارگاد تعلق دارد. شرکت پرداخت الکترونیک سپهر هم در ابزار پذیرش اینترنتی با افزایش 6.04درصدی بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد. به‌پرداخت ملت با کاهش 0.97درصدی دارای بیشترین اختلاف سهم مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی است.

عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید به‌‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزارهای پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۹ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان «سایر» آمده‌اند.

بانک ملت با سهم 17.82درصدی از تعداد تراکنش‌ها و سهم 16.43درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌ است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.