راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء نصر مطرح کرد / کشوری که می‌خواست رتبه اول منطقه در هوشمندسازی باشد، الان کجا ایستاده‌ است؟

روزبه بابازاده، رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء با اشاره به عقب‌گرد صنعت نوپای هوشمندسازی در کشور درنتیجه اختلال و قطعی اینترنت، اعتمادسازی مشتریان در آینده را مهم‌ترین چالش این حوزه دانست.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، روزبه بابازاده، رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء در گفت‌و‌گو با روابط عمومی این سازمان با اشاره به مشکلات فعالان حوزه آی‌سی‌تی در پی مسدودسازی اینترنت گفت: «متأسفانه طی این دو ماه برخی کسب‌وکارها در حوزه اینترنت اشیاء کاملاً از بین رفته است. در این میان دو دسته بیشترین مشکلات را داشتند؛ دسته‌ای که سرور پلتفرم‌هایشان در خارج از کشور بوده و دسته‌ای دیگر که نمایندگی پلتفرم‌های خارجی را داشتند یا از پلتفرم‌های خارجی استفاده می‌کردند و این قطعی اینترنت اینچنین کسب‌وکارها را به نابودی کشید.»

او ادامه داد: «در چند روز اول قطعی اینترنت سلولار ( اینترنت موبایل) عصرها کسب‌وکارهای اینترنت اشیاء و بخصوص حوزه‌های حمل‌ونقل متصل و سیستم‌های آبیاری هوشمند که از سیم‌کارت برای ارتباط استفاده می‌کردند، به طور کامل مختل شدند؛ حتی پلتفرم‌های داخلی نیز به علت قطعی کامل اینترنت در روزهای ابتدایی قابل کار نبودند و این کسب‌وکارها صدمه جدی دیدند.»

بابازاده با اشاره به مشکلات کسب‌وکارهای اینترنت اشیاء بیان کرد: «کسب‌وکارهای اینترنت اشیاء به چند دسته تقسیم می‌شوند. مجموعه‌های تولیدکننده یا واردکننده سخت‌افزار، مجموعه‌های نرم‌افزاری ارائه‌دهنده خدمات پلتفرمی و مجموعه‌های ارائه‌دهنده راهکار. کسب‌وکارهای اینترنت اشیاء بر اساس ارائه سرویس‌ کار می‌کنند؛ یعنی دارای پلتفرم‌های اینترنت اشیاء هستند که خدمات پلتفرمی می‌دهند. از قبیل سامانه‌های مدیریت ناوگان، سامانه کشاورزی هوشمند، سامانه‌های سلامت هوشمند، خانه‌های هوشمند و انواع مختلف سامانه‌های هوشمندسازی. این کسب‌وکارها بر اساس سرویسی که ارائه‌شده، کسب درآمد می‌کنند.»

رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء با اشاره به شرکت‌های نمایندگی در حوزه آی‌سی‌تی گفت: «برخی شرکت‌ها نماینده شرکت‌های خارجی هستند. این شرکت‌ها نیز ارائه‌دهنده سرویس‌های پلتفرمی‌اند.»

بابازاده با اشاره به قطعی اینترنت بین‌الملل تأکید کرد: «این شرکت‌ها با توجه به قراردادهایی که پیش‌تر متعهد شده‌اند، با اختلال در اینترنت، علاوه بر اینکه خسارت می‌بینند، گاهی باید خسارات وارده به مشتری را هم جبران کنند. این جبران خسارات همیشه مادی نیست و باید اعتماد از دست رفته به سیستم‌های هوشمندسازی را نیز برگردانند.»


هوشمندسازی سال‌ها به عقب برگشت


رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء با اشاره به آسیب قطع موقتی اینترنت به کسب‌وکارها گفت: «شرکت‌ها و استارتاپ‌های زیادی در حوزه هوشمندسازی آسیب‌های جبران‌ناپذیری خورده‌اند. با توجه به ورودنکردن کسب‌وکارها به پلتفرم‌های داخلی، باید توجه داشت که بازار را مشتری تعیین می‌کند و تجربه سال‌های گذشته در کشور نشان داده بازار به‌صورت دستوری شکل نمی‌گیرد. برای مثال اگر بهترین پاساژ را در انتهای یک کوچه خاکی بسازید، مشتری نخواهد داشت. وقتی یک مجموعه با هزار زحمت مشتری جذب کرده و خدمات می‌دهد، با قطع اینترنت علاوه بر خسارات مادی به مجموعه‌ها، اعتماد مشتری هم کاملاً از بین می‌رود. در چنین شرایطی چطور می‌توان مشتری را مجدد جذب کرد؟! چه برسد به اینکه به سمت پلتفرم داخلی هدایتش کنیم.»

او با اشاره به مشکلات حوزه هوشمندسازی تصریح کرد: «هوشمندسازی در کشور ما نوپاست و شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در این حوزه بسیار تلاش کرده‌اند مشتریان و کسب‌وکارهای دیگر را ترغیب کنند تا از خدمات این فناوری بهره جویند. علاوه بر هزینه‌های بسیار زیاد این صنعت نوپا در کشور، جلب نظر مشتری نیز هزینه زیادی برای مجموعه‌ها داشته است.»

بابازاده خاطرنشان کرد: «تجهیزات سلامت هوشمند، خانه‌های هوشمند، لوازم خانگی و خیلی از خدمات به حوزه اینترنت اشیاء مربوط است که این روزها دچار اختلال شده است. در چنین شرایطی اعتماد از بین می‌رود و اگر همین الان هم شرایط اینترنت به حالت عادی بازگردد، اعتماد به حالت اولیه برنمی‌گردد.»

رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء با تأکید بر اینکه هوشمندسازی بحث اصلی کمیسیون اینترنت اشیاء و کمیسیون هوش مصنوعی نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران است، گفت: «از نظر سخت‌افزار حوزه هوشمندسازی، ما سال‌ها با انواع مشکلات دست به گریبان بودیم، با مشکلات فعلی اینترنت، کسب‌وکارهایی بر پایه نرم‌افزارهای هوشمندسازی هم متأسفانه زمین خوردند. استارتاپ‌ها و شرکت‌های کوچک توانایی بودجه‌های زیادی ندارند که در برابر این دست مشکلات تاب بیاورند. استارتاپ‌ها مثل شرکت‌های خصولتی نیستند که بودجه‌های ده‌ها‌میلیاردی برای یک پلتفرم بگذارند. آنها از پلتفرم‌های ارزان‌قیمت خارجی استفاده می‌کنند تا کسب‌وکارهایشان شکل بگیرد.»

او ادامه داد: «قطعی اینترنت تمام زحمات این دست استارتاپ‌ها را از بین می‌برد و باعث می‌شود خیلی از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها مهاجرت کنند. کشورهایی مثل امارات، عراق و ترکیه با کمال میل و با فرش قرمز شرکت‌های ایرانی را جذب می‌کنند و خدمات ویژه‌ای هم به آنان عرضه می‌کنند. الان حاکمیت بگوید کشوری که می‌خواست رتبه اول منطقه در هوشمندسازی باشد کجا ایستاده‌ است؟»

این فعال حوزه فناوری اضافه کرد: «حتی همین روزها از کمیسیون اینترنت اشیاء برخی شرکت‌ها از ایران مهاجرت کرده و به کشورهای عمان و امارات رفته‌اند. یکی از این شرکت‌ها که در حوزه حمل‌ونقل فعال است در حال مهاجرت به عراق است. حتماً الان وضعیت عراق بهتر از ایران است.»


مشکلات حوزه هوشمندسازی کم نیست


بابازاده در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت که گفته بود اینترنت قطع نشده و تنها دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ فیلتر شده‌اند، گفت: «علاوه بر این دو پلتفرم، تعداد دیگری نیز قبلاً فیلتر شده‌اند، آنها به حساب نمی‌آیند؟ بازه تاریخ این دوستان چند وقته است؟ به ما بگویند تا کسب‌وکارها بتوانند برای سونامی‌های بعدی کسب‌وکار آماده باشند.»

او ادامه داد: «متأسفانه به علت لجبازی برای حذف‌شدن یک اپلیکیشن از فروشگاه اندروید، کل پلتفرم گوگل را فیلتر کردند. سایت‌هایی که برنامه‌نویسان از طریق آنها ابزارهای خودشان را آپدیت می‌کردند فیلتر شدند. باید توجه کرد که جایگزین‌کردن پلتفرم‌ها به این سادگی‌ها نیست و پلتفرم‌های ایرانی در حدواندازه خیلی از پلتفرم‌های خارجی نیستند. پلتفرم‌هایی مثل آمازون و مایکروسافت آژور از مشهورترین پلتفرم‌های اینترنت اشیاء هستند که ما نمونه‌هایی به اندازه یک‌صدمش را هم در کشور نداریم. متأسفانه همه دنیا به جز ایران از پلتفرم‌های مطرح استفاده می‌کنند.»

بابازاده تصریح کرد: «مشکلات حوزه هوشمندسازی کم نیست و قطعی اینترنت هم تیر آخر را بر پیکر نیمه‌جان این صنعت نوپا در کشور زده است. از سال ۹۶ تاکنون در حوزه اینترنت اشیاء قوانین بسیار بد و غیرکارشناسی در جهت تخریب صنعت هوشمندسازی تصویب شد و کماکان هم این تصویب‌ها ادامه دارد. کمیسیون اینترنت اشیاء از طرف سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران جوابیه‌ای در خصوص قانون «اصول حاکم بر اینترنت اشیاء» برای شورای عالی فضای مجازی در همان سال ارسال کرد که توجهی به آن نشد و سبب شد تا این تاریخ درگیر مشکلات همان مصوبه‌ سال ۹۶ و مصوبه‌های بعدی آن که به تصویب رسید، باشیم و متأسفانه گوش شنوایی وجود ندارد.»

رئیس کمیسیون اینترنت اشیاء گفت: «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در روزهای گذشته بارها با نهادهای مختلف جلسه گذاشت. ما سعی کردیم متذکر شویم پلتفرم داخلی پایداری و دیگر نیازهای پایه را ندارند. متأسفانه طی این اتفاقات فقط انحصاراً برای برخی مجموعه‌های خاص ایجاد شده و می‌شود و آنها هم هیچ کار اصولی انجام نداده و نخواهند داد.»

منبع سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت