راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی اعلام کرد / آغاز اجرای اصلاح نظام کارمزد از فردا

طبق اعلام مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، از فردا اصلاح نظام کارمزد و اخذ کارمزد از صاحبان کارت‌خوان‌ها آغاز خواهد شد. پیش از این، قرار بود اصلاح نظام جدید کارمزد از ۲۱ خردادماه در شبکه بانک و پرداخت اجرایی شود.

مهران محرمیان، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم و در پاسخ به این سؤال که «آیا دریافت کارمزد از کارت‌خوان‌ها از فردا اجرایی می‌شود؟» اعلام کرده است: «طبق زمان‌بندی و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده،  این طرح از فردا اجرایی می‌شود.»

بانک مرکزی بعد از یک دهه ساختار نظام کارمزد را به‌روزرسانی کرده و مقرر شده بود اجرای طرح اصلاح نظام کارمزد از این تاریخ در سه‌ فاز آغاز شود. در فاز اول اجرای نظام جدید کارمزد، اصنافی مانند نانوایی‌ها و سوپرمارکت‌ها از شمولیت کارمزد حذف شده‌اند، در فاز دوم این اصناف هم به ساختار کارمزد اضافه خواهند شد و در مرحله پایانی تمام اصناف و طرفین تراکنش به جز مشتری سهم کارمزد دارند: «اصناف مشمول به‌ازای تراکنش‌های کمتر از ۶۰۰ هزار تومان مبلغ ثابت ۱۲۰ تومان کارمزد پرداخت خواهند کرد و به‌ ازای تراکنش‌های بیش از ۶۰۰ هزار تومان، دو ده‌هزارم‌ مبلغ تراکنش تا سقف چهار هزار تومان کارمزد باید پرداخت کنند. بانک صادرکننده کارت یا همان بانک مبدأ هم به ازای هر تراکنش باید مبلغ ثابت ۲۴ تومان کارمزد پرداخت کند. حساب پذیرنده ۲.۵برابر صاحب کسب‌وکار کارمزد می‌دهد و مشتری یا همان صاحب‌ کارت هم هیچ کارمزدی پرداخت نمی‌کند.»

همچنین بر اساس بخشنامه‌ای که به بانک‌ها ابلاغ شده، دارنده کارت یا همان کاربر اپلیکیشن پرداختی باید ۷.۲۰۰ ریال کارمزد برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان پرداخت کند. این کارمزد دریافتی میان دریافت‌کنندگان کارمزد کارت به کارت یعنی شبکه شتاب، هاب فناوران مستقر در شاپرک، بانک مبدأ یا همان صادرکننده و بانک مقصد تقسیم می‌شود. همچنین باتوجه‌به قرارداد پرداخت‌ساز با بانک مبدأ، سهم کارمزد بانک پذیرنده به بانک مبدأ اضافه می‌شود.

نحوه تقسیم مبلغ ۷۲۰ تومان دریافتی از دارنده کارت برای هر تراکنش زیر یک میلیون تومان به این صورت بین دریافت‌کنندگان کارمزد تقسیم می‌شود: کارمزد دریافتی هاب ۵۰ ریال، سهم شبکه شتاب ۱۰۵۰ ریال، بانک پذیرنده ۴.۳۰۰ ریال، بانک پذیرنده ۴.۳۰۰ بانک مبدأ و مقصد ۹۰۰ ریال تا مبلغ ۱۰ میلیون ریال به‌عنوان دریافت‌کنندگان کارمزد تعیین شده است. دارنده کارت هم تا ۷.۲۰۰ ریال تا مبلغ ۱۰ میلیون ریال مشمول کارمزد است که البته به این مقادیر به‌ازای هر ۱۰ میلیون تومان ریال مازاد ۲.۸۰۰ ریال تا ۳۰۰ ریال اضافه خواهد شد.

بانک مبدأ و بانک مقصد هم به‌عنوان دریافت‌کنندگان کارمزد به ازای هر ۱۰ میلیون ریال به ترتیب ۳۰۰ ریال و ۲.۵۰۰ ریال کارمزد دریافت خواهند کرد؛ بنابراین در این میان سهم بستری که در آن کارت به کارت انجام می‌شود یا به تعبیر دیگر سهم پرداخت‌ساز از کارمزد صفر است.

منبع تسنیم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.