راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس کل بانک مرکزی، بانک‌ها را تهدید کرد

افزایش سرمایه تمام بانک‌های خصوصی و برخورد با بانک‌های متخلف در پرداخت تسهیلات؛

رئیس کل بانک مرکزی از افزایش سرمایه تمام بانک‌های خصوصی خبر داد و به بانک‌ها تذکر داد که برای پرداخت تسهیلات به مردم ضامن غیرکارمند رسمی را نیز قبول کنند در غیر اینصورت با آنها برخورد خواهد شد.

محمود بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به پایان اولتیماتوم بانک مرکزی برای افزایش سرمایه بانک‌های خصوصی و موسسات مالی و اعتباری، اظهار داشت: طبق اعلام قبلی هر موسسه یا بانکی که تا پایان تیرماه افزایش سرمایه نداده باشد، یک رتبه از اعتبار آن کاسته خواهد شد.

وی درباره بانک‌هایی که تا پایان تیر ماه افزایش سرمایه نداده اند، گفت: خوشبختانه تمام بانک‌های خصوصی موجود سرمایه خود را به 400 میلیارد تومان رسانده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با تأکید براینکه دیگر این بانک مجوز تأسیس بانک خصوصی جدید صادر نخواهد کرد، افزود: امسال فقط مجوزهای سال گذشته را بررسی می‌کنیم و دیگر تقاضای جدید را نمی‌پذیریم.

بهمنی ادامه داد: هیچ بانک جدیدی در سال جدید تأسیس نخواهد شد چرا که برنامه بانک مرکزی در این خصوص تغییر کرده است.

وی با تأکید براینکه امسال مجوز بانک‌هایی که پرونده آنها 2 سال در بانک مرکزی بوده صادر خواهد شد، گفت: از این پس بانک مرکزی روی کیفیت بانک‌ها تمرکز خواهد کرد و سعی می‌کنیم کنترل را در تعداد بانک‌ها اعمال کنیم.

بانک‌ها توجه کنند؛ ضامن دریافت وام فقط نباید کارمند رسمی باشد

رئیس کل بانک مرکزی در مورد نظارت بر موسسات مالی و اعتباری که مجوز از بانک مرکزی دریافت نکرده اند گفت: بانک مرکزی به طور جدی پیگیر برخورد با موسسات متخلف مالی و اعتباری غیر مجاز است.

بهمنی در ادامه همچنین درباره تخلف بانک‌ها در اجرایی نکردن مصوبه بانک مرکزی در مورد اخذ وثائق ضامن‌های غیر کارمند رسمی، افزود: براساس تصمیم اخیر بانک مرکزی تمامی بانک‌ها مکلف به اجرای این دستورالعمل هستند و باید وثائق ضامن‌های غیر کارمند رسمی حتی تجار را بپذیرند.

رئیس کل بانک مرکزی درمورد برخورد با بانک‌های متخلف گفت: بانک مرکزی در صورت نیاز اقدام به ارائه تذکر کتبی و برخورد قاطع با متخلفین خواهد کرد.

مرکز آمار تورم برآوردی خود را اعلام کند و بانک هم تورم خود را

بهمنی در ادامه در پاسخ به این پرسش خبرنگار فارس که اعلام نرخ تورم در روزهای اخیر از سوی شما موجب نقض ماده 54 قانون برنامه پنجم مبنی براینکه از این پس باید مرکز آمار شاخص‌های اقتصادی از جمله نرخ تورم را اعلام کند، نمی‌شود؟ گفت: مرکز آمار هم‌ می‌تواند نرخ تورم را اعلام کند و بانک مرکزی کاری به این مسأله ندارد.

وی در باره اینکه از این به بعد بانک مرکزی نرخ تورم را اعلام خواهد کرد یا خیر؟ افزود:‌ در روزهای اخیر به دلیل اینکه برخی ارقام بالاتر را برای تورم تیر ماه عنوان می‌کردند بنده نرخ تورم محاسبه شده در بانک مرکزی را اعلام کردم.

تغییر نرخ سود در ماه‌های باقی‌مانده امسال منوط به تغییرات تورمی است

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو با تکذیب برخی اخبار مبنی براینکه تغییرات اخیر شورای پول و اعتبار به خاطر اختلاف فکری این افراد با بانک مرکزی بوده است، تصریح کرد: علاوه بر اینکه زمان عضویت این افراد تمام شده بود خودشان نیز تمایلی به ادامه همکاری نداشتند.

بهمنی در همین ارتباط اشاره کرد: افراد خارج شده از شورای پول و اعتبار بارها تأکید کرده بودند که نبودنشان مسأله‌ای ندارد.

وی در پاسخ به برخی اظهارات مبنی براینکه با ورود افراد جدید به شورای پول و اعتبار احتمال طرح مجدد پیشنهاد تغییر در بسته سیاستی-نظارتی به خصوص نرخ سود وجود دارد، بیان کرد: خیر اصلا این تغییرات ارتباطی با بازنگری در بسته سیاستی-نظارتی ندارد چراکه منطق هیج وقت در این خصوص تغییر نمی‌کند.

رئیس کل بانک مرکزی درباره احتمال تغییر نرخ سود تا پایان سال 90 نیز گفت: اصلاً معلوم نیست که بخواهیم در ماه‌های آینده این نرخ‌ها را تغییر دهیم.

وی افزود:‌باید شرایط اقتصادی و تورمی در ماه‌های آینده را بررسی کنیم تا به این نتیجه برسیم که تغییراتی را در بسته سال 90 اعمال کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.