راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

مهرداد تاوتلی، دبیر جامعه هتل‌داران کیش در گفت‌وگو با راه پرداخت خبر داد / راه‌اندازی دستگاه‌های مبدل چهار رمزارز به ریال در جزیره کیش

مهرداد تاوتلی، دبیرکل جامعه هتل‌داران کیش از آغاز برنامه تبادل با رمزارز در کیش همزمان با بازی‌های جام‌ جهانی 2022 خبر داد. تاوتلی در گفت‌وگو با راه پرداخت، از آماده‌سازی دستگاه‌های مبدل چهار رمزارز به ریال و نصب آن در جزیره کیش می‌گوید که طبق صحبت‌های او استفاده از آن فقط برای گردشگران خارجی یا ایرانیان ساکن خارج با پاسپورت خارجی امکان‌پذیر است.

چند وقتی است که با نزدیک‌شدن به برگزاری بازی‌های جام جهانی 2022 در قطر و اعلام پشتیبانی جزیره کیش برای اقامت مهمانان این بازی‌ها بحث ابزاری به نام «رمزارز کیش» مطرح شده است. اولین‌بار انجمن بلاکچین صحبت از رمزارز کیش را عنوان کرد، اما هیچ اطلاعاتی در مورد این رمزارز وجود نداشت و راه پرداخت نیز در گزارش‌هایی با بررسی این موضوع دریافت که اساساً نام «رمزارز کیش» کمی غلط‌انداز است، چراکه قرار نیست ارز دیجیتالی راه‌اندازی شود، بلکه قرار است یک ابزار مبدل رمزارز به ریال به‌صورت آنی طراحی شود و به گفته کارشناسان تا به اینجا بدعت و نوآوری انجام نشده و از قبل چنین امکانی موجود بوده است. اما حالا مهرداد تاوتلی، دبیرکل جامعه هتل‌داران کیش در گفت‌وگو با راه پرداخت توضیحات روشن‌کننده‌ای در خصوص برنامه‌های رمزارزی در کیش ارائه داده که کل این فرایند را بیشتر مشخص می‌کند؛ اینکه دقیقاً قرار است چه اتفاقی بیفتد.

دبیرکل جامعه هتل‌داران کیش در این رابطه توضیح داد: «با نزدیک‌شدن به بازی‌های جام جهانی در دوحه و نزدیکی کشور میزبان به جزیره کیش ما به‌صورت جدی به ورود مهمانان بازی‌ها به جزیره کیش فکر کردیم. طبق برآوردهایی هم که داریم، طبعاً جمعیتی از گردشگران جام جهانی به کیش و مکان‌هایی به‌جز دوحه خواهند آمد؛ چراکه پیش‌بینی می‌شود این دور بازی‌ها یک میلیون گردشگر داشته باشد، در حالی که ظرفیت دوحه نهایتاً 30 الی 40 درصد آن را می‌تواند پوشش دهد و به‌هرحال تعدادی از آنها، به‌جز امارات و عربستان به سمت کیش سرازیر می‌شوند. ضمن اینکه گردشگران ایرانی مقیم خارج نیز ترجیح می‌دهند به کیش بیایند. مهم‌ترین چالش در این زمینه با توجه به تحریم‌ها بحث رزرواسیون و انتقال مالی برای گردشگران خارجی است. یکی از راهکارها استفاده از رمزارز بود و بنده شاید اولین نفری بودم که از ضرورت رفتن به سمت این راهکار و عملیاتی‌کردن آن صحبت کردم.»


چهار رمزارز مشخص‌شده برای تبدیل آنی به ریال


او ادامه داد: «پروژه‌ای که ما در پیش داریم، خیلی بزرگ‌تر و بلندمدت‌تر از بازی‌های جام جهانی است. خوشبختانه تاکنون مذاکراتی طی چهار جلسه با دوستان بانک مرکزی داشته‌ایم و همچنین با دو صرافی رمزارز داخلی نیز مذاکرات برای همکاری انجام شده و تقریباً نهایی است. برنامه اصلی هم این است که در جزیره کیش و بعد از آن در دیگر شهرهای توریستی ایران، دستگاه‌هایی مانند ATM نصب و راه‌اندازی شود که قابلیت تبدیل آنی رمزارز به ریال را داشته باشد. این تجهیزات در حال حاضر آماده است و به‌زودی خبر نصب آنها را اعلام خواهیم کرد. در واقع فقط ما منتظر رفع آخرین ملاحظات قانونی که خیلی هم جزئی است، هستیم و دستگاه‌ها و تجهیزات کاملاً آماده است.»

طبق صحبت‌های تاوتلی، در مورد کار کردن با این دستگاه‌ها یکسری محدودیت‌ وجود دارد؛ دبیرکل جامعه هتل‌داران کیش توضیح داد: «ما در وهله نخست چهار رمزارز را مشخص کردیم که فعلاً فقط امکان تبدیل این چهار رمزارز به ریال در این برنامه وجود دارد و تبدیل سایر رمزارزها فعلاً ممنوع است. بیت‌کوین، اتریوم، تتر و  ترون، چهار رمزارزی هستند که ما انتخاب کرده‌ایم. اما به خاطر مسائل پول‌شویی این امکان فقط در اختیار گردشگران خارجی یا ایرانیان مقیم خارج، آن هم با پاسپورت خارجی و نه دوتابعیتی است و ایرانیان نمی‌توانند از آن استفاده کنند. این دستگاه‌ها قابلیت تحویل ریال به‌صورت آنی به گردشگران خارجی را دارد و با توجه به اینکه برای گردشگر خارجی سخت است که در شرایط فعلی ایران پول نقد با خودش به ایران بیاورد، این قابلیت می‌تواند بسیار راهگشا باشد.»

او تأکید کرد: «حتی با دوستان بانک مرکزی صحبت شد که در فرودگاه این دستگاه‌ها و به قولی این ATMها دایر شود تا توریست واردشده به ایران همان‌جا کار تبدیل رمزارز به ریال را انجام دهد و در زمان خروج هم ریال باقی‌مانده را بتوانند به رمزارز تبدیل کنند.»

بنابراین طبق گفته‌های دبیر جامعه هتل‌داران کیش، به‌زودی گردشگران خارجی در کیش با دستگاه‌های کارت‌خوان تبدیل رمزارز به ریال، امکان رزرو هتل را خواهند داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت