راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بلاکچین صنعت بیمه را متحول می‌کند؟

فناوری نوظهور بلاکچین قابلیت‌ها و پتانسیل‌هایی دارد که بسیاری از آنها برای عموم مردم و حتی برای فعالان حوزه آی تی شناخته نشده است. استفاده از بلاکچین در صنعت بیمه یکی از این ظرفیت‌هااست. بلاکچین این قابلیت را دارد که قواعد کسب‌وکار را در حوزه بیمه زیرورو کند. این فناوری نوپا می‌تواند شرکت‌های بیمه را در کاهش هزینه‌ها، تسریع در روند پرداخت، ارتقای شفافیت و جلوگیری از تقلب، انطباق با مقررات و توسعه محصولات بیمه‌ای متناسب با نیازهای بازار یاری کند و به ذی‌نفعان این صنعت اجازه دهد تا به شیوه‌ای امن و رهگیری‌پذیر، داده‌های یکدیگر را با هم به‌اشتراک بگذارند.

علاوه بر این، بلاکچین قادر است شیوه‌های نوآورانه‌تری را برای خلق محصولات جدید و توسعه بازار بیمه در اختیار بگذارد. شرکت‌های بیمه به طور معمول در محیط‌های به‌شدت رقابتی فعال هستند و تمامی مشتریان از خرده‌پا گرفتی تا سازمانی،‌ انتظار دارند بهترین خدمات را با غنی‌ترین تجربه کاربری ممکن دریافت کنند. فناوری بلاکچین می‌تواند فرصت بی‌بدیلی را برای تغییرات سازنده و رشد در صنعت بیمه در اختیار فعالان این حوزه بگذارد.

با کمک قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توان فرایند درخواست بیمه و صدور بیمه‌نامه‌ را با خودکارسازی و حسابرسی‌پذیری بیشتر در بستر بلاکچین انجام داد. بدیهی است که با کاهش هزینه‌ها در صنعت بیمه، می‌توان ضریب نفوذ این صنعت را در جامعه افزایش داد و تنور رقابت در بازار بیمه را داغ‌تر کرد.

زیست‌بوم بلاکچین نیز خود نیازمند خدمات بیمه‌ای است. در این بخش نیز می‌توان گونه‌ای از بیمه سایبری را برای پوشش خسارت‌های احتمالی با عناوین همچون بیمه مالی (ناشی از کیف پول‌های داغ و صرافی‌ها)، بیمه سرقت و هک (کیف پول‌های سرد و خزانه‌ها)، بیمه مسئولیت حرفه‌ای (برای توسعه‌دهندگان) و اوراق ضمانت (برای پروژه‌های نرم‌افزاری) تعریف کرد.


زمینه‌های کاربرد بلاکچین در بیمه


بلاکچین را می‌توان در جای‌جای صنعت بیمه به کار گرفت؛ از جمله ثبت ضمانت‌نامه‌ها و اقلام پرارزش، اجرای رویه‌های «شناخت مشتری» و «مقابله با پول‌شویی»، محصولات بیمه‌ای پارامتریک (شاخص محور)، شیوه‌های مبتنی بر بیمه اتکایی، رسیدگی به دعاوی خسارت‌های بیمه‌ای، شیوه‌های توزیع و مدل‌های همتا به همتا (P2P)


بلاکچین چگونه می‌تواند بر ثبت ضمانت‌نامه‌ها و اقلام پرارزش تأثیر بگذارد؟


بلاکچین می‌تواند با ایجاد یک تاریخچه معتمد و تغییرناپذیر از مبادی محصولات، سود همه ذی‌نفعان را افزایش دهد، پیگیری مالکیت محصولات و روند دعاوی بیمه‌ای را حتی فراتر از مرزها به طور آنی انجام دهد و با تسهیل به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها تلاش‌های متقلبانه برای دریافت خسارت‌ را کاهش دهد.


تسهیل فرایندهای KYC/AML در صنعت بیمه


بلاکچین می‌تواند یک انباره دست‌کاری‌ناپذیر از داده‌های مشتریان ایجاد کند و آن را میان سازمان‌های بیمه‌گر به اشتراک بگذارد. همچنین می‌تواند احتمال بروز خطا را کاهش دهد و تلاش‌های برای همکاری چندجانبه و صرفه‌جویی در زمان و هزینه را دوچندان کند. از طرفی بلاکچین می‌تواند رؤیت‌پذیری فعالیت‌های مشتریان و نظارت بر رویه‌های انطباق با مقررات بالادستی را بهبود ببخشد.


نقش بلاکچین در حوزه بیمه‌های پارامتریک


بلاکچین قادر است تمام با بخش عمده فرایندهای صدور بیمه‌های پارامتریک را خودکار کند، خط‌مشی‌ها را در یک قرارداد هوشمند بگنجاند و وظیفه اجرای بیمه و پرداخت خسارت را به یک «اوراکل» محول کند. همچنین می‌توان بر بستر بلاکچین، تمامی معاملات را بدون دخالت انسانی، تسویه کرد. از سوی بلاکچین می‌تواند دیگر فرایندهای بیمه‌گری مرتبط با صدور اوراق قرضه بلایای طبیعی و دیگر انواع اوراق مرتبط با بیمه (ILS) را تسهیل و امکان استفاده از اوراق بیمه‌ای جبران خسارت تأخیر پرواز و محصولات کشاورزی را فراهم کند.


بلاکچین چگونه بر بیمه اتکایی تأثیر می‌گذارد؟


بلاکچین می‌تواند به بیمه‌گران اولیه، بیمه‌گران اتکایی، کارگزاران، نهادهای ناظر و دیگر ذی‌نفعان اجازه دهد تا داده‌های خود را در یک محیط امن و شفاف به اشتراک بگذارند، مدل‌سازی ریسک، حسابرسی‌ها و ارزیابی‌ میزان پایبندی به قوانین را خودکار کند و ریسک‌ها و تعهدات را در یک قرارداد هوشمند ضد دست‌کاری به هم‌پیوند بزند و بگنجاند.

بلاکچین همچنین قادر است یک پایگاه معتمد، ضد دست‌کاری و شفاف از دعاوی مطالبه ایجاد کند، سیلوها و انباره‌های داده سنتی و احتمال وقوع تقلب در دعاوی را کاهش دهد و به بیمه‌شدگان، آزادی بیشتری برای دسترسی به داده‌هایشان اعطا کند.


توزیع خدمات در بستری واحد


بلاکچین می‌تواند میان اقدامات ذی‌نفعان متعدد حاضر در صنعت بیمه، هماهنگی ایجاد کند، به بیمه‌شدگان اجازه دهد تا روی یک بستر واحد به چندین بیمه‌گر دسترسی مستقیم داشته باشند و در تعیین سیاست‌های مدیریتی مشارکت کنند. تراکنش‌های مربوط به پرداخت حق بیمه یا دریافت خسارت‌ها نیز در این بستر تسریع می‌شود.

از سوی دیگر، بلاکچین می‌تواند با خودکارسازی امور و نگه‌داری دارایی‌ها در خزانه‌های مبتنی بر قراردادهای هوشمند، بیمه‌گری فردبه‌فرد، دوطرفه یا متقابل را تسهیل کند. این سیستم می‌تواند به خلق مدل‌های بیمه‌گری تازه‌ای بینجامد که در آنها سیاست‌گذاری‌ها بر مبنای توکن‌سازی و سهام‌گذاری توکن‌ها، هم‌سو می‌شود‌.

در حال حاضر صنعت بلاکچین صنعتی درحال‌توسعه است و شرکت‌های بزرگ مشغول بررسی ورود به این عرصه هستند. شرکت‌های زیادی در حوزه تبادلات مالی فناورانه در ایران فعال هستند که می‌توانند در عرصه بلاکچین نوآوری‌های زیادی داشته باشند. صرافی رمزارزی نوبیتکس یکی از شرکت‌هایی است که اعلام کرده در برنامه‌های آینده‌اش قصد دارد به بخش‌های مختلف مالی بر بستر بلاکچین خدمات‌دهی کند.

منبع نوبیتکس
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.