راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

صنعت فین‌تک در بریتانیا / بررسی پنج مورد از بهترین مسیرهای شغلی حوزه فین‌تک

با در نظر گرفتن این نکته که بریتانیا بزرگ‌ترین صادرکننده خالص خدمات مالی در جهان است، پرداختن به تاریخ این کشور به‌عنوان مرکز رشد و تعالی مالیه در جهان بسیار حیاتی است.

رشد و توسعه اقتصاد و مالیه در بریتانیا به آنچه بر تاریخ این کشور گذشته خلاصه نمی‌شود و دامنه رشد و تعالی این کشور و هم‌راستا شدن این رشد با به‌روزترین فناوری‌های مالی در جهان این کشور را به یکی از برترین مراکز فین‌تک در جهان نیز تبدیل کرده و به نوعی می‌توان گفت در حال حاضر وضعیت بسیار مناسبی برای فین‌تک‌ها در این کشور جریان دارد.

در توضیح خلاصه وضعیت فناوری‌های مالی در بریتانیا می‌توان گفت که در حال حاضر بیش از 1600 شرکت فین‌تک در این کشور فعالیت می‌کنند و شش شرکت از ۱۰ شرکت برتر فین‌تک دنیا (Fintech50) دفتر مرکزی خود را در لندن تأسیس کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تعداد شرکت‌های فین‌تک مستقر در بریتانیا تا پایان سال 2030 دوبرابر شود.

آمار و ارقام نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در بریتانیا نیز بسیار قوی است و در حال حاضر در این حوزه بعد از ایالات متحده در جایگاه دوم قرار دارد.

بریتانیا در سال 2022 شاهد 7.3 میلیارد پوند سرمایه‌گذاری بود؛ یعنی بیش از مجموع سرمایه‌گذاری در کشورهای ایتالیا، فرانسه، سوئد و آلمان.

علاوه بر این آمار و ارقام امیدوارکننده، موضع‌گیری دولت بریتانیا در قبال فناوری‌های مالی از آینده‌ای خوب برای این صنعت در بریتانیا خبر می‌‌دهد. اقدامات، موضع‌گیری‌ها و قانون‌گذاری‌های دولت بریتانیا در حوزه فناوری‌های مالی نشان می‌دهد دولت، صنعت فین‌تک را به‌عنوان زمینه‌ای برای رشد اقتصادی در آینده شناسایی کرده است.

دولت بریتانیا با عمل به توصیه‌های کلیدی طرح جامع کالیفا که برای توسعه فین‌تک در بریتانیا در سال 2021 منتشر شد تلاش می‌کند جلودار انقلاب فناوری‌های مالی در جهان باشد.

در حال حاضر 76500 نفر در صنعت فین‌تک در بریتانیا مشغول به کار هستند و پیش‌بینی می‌شود که تعداد افراد شاغل در این صنعت تا پایان سال 2030 به 105500 نفر افزایش یابد.

در حالی که نقش‌های فنی زیادی برای مشاغلی مانند تحلیل‌گران کمی، توسعه‌دهندگان بلاکچین، مهندسان و تحلیل‌گران یادگیری ماشین و توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی در بریتانیا دسترس هستند، نقش‌های غیرفنی فراوانی نیز در کارکردهای بازاریابی، فروش و منابع انسانی وجود دارد. در ادامه پنج شغلی که آینده خوبی در صنعت فین‌تک دارند معرفی شده است.

مهندس یا توسعه‌دهنده نرم‌افزار

طبق گزارش اخیر Hired، حقوق مهندسی در بریتانیا از سال 2021 تا 2022 حدود هشت درصد افزایش یافته است. در حال حاضر سه شغل پرتقاضا برای مهندسین نرم‌افزار، بک‌اند، فول‌استک و فرانت‌اند است که اکثر درخواست‌های مصاحبه را در مقایسه با سایر نقش‌های مهندسی نرم‌افزار دریافت می‌کنند.

شرکت‌های فین‌تک برای ایجاد و نگهداری محصولات نرم‌افزاری خود به توسعه‌دهندگان ماهر نیاز دارند.

یکی دیگر از حوزه‌های پرتقاضا به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های فین‌تک اختصاص دارد که با تولید اپلیکیشن به کاربران نهایی امکان می‌دهند صورتحساب‌ها را پرداخت کنند، وجوه را انتقال دهند یا کارهای مالی دیگر را مستقیماً از طریق تلفن هوشمند یا رایانه انجام دهند.

تحلیلگران داده و خبرگان علم داده

شرکت‌های خدمات مالی حجم وسیعی از داده‌ها را تولید می‌کنند که جمع‌آوری و تحلیل این داده‌ها برای گرفتن تصمیمات آگاهانه، تولید خدمات و محصولات جدید و به طور کلی عملکرد بهتر شرکت ضروری است. جمع‌آوری و تحلیل این داده‌ها شامل ساخت مدل‌ها و ارائه پیش‌بینی‌هایی از وضعیت آینده نیز می‌شود و برای این مهم تحلیلگران داده در حوزه‌هایی از جمله تجزیه و تحلیل در لحظه، تجزیه و تحلیل رفتار مصرف‌کننده، تجارت الگوریتمی و برنامه‌ریزی مالی و غیره کار می‌کنند.

مدیر بازاریابی دیجیتال

فین‌تک‌ها (B2B و B2C) هم مثل بقیه شرکت‌ها باید محصولات و خدمات خود را تبلیغ و مشتریان بالقوه خود را پیدا کنند.

مدیران باتجربه بازاریابی دیجیتال به دلیل ایجاد و اجرای کمپین‌های بازاریابی در کانال‌هایی نظیر شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و… خواهان زیادی در میان شرکت‌های فین‌تک دارند.

مدیر تطابق

کسب‌وکارهای فین‌تک در بریتانیا تابع مقررات FCA هستند و باید از قوانین مبارزه با پول‌شویی (AML) پیروی کنند و قوانین مشتری (KYC) خود را بدانند.

بنابراین، استخدام مدیران انطباق ضروری است تا اطمینان حاصل شود که شرکت‌ها نه‌تنها از مقررات پیروی می‌کنند، بلکه ریسک‌های مرتبط را نیز مدیریت می‌کنند.

رگولاتوری صنعت فین‌تک وجود چنین موقعیت شغلی مهمی را در شرکت‌های فین‌تک ضروری کرده و اهمیت وجود آن فقط مختص به شرکت‌های فین‌تک بریتانیایی نیست.

مدیر محصول

مدیران محصول ماهر با شناسایی نیازهای مشتری، تعریف نیازهای محصول و همکاری با تیم‌های توسعه برای ارائه محصولات به بازار، توسعه محصولات و خدمات شرکت را هدایت می‌کنند.

منبع Fintech Futures
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.