راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

محسن رضایی صدرآبادی از سرنوشت طرح «سامان‌دهی زیست‌بوم رمزارزش‌ها» در دولت می‌گوید / لایحه سامان‌دهی رمزارزها تا پایان شهریور تقدیم مجلس می‌شود

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به دولت اولتیماتوم داده که اگر لایحه ساماندهی رمزارزش‌ها را به مجلس تحویل ندهد، خود مجلس دست به کار تصویب یک طرح در این مورد خواهد شد. اما محسن رضایی صدرآبادی در گفت‌وگو با راه پرداخت می‌گوید، تنظیم و تدوین طرح دولت نهایی است و تا پایان شهریور لایحه به مجلس فرستاده خواهد شد. او اظهارنظرات اخیر برخی نمایندگان مجلس درخصوص بحث طرح ساماندهی رمزارزش‌ها را ناشی از عدم وجود یک فرماندهی واحد در مجلس در زمینه رمزارزش‌ها می‌داند.

بحث رمزارزها از زمانی که وارد ایران شده تاکنون، با چالش‌ها و موانع زیادی از سوی رگولاتور همراه بوده و بسیاری از فعالان این حوزه همواره از عدم شناخت کافی رگولاتور نسبت به این فضا گلایه داشت. از سوی دیگر با فراگیرشدن رمزارزها ضرورت تنظیم‌گری در این حوزه برای نظام تصمیم‌گیری کشور نیز احساس شد. در همین راستا طی ماه‌های اخیر اخباری مبنی بر تنظیم و تدوین اسنادی درخصوص ساماندهی رمزارزها مطرح شد اما هنوز هیچ کدام از این اسناد نهایی نشده است.


اولتیماتوم مجلس به دولت: اگر لایحه نیاورید، خودمان می‌نویسیم


یکی از این طرح‌ها که به‌نظر می‌رسد از سایر طرح‌ها جدی‌تر بوده و مورد وفاق جمعی بین فعالان حوزه رمزارز هم قرار گرفته، سند ساماندهی رمزارزش‌های ستاد تحول دولت است؛ «احکام سامان‌دهی زیست‌بوم رمزارزش‌های» ستاد تحول منطبق بر سند تحول دولت مردمی با نگاه تحولی نوشته شده است.

در بهمن‌ماه سال گذشته محسن رضایی صدرآبادی، در صفحه شخصی توییتر خود از تکمیل نسخه جدید «احکام سامان‌دهی زیست‌بوم رمزارزش‌ها» خبر داد اما اکنون با گذشت حدود 7 ماه از این خبر هنوز خبری از تایید نهایی و عملیاتی‌شدن سند تنظیم‌گری رمزارزها نیست.

همین موضوع هم مورد گلایه برخی نمایندگان مجلس واقع شده، تا جایی که اعلام شده اگر دولت لایحه مربوط به ساماندهی رمزارزها را به مجلس نفرستد، مجلس خود دست به کار خواهد شد.

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در مورد طرح ساماندهی بازار رمزارزها گفته: «ما کمیته‌ای را تحت عنوان اقتصاد دیجیتال در کمیسیون برای بررسی طرح رمز ارزها تشکیل دادیم که این کمیته کار خودش را آغاز کرد ولی دولت در این میان متنی به ما ارائه داد و می خواست کارش را نهایی کند که در قالب لایحه به مجلس بدهد و وقتی دیدیم دولت کار جامع و خوبی انجام می‌دهد گفتیم منتظر می‌مانیم که دولت لایحه‌ای را در این زمینه به مجلس ارائه دهد ولی تا الان متنی که تحت عنوان لایحه باشد به مجلس ارائه نشده است.»

پورابراهیمی تاکید کرده که اگر دولت تا آخر تابستان موضوع فرآیندش را با ما تعیین تکلیف نکند و‌ لایحه نیاورد طبیعتا ما طرح کمیسیون مجلس را در کمیته مورد بررسی قرار می‌دهیم.

این اولتیماتوم مجلس به دولت درحالی است که متولیان تدوین سند ساماندهی رمزارزش در دولت معتقدند، طرح دولت آماده است و به زودی تحویل مجلس خواهد شد.


موازی کاری مجلس در زمینه رمزارزها


محسن رضایی صدرآبادی، مدرس دانشگاه و آینده‌پژوه اقتصاد فضای مجازی در گفت‌وگو با راه پرداخت درباره مراحل انجام لایحه دولت درخصوص ساماندهی رمزارزها و واکنش مجلس نسبت به آن توضیح می‌دهد:«واقعیت امر این است که اظهارنظرات اخیر برخی نمایندگان مجلس درخصوص بحث طرح ساماندهی رمزارزش‌ها ناشی از عدم وجود یک فرماندهی واحد در مجلس در زمینه رمزارزش‌ها است و تا جایی که بنده اطلاع دارم در ۳ کمیسیون مجلس در این زمینه کارهای موازی انجام شده است.»

او ادامه می‌دهد: «بنابراین در جلسه قبل کمیسیون اصل نود که بابت ساماندهی رمزارزها برگزار شده بود، مطرح کردیم، همانگونه‌ که در دولت سیزدهم با محوریت سند تحول دولت مردمی و تشکیل ستاد ملی رمزارزش‌ها، یک فرماندهی واحد در حوزه تنظیم گری و مقررات‌گذاری رمزارزش‌ها در بدنه دولت صورت گرفته است، پیشنهاد می‌شود که در مجلس هم، جهت هماهنگی بین کمیسیون‌ها و ایجاد یک فرماندهی واحد، کمیسیون اصل نود به‌علت ماهیت و مأموریت محور قرار گیرد و کمیته‌ای با حضور دستگاه‌های دولتی و نماینده کمیسیون‌های مربوطه ایجاد شود. با تصویب این تصمیم ارتباط خوبی بین دولت و مجلس در این حوزه شکل گرفته است.»

 به گفته صدرآبادی در این راستا مقرر شده که با تشکیل کمیته مشترک، لایحه پیشنهادی دولت در مورد دارایی‌های دیجیتال مخصوصاً دارایی دیجیتال رمزنگاری‌شده (رمزارزش‌ها) تا پایان شهریور تقدیم به مجلس شود.

او درباره آخرین وضعیت طرح دولت درخصوص ساماندهی رمزارزش‌ها توضیح می‌دهد: «طرحی که در ستاد تحول دولت درخصوص ساماندهی رمزارزش‌ها در جریان بوده و با فرماندهی معاونت محترم اقتصادی ریاست جمهور تهیه شده، در حیطه اختیارات هیئت وزیران بوده و نهایی شده است و طی هفته‌های آینده در هیئت وزیران تصویب خواهد شد. به تعبیر دیگر تنظیم و تدوین طرح نهایی است و منتظر هستیم که در هیئت وزیران به تصویب برسد. تاکنون هم تصویب کلی آن در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت انجام شده و از آنجا که مصوبات هیئت وزیران یک مرتبه هم باید در کمیسیون اقتصادی دولت مورد بررسی قرار بگیرد، به‌نظر می‌رسد این پروسه یک ماه طول خواهد کشید. البته برای موضوع استخراج این پروسه زودتر انجام شده و انشالله در هفته جاری در هیبت وزیران تصویب خواهد شد.»

بنابر صحبت‌های صدرآبادی طبق مراتب قانونی تا زمان تصویب احکام ساماندهی رمزارزش‌ها در هیئت وزیران، لایحه جامع دارایی‌های دیجیتال تهیه شده و به صحن علنی مجلس خواهد رفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.