راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

فعالان رسانه حوزه علم و فناوری خواستار رفع محدودیت فضای مجازی و آزادی فعالان اینترنتی شدند

گروهی از فعالان رسانه حوزه علم و فناوری در بیانیه‌ای نسبت به محدودسازی فضای مجازی و بازداشت فعالان اینترنتی اعتراض کرده‌اند.

در این بیانیه که به امضای 96 نفر از روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه حوزه علم و فناوری رسیده، آنها با اشاره به حق دسترسی به اینترنت به‌عنوان یک حق اساسی برای مردم، خواسته‌اند تا محدودیت‌های یک ماه اخیر روی اینترنت برداشته شود. آنها همچنین در ادامه با اشاره به بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان شناخته‌شده حوزه فناوری اطلاعات اعلام کرده‌اند که این اتفاق‌ها باعث افزایش سرخوردگی می‌شود.

در ابتدای این بیانیه آمده است: «با بحرانی که در پی درگذشت مظلومانه مهسا امینی ایجاد شده، از سویی شاهد برخوردهای ناروا با مردمی هستیم که اعتراض خود را بیان می‌کنند و از سوی دیگر، بازداشت‌های گسترده فعالان فضای مجازی و محدودسازی اینترنت، حیات اجتماعی و اقتصادی و امنیت مردم را تهدید می‌کند.»

در ادامه این گروه اعلام کرده‌اند که با درک اهمیت دسترسی به اینترنت، به‌عنوان حق اساسی مردم، همواره در مسیر تسهیل توسعه اینترنت و فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی گام برداشته‌اند و اکنون نیز بر این خواسته و حق اساسی پافشاری می‌کنند.

به باور امضاکنندگان این بیانیه، سیاست‌های محدودسازی جریان آزاد اطلاعات هرگز کارآمد نبوده و نه‌تنها به اذعان کارشناسان و استادان علوم اجتماعی؛ بلکه به گواه تاریخ، ایستادن در برابر سیل سهمگین فناوری و تغییرات فرهنگی و اجتماعی و اجرای تصمیمات رسواگری مانند طرح موسوم به صیانت، نتیجه‌ای جز شکست و انداختن کشور به مسیر سنگلاخ تغابن نخواهد داشت.

در ادامه این بیانیه به بازداشت روزنامه‌نگاران و چهره‌های حوزه فناوری اطلاعات اشاره و نوشته شده: «بازداشت روزنامه‌نگاران و چهره‌های شناخته‌شده و دلسوز حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات که به‌جز انجام مسئولیت حرفه‌ای خود اقدامی نکرده و به‌غیر از تلاش برای اطلاع‌رسانی و گسترش آگاهی گامی برنداشته‌اند، بی‌تدبیری آشکاری است که به سرخوردگی اجتماعی، تنگ‌تر شدن دریچه‌های تنفس جامعه و در نهایت خشم عمومی خواهد انجامید.»

روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای علم و فناوری در پایان این بیانیه، ضمن اظهار تٲسف و نگرانی عمیق خود نسبت به برخوردهای انجام‌شده و ابراز همدردی با تمامی آسیب‌دیدگان و خانواده افراد جان‌باخته گفته‌اند: «سکوت در شرایط کنونی را بیش از این جایز نمی‌دانیم و به مسئولان توصیه می‌کنیم علاوه بر خویشتن‌داری در برابر مردم، زمینه آزادی هرچه سریع‌تر بازداشت‌شدگان، به‌ویژه فعالان فناوری و روزنامه‌نگاری و آزادسازی دسترسی مردم به جریان آزاد اطلاعات را فراهم کنند.»

پیش از این نیز جمعی از مدیران و کارشناسان فناوری اطلاعات کشور با امضای نامه‌ای خواستار آزادی فعالان بازداشت‌شده فناوری و همچنین رفع محدودیت‌های اینترنت شده‌ بودند.

با این حال با گذشت نزدیک به سه هفته از بازداشت روزنامه‌نگاران و فعالان حوزه فناوری اطلاعات، هنوز خبری از آزادی این افراد منتشر نشده است. از سوی دیگر، محدودیت‌های اینترنت با واردشدن به هفته چهارم همچنان با سختگیری بیشتری ادامه دارد.

هرچند به‌تازگی وزارت ارتباطات در پیگیری وب‌سایت دیجیاتو اعلام کرده که این وزارتخانه پیگیر وضعیت بازداشت‌شدگان اخیر حوزه فناوری اطلاعات است.

همچنین روابط عمومی وزارت ارتباطات در توئیتر فیلترشده در یک توییت و بعد از مدتها سکوت اعلام کرده که «وزیر ارتباطات طی چند روز گذشته در تماس‌هایی با مسئولان نهادهای امنیتی پیگیر آزادی برخی فعالان حوزه ICT شد که در اغتشاشات اخیر بازداشت شده‌اند.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت