راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

جزئیات طرح مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی اعلام شد / هر ایرانی یک مؤدی بالقوه مالیاتی

مهدی موحد، رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی مالیاتی در مورد طرح مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی توضیح داد: «در این طرح هر فرد ایرانی یا هر فرد مقیم ایران که دارای یک شناسه هویتی یکتا مانند شماره ملی یا شماره گذرنامه باشد، یک مؤدی بالقوه مالیاتی است و هر نوع فعالیت اقتصادی را شروع کند و درآمدی داشته باشد، به یک مؤدی بالفعل مالیاتی تبدیل خواهد شد و به اتکای این موضوع، امکان وصول مالیات فراهم می‌شود. اولین ویراست از این لایحه انجام‌شده و برای ارزیابی‌های بعدی در اختیار وزارت اقتصاد قرار گرفته است. سازمان امور مالیاتی نیز اصلاحاتی روی آن انجام داده و در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت در حال بررسی است.»

به گزارش ایسنا، مهدی موحد درباره افراد ایرانی مقیم خارج از کشور نیز گفت: «بنابراین افراد ایرانی که مقیم خارج از کشور هستند یا خارجی‌هایی که مقیم ایران هستند به اتکای شماره هویتی می‌توانند به گونه‌ای مشمول این مالیات شوند. البته این موضوع به نوع فعالیت آنها بستگی دارد. ممکن است فردی که ۱۰ سال پیش مهاجرت کرده هم مشمول شود، زیرا ممکن است فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد با حوزه اقتصادی کشور مرتبط باشد. در این راستا از مجموع درآمد فرد مالیات اخذ می‌شود.»

رئیس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی مالیاتی به این سؤال که «مزایای طرح مالیات بر مجموع درآمد چیست؟»، این‌گونه پاسخ داد: «این طرح نه‌تنها افزایش درآمد ایجاد می‌کند، بلکه در راستای تحقق عدالت مالیاتی است. همه درآمدها از همه مجاری درآمدی فرد جمع می‌شود و مالیات یکپارچه‌ای دریافت می‌کند و بالاتر از آن پایه معافیت، مشمول مالیات می‌شود. برای مثال فردی یک طلافروشی، یک‌سری سهام و یک سپرده بانکی دارد که از آنها درآمد و سود کسب می‌کند. همه این اقلام جمع می‌شود، معافیت پایه می‌خورد و بالاتر از معافیت پایه مشول مالیات بر جمع درآمد خواهد شد.»

موحد همچنین در مورد اینکه «آیا هر خانوار باید یک اظهارنامه مالیاتی ارائه کند یا خیر»، توضیح داد: «ممکن است شرایط اجرای این طرح به گونه‌ای پیش نرود که هر فرد یا خانواده یک اظهارنامه ارائه کند. ممکن است با توجه به اطلاعاتی که از خانوارها یا افراد وجود دارد، بتوانیم اظهارنامه پیش‌فرض یا اظهارنامه‌ای از پیش تکمیل‌شده تهیه کنیم. اگر این اظهارنامه‌های از پیش تکمیل‌شده برای افراد تهیه شود، آنها را از اینکه خودشان اظهارنامه تولید کنند بی‌نیاز می‌کند.»

منبع ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت