راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سناتور‌های آمریکایی از فدرال‌رزرو در خصوص پیوندهای بخش بانکی با اف‌تی‌ایکس توضیح می‌خواهند / نگرانی از یک درهم‌تنیدگی نامشخص

سناتور الیزابت وارن و تینا اسمیت با ارسال سه نامه جداگانه، خواستار پاسخ‌گویی فدرال‌رزرو، شرکت بیمه سپرده فدرال و دیوان حسابرسی ارزی در خصوص اف‌تی‌ایکس شدند.

با فروپاشی یک‌باره و عجیب اف‌تی‌ایکس، که سروصدای زیادی هم چه در دنیای کریپتو و چه در صنعت خدمات مالی به پا کرد، اکنون قانون‌گذاران ایالات متحده آمریکا نامه‌ای نوشته و جروم پاول، رئیس فدرال‌رزرو را به منظور دریافت اطلاعات در خصوص روابط بانک‌های آمریکایی با شرکت‌های مبتنی بر رمزارز تحت فشار قرار داده‌اند.

در نامه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شده، سناتورهای دموکرات، الیزابت وارن از ماساچوست و تینا اسمیت از مینه‌سوتا، این سوال را برای پاول مطرح کرده‌اند که پس از اینکه مشخص شد شرکت‌های مبتنی بر رمزارز امکان دارد ارتباط تنگاتنگ‌تری نسبت به قبل با سیستم‌های بانکی داشته باشند، ریسک‌های بانک‌ها و سیستم بانکی را چگونه ارزیابی می‌کند؟

الیزابت وارن و تینا اسمیت، اعضای کمیته بانکداری، مسکن و امور شهری سنا به فدرال‌رزرو اکتفا نکرده و نامه‌هایی نیز برای مارتین گرونبرگ، مدیرعامل شرکت بیمه سپرده فدرال و مایکل هسو، سرپرست دیوان حسابرسی ارزی نوشته و با این دو نیز نگرانی‌های خود درباره سقوط اف‌تی‌ایکس و ریسک‌های ارتباط سیستم‌های بانکی با شرکت‌های رمزارزها را مطرح کردند.

در نامه روز چهارشنبه آمده است: «روابط تنگاتنگ بانک‌ها با شرکت‌های مبتنی بر رمزارز، سؤالاتی درباره ایمنی و سلامت سیستم بانکی ما ایجاد کرده و حفره‌های بالقوه‌ای را برجسته می‌کند که شرکت‌های کریپتو ممکن است برای دسترسی بیشتر به بانک‌ها از آنها سوءاستفاده کنند.»

این دو سناتور دموکرات، در نامه خود به سرمایه‌گذاری ۱۱.۵ میلیون دلاری آلامدا ریسرچ در بانک مون‌استون واشنگتن (که بیش از دوبرابر ارزش خود بانک است) اشاره کرده و بر «نوسانات» شدید دیگر بانک‌های ایالات متحده آمریکا به دلیل سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های مبتنی بر رمزارزها تٲکید کردند.

از جمله دیگر بانک‌های تحت نظارت فدرال‌رزرو می‌توان به بانک دلتک، سیلورگیت کپیتال کورپ و بانک سیگنچر اشاره کرد که همگی به دلیل اتکای شدید به مشتریان رمزارزها، مورد بررسی قرار گرفته‌اند و اکنون با افزایش نوسانات مواجه‌اند. میانگین سپرده‌های سیلورگیت در بازه سه‌ماهه تا به امروز بیش از دو میلیارد دلار از سپتامبر کاهش یافته و این در حالی است که سپرده‌های شرکت‌های مبتنی بر رمزنگاری، بالغ بر ۹۰ درصد از کل سپرده‌های این بانک را تشکیل می‌دهند.

آنها خاطرنشان کردند که این شرکت‌ها عمیقاً در سیستم بانکداری سنتی ادغام نشده‌اند و همین موضوع میلیون‌ها نفر را از آشفتگی احتمالی در امان می‌دارد. اما عده کثیری از گزارش‌ها هم نشان می‌دهد که شرکت‌های رمزنگاری ممکن است روابط نزدیک‌تری با سیستم بانکی نسبت به آنچه قبلاً شناخته شده بود داشته باشند و همین امر، نگرانی درباره ارزیابی ریسک در خصوص این شرکت‌ها را قوت می‌بخشد.

آلامدا ریسرچ، یک شرکت بازرگانی مبتنی بر رمزارزهاست که توسط هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل اسبق اف‌تی‌ایکس، سم بنکمن فراید راه‌اندازی شده؛ شرکتی که به دنبال فروپاشی مهیب اف‌تی‌ایکس، به نظر می‌رسد نفس‌های آخرش را می‌کشد.

شرکتی که دارای پورتفولیوی بسیار بزرگ و متنوعی بود و روی همه‌ چیز، از استارت‌آپ‌های فین‌تکی و کریپتو گرفته تا شرکت‌های داروسازی سازنده داروهای کاهش وزن و رسانه‌های خبری سرمایه‌گذاری کرده بود.

سوال اصلی وارن و اسمیت از بزرگان صنعت بانکداری ایالات متحده آمریکا این بود که آیا برنامه مدونی برای بررسی روابط شرکت‌های مبتنی بر رمزارزها و سیستم بانکی وجود دارد یا خیر.

ضمن اینکه آنها سعی داشتند متخصصین حوزه را در مورد ارائه جزئیات بیشتر در خصوص بانک‌هایی که خدمات ارز دیجیتال، از جمله استیبل‌کوین به مشتریان عرضه می‌کنند تحت فشار قرار دهند.

هر دو سناتور به تازگی در مورد فروپاشی صرافی رمزارزی اف‌تی‌ایکس و به طور کلی کریپتو بارها صحبت کرده‌اند. همین ماه گذشته، وارن، اسمیت و ریچارد دوربین از ایلینوی در نامه‌ای به ابیگیل جانسون، مدیرعامل فیدلیتی نسبت به تصمیم فیدلیتی مبنی بر افزودن بیت‌کوین به طرح سرمایه‌گذاری 401(k) خود ابراز نگرانی کردند.

اف‌تی‌ایکس، ماه گذشته و پس از افشای اطلاعاتی که نشان می‌داد این صرافی از دارایی‌های مشتریان خود برای انجام سرمایه‌گذاری جسورانه تحت پوشش آلامدا ریسرچ سوءاستفاده می‌کرده، به یک‌باره و در میان بهت و حیرت متخصصین صنعت بانکداری و کریپتو سقوط کرد و آلامدا ریسرچ و ۱۳۰ شرکت وابسته دیگر را با خود به زیر کشید و میلیون‌ها دلار از سرمایه مردم را به باد داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت