راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آیا تعداد دستگاه‌های خودپرداز در دنیا و ایران را می‌دانید؟ / مقایسه

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی Retail Banking Research تعداد ۲.۶ میلیون دستگاه خودپرداز در سرتاسر دنیا نصب و در حال سرویس دهی به مردم هستند. همچنین RBR پیش بینی کرده است که تا سال ۲۰۱۸ میلادی ۱.۱ میلیون دستگاه دیگر نیز بر این تعداد اضافه خواهد شد. (+)

.

دنیا: هر ۲۷۷۰ نفر، یک خودپرداز

به گزارش «راه پرداخت» با در نظر داشتن این آمار و با توجه به اینکه جمعیت در حال حاضر جمعیت دنیا حدود ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر است (+) در نتیجه به ازای هر ۲۷۷۰ نفر در دنیا یک دستگاه خودپرداز وجود دارد.

Current-world-population-way2pay-93-01-18

.

ایران: هر ۲۳۷۰ نفر، یک خودپرداز

جمعیت در حال حاضر ایران نیز ۷۸ میلیون نفر است و طبق آخرین آمار بانک مرکزی ایران تا پایان دی ماه ۱۳۹۲ تعداد۳۲۹۰۰ دستگاه خودپرداز در شبکه بانکی ایران در حال سرویس دهی به مردم هستند (+). یعنی در ایران به ازای هر ۲۳۷۰ نفر یک دستگاه خودپرداز وجود دارد. در نگاه اول آمار خوشحال کننده ای است از این جهت که از میانگین جهانی ۴۰۰ نفر کمتر است. اما اگر این آمار را با یک کشور پیشرفته مثل آمریکا مقایسه کنیم اوضاع کمی فرق می‌کند.

تعداد کل دستگاه‌های خودپرداز در ایران

ATM-iran-statistics-way2pay-93-01-18

.

آمریکا: هر ۷۵۷ نفر، یک خودپرداز

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی The National ATM Council, Inc تعداد دستگاه‌های خودپرداز فعال در ایالت متحده آمریکا بیش از ۴۲۵ هزار دستگاه است (+) که با وجود جمعیت ۳۲۲ میلیونی این کشور (+)، برای هر ۷۵۷ نفر یک دستگاه خودپرداز وجود دارد.

آخرین تعداد جمعیت ایران و آمریکا در تاریخ ۱۳۹۳/۰۱/۱۸

top-20-large-countries-way2pay-93-01-18

از مقایسه این آمار با آمار مشابه در کشورهای همسایه و کشورهای خاور میانه، ایران جایگاه بهتری نسبت به این کشورها دارد و این نشان می‌دهد که ایران در ایرن زمینه در منطقه از دیگر کشورها جلو تر است و در جایگاه بهتری قرار دارد. اما هنوز برای رسیدن یا نزدیک شدن به کشورهای پیشرفته‌ای همچون آمریکا هنوز راه زیادی پیش رو است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.