راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

اشکال فنی و هشدار زلزله / رگولاتوری: شبکه تلفن‌ همراه هک نشده است

از صبح امروز برخی کاربران پیامی روی تلفن همراه خود مبنی بر هشدار زلزله و پیدا کردن پناهگاه امن دریافت کرده‌اند. خبرگزاری ایرنا ابتدا گفت که این خبر جعلی است و ادعا کرد در پی هک شبکه تلفن همراه، پیامی مبنی بر هشدار زلزله به شهروندان مخابره شده است.

اما دقایقی بعد روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هرگونه هک شبکه تلفن همراه کشور را تکذیب کرد و افزود: «وضعیت شبکه تلفن همراه کشور به صورت دائم توسط مراکز پایش امنیت اپراتورها و وزارت ارتباطات پایش می‌شود و هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر هک این شبکه وجود ندارد و ادعاهای مطرح‌شده در حال بررسی است.»

امروز برخی کاربران اندرویدی پیامک هشدار زلزله دریافت کردند

پلیس فتا نیز اعلام کرد منشأ این پیام مشخص نیست و شاید یک «شیطنت» باشد. پلیس فتا گفته این پیام برای گوشی‌های همراه اندروید؛ به‌خصوص سامسونگ ارسال شده و افرادی که گوشی همراه آیفون دارند این پیام را دریافت نکرده‌اند.

مرکز لرزه‌نگاری اروپا – مدیترانه هم در توییتی گفته احتمال دارد این پیام یک خطا باشد. همچنین رئیس مرکز لرزه‌نگاری کشور در گفت‌وگو با شبکه خبر اعلام کرد زلزله قابل پیش‌بینی نیست و هیچ هشداری درخصوص وقوع زلزله صادر نکرده‌اند.

در ادامه، مرکز لرزه‌نگاری کشور اطلاعیه‌ای داد که در آن آمده است: «نظر به اینکه بنا بر اطلاع واصله، امروز 16 آذر 1401 پیامی تحت عنوان هشدار زلزله از طریق خطوط موبایلی برای برخی از مشترکین ارسال شده است، مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ضمن تکذیب این پیام، اعلام می‌کند هیچ‌گونه وضعیت غیرعادی در خصوص وقوع زمین‌لرزه در هیچ منطقه کشور تا لحظه درج این پیام مشاهده نشده است.»

حالا لحظاتی پیش رگولاتوری اعلام کرده که پیامک زلزله، اشتباه فنی بوده است. به گزارش ایرنا محمدامین آقامیری، معاون وزیر ارتباطات و رئیس رگولاتوری گفته: «هیچ‌گونه بدافزار و هکی اتفاق نیفتاده و درز اطلاعاتی نداشتیم. یک موضوع فنی مرتبط با اپراتور همراه اول بوده است.»

معاون وزیر کشور هم اعلام کرده تیم تحقیقاتی شبکه همراه اول در حال یک اقدام فنی برای شرایط بحرانی مانند سیل و زلزله بوده‌اند که هنگام ارسال پیام به گروه فنی خودشان، در اثر غفلت، این پیام برای تعدادی از شهروندان ارسال شده و اشتباه فنی بوده است.»

در گام بعدی هم مدیرکل ارتباطات همراه اول از مشترکان خود عذرخواهی کرد و گفت: «هیچ‌گونه هک و نفوذی نبوده؛ مشکل خطای تیم تحقیقاتی برای تست قابلیت هشدار بلایای طبیعی بوده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت