راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

کدام روش پرداخت آنلاین امن‌تر است؟

خرید آنلاین راحت است و باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود، اما کدام سیستم پرداخت آن‌قدر ایمن است که بعد از آن، لذت شما از خرید را از بین نبرد؟ قبل از تصمیم‌گیری در مورد روش پرداخت، راحتی و امنیت را در هر مورد جداگانه ارزیابی کنید. برای کمک به شما در انتخاب روش پرداخت، روش‌ها و فرایندهای مختلف بررسی شده است.

به گزارش روابط‌ عمومی ایران‌کیش، پرداخت با کارت اعتباری یکی از رایج‌ترین روش‌های خرید اینترنتی است که به‌دلیل پردازش امن است. خریدار معمولاً فقط باید شرکت کارت اعتباری، شماره کارت اعتباری و شماره امنیتی را مشخص کند؛ سپس دریافت پرداخت به فروشنده تضمین می‌شود و کالا می‌تواند بلافاصله ارسال شود.

در این روش جدیدترین فناوری‌ها مانند 3D-Secure سعی می‌کنند از تقلب جلوگیری کنند. 3D-Secure یک روش احراز هویت است که توسط شرکت‌های کارت اعتباری بین‌المللی ایجاد شده است. این روش به مشتریان امکان می‌دهد خود را به‌عنوان دارنده قانونی کارت، احراز هویت کنند و هنگام خرید آنلاین، پرداخت مرتبط با کارت را انجام دهند. شکل دقیق تعامل بانک صادرکننده کارت و مشتری توسط بانک تعیین می‌شود. روش‌های احراز هویت احتمالی درخواست رمزهای عبور ثابت و رمزهای عبور یک‌بارمصرف مانند پیامک TAN یا فاکتورهای بیومتریک است.

بزرگ‌ترین مشکل در مورد استفاده از کارت‌های اعتباری، داده‌هایی است که کلاهبرداران در اینترنت به‌طور خاص هدف قرار می‌دهند. برای جلوگیری از افتادن اطلاعات شما به دست افراد نادرست، مهم است که ترفندهای مورد استفاده کلاهبرداران اینترنتی را بدانید. یکی از محبوب‌ترین روش‌ها آن است که در آن مجرمان ایمیل‌هایی را جعل می‌کنند که بسیار شبیه به ایمیل‌های فروشگاه‌های اینترنتی محبوب هستند. آنها با دلایل خوب و غالباً معتبر، سعی می‌کنند گیرنده نامه را متقاعد کنند جزئیات کارت اعتباری خود را ارائه دهد.


پیش‌پرداخت


اگر فروشگاهی را که با آن سروکار دارید نمی‌شناسید، پیش‌پرداخت از طریق حواله بانکی توصیه نمی‌شود. یک خرده‌فروش آنلاین معتبر معمولاً حداقل یک روش پرداخت جایگزین را ارائه می‌دهد. اگر باز هم می‌خواهید پیش‌پرداخت داشته باشید، باید از قبل به‌طور کامل در مورد فروشنده آنلاین خود مطلع شوید و قابل‌اعتماد‌بودن آنها را بررسی کنید. اطلاعات پیشینه شرکت مورد نظر و شرایط و ضوابط عمومی موجود در هر وب‌سایت را خوب بخوانید. همچنین بررسی کنید که آدرس و شماره‌ تلفن علاوه بر اطلاعات تماس الکترونیکی درج شده باشد. می‌توانید از یک موتور جستجو برای اطلاع از وجود هرگونه گزارش منفی در مورد این معامله‌گر در انجمن‌ها یا وب‌سایت‌ها استفاده کنید.


پرداخت نقدی هنگام تحویل


هنگام پرداخت نقدی در زمان تحویل، صورت‌حساب را به‌صورت نقدی به شخصی که کالا را تحویل می‌دهد پرداخت می‌کنید. از نقاط مثبت این شیوه آن است که شما فقط زمانی برای کالا هزینه پرداخت می‌کنید که واقعاً کالا به شما تحویل داده شود. از نقاط منفی آن نیز می‌توان به این مورد اشاره کرد که شما هزینه بسته را بدون بررسی کالای داخل آن پرداخت می‌کنید و اگر بعداً متوجه اشتباهی شدید، بازپرداخت نسبتاً پیچیده می‌شود. همچنین پرداخت نقدی هنگام تحویل می‌تواند تا حدودی گران‌تر باشد، زیرا معمولاً علاوه بر قیمت خرید، هزینه تحویل نیز دریافت می‌شود.


خرید علی‌الحساب


در صورت امکان، هنگام خرید آنلاین از گزینه خرید در حساب کاربری استفاده کنید. مزیت بزرگ این روش آن است که ابتدا کالا را دریافت می‌کنید و سپس تصمیم می‌گیرید که سفارش، انتظارات شما را برآورده می‌کند یا خیر. شما فقط پس از اینکه کالا رضایت‌تان را برآورده کرد، شروع به پرداخت می‌کنید.


عملکردهای پرداخت سیستم‌عامل


هدف از عملکردهای پرداخت سیستم‌عامل Google Pay، Alipay، Apple Pay و Co، پرداخت بدون تماس با استفاده از ارتباط میدان نزدیک (NFC) در یک صندوق خرده‌فروشی است. با این‌ حال، مشتریان می‌توانند با استفاده از این برنامه از طریق اینترنت نیز اقدام به پرداخت کنند. در هر دو مورد، تراکنش باید توسط مصرف‌کننده به‌صورت بیومتریک (به‌عنوان‌مثال با اثر انگشت یا اسکن چهره) یا از طریق رمز عبور تلفن هوشمند تأیید شود. در این روش فروشندگان هیچ‌گونه اطلاعاتی از مشتری برای این تراکنش‌ها دریافت نمی‌کنند.

توجه: این روش پرداخت فقط به‌اندازه گوشی هوشمند شما ایمن است. اگر با استفاده از تلفن همراه خود پرداخت می‌کنید، همیشه باید آخرین نسخه سیستم‌عامل را نصب کنید.


پرداخت از طریق ارائه‌دهندگان پرداخت اینترنتی


اگر فکر می‌کنید واردکردن جزئیات حساب یا کارت اعتباری خود مستقیماً در وب‌سایت یک خرده‌فروش آنلاین برای شما بسیار خطرناک است، می‌توانید به‌جای آن از یکی از خدمات پرداخت اینترنتی موجود استفاده کنید. این روش پرداخت مزایای زیر را به شما ارائه می‌دهد؛ اگر در یکی از ارائه‌دهندگان سیستم پرداخت حساب دارید، نیازی به واردکردن اطلاعات حساس مانند مشخصات بانکی یا شماره کارت اعتباری خود برای هر تراکنش جداگانه ندارید.

بسته به ارائه‌دهنده، ممکن است لازم باشد ابتدا یک حساب باز کنید. در این فرایند، داده‌های شخصی معمول و همچنین اطلاعات حساب بانکی یا کارت اعتباری شما درخواست و ذخیره می‌شوند. هنگام ثبت‌نام، باید نام کاربری و رمز عبور را نیز تعیین کنید. برخی از ارائه‌دهندگان امکان استفاده از کارت اعتباری پیش‌پرداخت را به‌عنوان یک سیستم پرداخت ارائه می‌دهند. اگر یک فروشگاه آنلاین از یک ارائه‌دهنده سیستم پرداخت پشتیبانی می‌کند، هنگام انتخاب سیستم پرداخت، مستقیماً به وب‌سایت آنها منتقل می‌شوید. در آنجا وارد شوید و تراکنش را تٲیید کنید. سپس ارائه‌دهنده سیستم پرداخت، پرداخت را به فروشگاه ارسال می‌کند و مبلغ را از حساب بانکی یا کارت اعتباری شما دریافت می‌کند.

حتی حساب‌های کاربری با این ارائه‌دهندگان سیستم پرداخت نمی‌توانند امنیت مطلق را تضمین کنند. به داده‌های دسترسی به‌حساب خود توجه ویژه‌ای داشته باشید و تراکنش‌های حساب خود را به طور مرتب بررسی کنید؛ حتی اگر مرتباً از آن استفاده نمی‌کنید. اگر معاملات غیرمنتظره‌ای پیدا کردید، فوراً با ارائه‌دهنده تماس بگیرید.

منبع bsi
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[logo_showcase id=”298325″]