راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

یک ماه تا تکمیل فاز اول الکترونیکی شدن فرآیند تسویه چک‌ها

دبیرکل بانک مرکزی از تکمیل فاز اول الکترونیکی شدن فرآیند تسویه چک‌ها «چکاوک» تا پایان خردادماه امسال خبر داد و گفت: بانک مرکزی ویژگی‌های ظاهری، امنیتی و مشخصات چک را مشخص کرده، اما هنوز به مرحله انتشار نرسیده است.

محمود احمدی با بیان اینکه فاز اول طرح چکاوک (چک الکترونیکی) با ۱۰۰ شعبه از ۱۰ بانک آغاز شده است، اظهار کرد: تا پایان خردادماه امسال این طرح حداقل در یک بانک به‌طور کامل عملیاتی می‌شود.

وی با بیان اینکه چکاوک الگوی جدیدی در سیستم نظام‌های پرداخت است، افزود: با اجرای این طرح چک‌های صادر شده، در همه شعب بانک‌ها قابلیت نقدشوندگی خواهد داشت و به همین دلیل طی فرآیندی باید اقداماتی در جهت راه‌اندازی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری انجام شود.

دبیرکل بانک مرکزی تصریح کرد: از طرف دیگر هماهنگی بین بانک‌ها برای وصول چک‌‌ها از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری باید صورت گیرد و این مسائل مقداری زمانبر خواهد بود و استقرار کامل آن نیازمند همراهی بانک‌ها و مردم است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا چک متحدالشکل که در طرح چکاوک مورد استفاده قرار می‌گیرد، طراحی شده و انتشار آن توسط بانک مرکزی انجام می‌شود، گفت: بانک مرکزی ویژگی‌های ظاهری، امنیتی و مشخصات چک را مشخص کرده، اما هنوز به مرحله انتشار نرسیده است. احمدی افزود: چک جدید طراحی شده را چاپخانه بانک مرکزی یا چاپخانه بانک ملی منتشر خواهد کرد.

منبع: فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.