راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بانک مرکزی در بخشنامه‌ای اعلام کرد / همه صرافی‌ها مکلف به عرضه ارز در سامانه بازار متشکل ارزی شدند

 بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، تمامی صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی موظف به عرضه ارز از طریق سامانه برخط بازار متشکل ارزی شدند.

به گزارش روابط‌ عمومی بانک مرکزی، این بانک با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد: «به‌منظور تسهیل عرضه ارز به مردم و جلوگیری از اتلاف وقت متقاضیان خرید ارز و پیرو اطلاعیه‌های بازار متشکل معاملات ارزی، از امروز شنبه مورخ چهاردهم آبان‌ماه صرافی‌های عضو بازار متشکل معاملات ارزی می‌بایست متقاضیانی را که از طریق سامانه برخط بازار غیر متشکل معاملات ارزی معرفی شده‌اند در اولویت فروش ارز قرار داده و  متعهد به ارائه خدمت در زمان مقرر باشند.»

بانک مرکزی بر اساس این بخشنامه، همچنین تمامی صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی را موظف کرد تا سایر مراجعین حضوری را جهت خرید ارز به سامانه مذکور راهنمایی کنند.

در همین راستا بازار متشکل ارزی نیز با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «سامانه برخط بازار متشکل ارز ایران به‌منظور تسهیل فرایند خرید ارز اشخاص حقیقی و صرفه‌جویی در وقت متقاضیان، طراحی شده و متقاضیان خرید ارز پس از ورود به سامانه، اطلاعات هویتی و درخواست خرید خود را ثبت می‌کنند.»

بر این اساس، در صورت احراز صلاحیت برای خرید ارز براساس مقررات بانک مرکزی، سامانه فهرستی از نزدیک‌ترین شرکت‌های صرافی را نمایش داده و پس از انتخاب یک صرافی توسط متقاضی، اطلاعات درخواستی برای صرافی منتخب ارسال می‌شود و در صورت تأیید صرافی، پیامکی حاوی اطلاعات صرافی و تاریخ و ساعت برای مراجعه متقاضی ارسال می‌شود.

در این صورت، متقاضی می‌تواند با به‌همراه‌داشتن کارت ملی در زمان تعیین‌شده به صرافی مراجعه و ارز مورد نیاز خود را خریداری کند.

بر اساس اطلاعیه بازار متشکل ارزی در حال حاضر فقط امکان درخواست ارز مسافرتی از طریق این سامانه فراهم شده، اما در آینده نزدیک با همکاری بانک مرکزی و سایر نهادهای مربوط، امکان درخواست ارز برای سایر مصارف مطابق مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از طریق این سامانه فراهم خواهد شد.

این سامانه روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۰۰ تا ۱۶:۳۰ و روزهای پنجشنبه از ساعت ۸:۰۰۰ تا ۱۶:۰۰ پاسخگوی متقاضیان خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.