راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

راه‌اندازی بازار صندوق املاک و مستغلات / امکان خرید متری مسکن در بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به راه‌اندازی بازار ثانویه صندوق املاک و مستغلات، از امکان فروش متری مسکن خبر داد.

به گزارش ایسنا، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم رونمایی از نخستین صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، با بیان اینکه یکی از سیاست‌ها در سازمان بورس، تشویق سهام‌داران به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است، گفت: «در این راستا نخستین صندوق املاک و مستغلات راه‌اندازی شد. برخلاف اینکه مسکن، بازار بزرگی است و سرمایه‌گذاران بزرگی دارد، به طوری که بیش از ۹۰ درصد سرمایه‌گذاران این‌ حوزه بخش خصوصی هستند، در بازار سرمایه مغفول مانده بود که به نظر می‌رسد با راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات شروع متفاوتی در این حوزه رخ دهد.»

رئیس سازمان بورس در ادامه در مورد مزایای صندوق املاک و مستغلات توضیح داد: «این صندوق در جذب سرمایه‌گذار خوب عمل می‌کند؛ چرا که هرکس بخواهد وارد حوزه مسکن شود باید پول درشتی داشته باشد، اما با هر میزان سرمایه‌ای می‌توان در این صندوق سرمایه‌گذاری کرد.»

به گفته عشقی، مدل‌های مختلفی برای تأمین مالی پروژه‌ها از طریق صندوق‌های مذکور قابل تعریف خواهد بود.

او با اشاره به آغاز معاملات ثانویه صندوق املاک و مستغلات از امروز عنوان کرد: «این صندوق‌ها برای بانک‌ها افزایش نقدشوندگی به همراه دارند.»

مجید عشقی اضافه کرد: «با راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات فروش متری مسکن نیز محقق می‌شود. فردی که سرمایه لازم برای خرید ملک ۸۰ متری ندارد می‌تواند به مرور از این طریق چند متر ملک خریداری کند و مبلغ اجاره‌بها را در قالب سود دریافت کند.»

به گفته رئیس سازمان بورس، امکان تعریف شاخص املاک در آینده امکان‌پذیر می‌شود.


احتکار مصنوعی در بازار مسکن صورت گرفته است


در ادامه مراسم، محمدعلی شیرازی، مدیرعامل فرابورس با تأکید بر اینکه هدف بازار سرمایه، ایجاد سازوکاری است که معاملات به‌صورت شفاف صورت گیرد، گفت: «آنچه نشانه پیشرفت بورس محسوب می‌شود، این است که نهادها در بازار جایگزین افراد شوند. یکی از موضوعاتی که باعث شد بازار با چالش مواجه شود هم حضور سرمایه‌گذاران به‌صورت عام بود.»

شیرازی ادامه داد: «نهادها، چالش‌ها را به‌صورت خودکار تعدیل کرده و باعث افزایش نقدشوندگی می‌شوند. همچنین نظارت‌پذیری صندوق‌ها بیشتر می‌شود و انتقال سیاست‌های پولی دولت به اقتصاد توسط نهادهای مالی صورت می‌گیرد.»

مدیرعامل فرابورس با تأکید بر اینکه نهادهای مختلف مملو از املاک مازاد هستند، گفت: «این موضوع در بازار دارایی‌ها مشکل ایجاد می‌کند. زیرا احتکار مصنوعی صورت گرفته که بازار را از تعادل خارج می‌کند و به افزایش ملک دامن می‌زند.»

او با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در ملک مختص قشر خاصی شده، ادامه داد: «این صندوق‌ها ابزاری شده برای اینکه هر فرد هر اندازه‌ای که مایل باشد در بازار ملک سرمایه‌گذاری کند.»

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت