راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

فناوری اطلاعات، کشتی امن و مورد اعتماد در دریای خروشان اقتصاد

سیامک خاوری؛ مدیرعامل شرکت ناواکو / نامیدن 22 تیرماه زادروز دانشمند پرآوازه ایرانی، محمد بن موسی خوارزمی به‌عنوان روز ملی فناوری اطلاعات یکی از ابتکارات بسیار ارزشمندی بود که در سال گذشته برای اولین‌بار صورت گرفت تا از یاد و خاطرمان نرود که چه نوابغی از این سرزمین از گذشته تا به امروز به دنیا معرفی شده‌اند که مایه فخر و مباهات ایران هستند. خوارزمی شهیر مبتکر الگوریتم است که بسیاری از اندیشمندان آن را پایه علوم رایانه‌ای می‌دانند و نقش مهمی در گسترش فناوری اطلاعات در دنیای معاصر داشته است. امروز وابستگی زندگی روزمره مردم به IT، وصف‌ناشدنی است و روزی اندیشه اینکه بتوان اهمیت آن را با تنفس قیاس نمود غیرقابل‌باور بود، اما در حال حاضر می‌بینیم امواج فناوری اطلاعات تمامی مرزها را درنوردیده و لزوم ارتباط با دنیا، اتصال به شبکه ارتباط دیجیتال جهانی امری ضروری است.

در ایران نیز نوآوری‌هایی بسیاری در تمامی حوزه‌های مختلف صورت‌گرفته و فناوری اطلاعات جای خود را در میان زندگی هم‌وطنان گرامی پیدا کرده است. در این میان باید یادی کنیم از پروفسور علی‌اکبر جلالی پدر فناوری اطلاعات ایران که سهم به‌سزایی در توسعه IT در سراسر ایران و به‌خصوص مناطق روستایی داشته و دستاوردهای این حوزه مرهون تلاش‌های این فرد است. آمارها نشان می‌دهد که سهم اقتصاد دیجیتال از GDP کشور از سال 92 تا 99 رشد خوبی بین 5 تا 6 درصد داشته که نشان از حرکت روبه‌جلو دارد و پیش‌بینی می‌شود در دو سال آینده اقتصاد دیجیتال 10 درصد از اقتصاد ایران را شامل شود.

با ظهور فین‌تک‌ها ایران حوزه ارتباطات بانکی نیز دستخوش تغییرات فراوانی در ساختار و عملکرد شده و مفاهیم، تسهیلات و خدمات متنوعی را وارد نظام بانکداری کشور کرده که است. گذار از بانکداری سنتی به بانکداری الکترونیک و اکنون بانکداری دیجیتال بخشی از فرایند اثرگذاری فناوری اطلاعات در این حوزه است که هدف آن ارائه خدمات آسان‌تر به مردم است.

بانک مسکن به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های کشور باتوجه‌به لزوم استفاده از فناوری‌های روز در ارائه خدمات به مشتریان خود در سال 1387 شرکت فناوری اطلاعات ناواکو را به‌عنوان بازوی فناوری اطلاعات خود به حوزه IT معرفی کرد تا مسیر بانک را برای رسیدن به اهداف خود در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بانکی ریل‌گذاری کند.

ناواکو تأمین‌کننده سامانه‌های بانکی، مشاوره و اجرای طرح‌های امنیتی شبکه، زیرساخت و دیتاسنتر، طراحی و توسعه نرم‌افزارهای تخصصی و ارائه راه‌حل‌های جامع بانکداری الکترونیکی و سنتی به بانک مسکن است. شرکت ناواکو همچنین فعالیت‌های گسترده‌ای را در حوزه‌های کربنکینگ، PSP گری، دستگاه کارت‌خوان، کیوسک بانکی و… انجام می‌دهد. تخصص و دانش فنی ناواکو منحصر به حوزه بانکداری نبوده و این شرکت برای نخستین‌بار در ایران سامانه پرداخت الکترونیک عوارض آزادراهی ETC را با نیروهای توانمند داخلی راه‌اندازی کرده است.

مجموعه ناواکو همچنین با اپلیکیشن پرنا یکی از اولین شرکت‌ها در ایران بود که به حوزه خدمات پرداخت الکترونیک ورود پیدا کرده و توانست رضایت حداکثری کاربران را کسب نماید. اما در سال 1400 تحولات مهمی در شرکت به وجود آمد که ماحصل آن رونمائی از ناپ که ریبرند شده پرنا در حوزه پرداخت اینترنتی است و اُبانک که پرچمدار بانک مسکن در حوزه نئوبانک است که این دو محصول به همراه اُکانکت (درگاه دیجیتال دوپورت) آسمان مجموعه را در این سال پرستاره‌تر از همیشه کردند. کسب لوح زرین رضایتمندی مشتری و نیز لوح و گواهینامه برتر نوآوری از جشنواره ملی نوآوری برتر ایرانی همگی مهر تأییدی بر کارنامه پربار شرکت در دهه اخیر است.

اما با ذکر همه این موارد مشکلات بسیاری پیرامون اکوسیستم فناوری ایران شامل تحریم، مسائل اقتصادی، زیرساخت‌ها و … وجود دارد که مسیر تکامل و بلوغ در نوآوری در حوزه فناوری اطلاعات را با دشواری مواجه می‌کند. یکی از مهم‌ترین چالش‌های حوزه فناوری اطلاعات در مبحث رگولاتوری و تعدد نهادهای تصمیم‌گیری است که باتوجه‌به ظهور فناوری‌های نوین در سال‌های اخیر این نیاز در آینده بیش‌ازپیش احساس خواهد شد که همین عامل می‌تواند بدل به بحرانی بزرگ شود. توجه به نهادهای صنفی در جهت تنظیم روابط بین‌دولتی و تنظیم بازار می‌تواند به شکلی اثرگذار در این موضوع نقش‌آفرینی کند.

باتوجه‌به انتخاب سال 1401 به نام تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین توسط مقام معظم رهبری انتظار می‌رود تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط موانع موجود بر سر راه این حوزه را باقدرت برطرف کنند. توسعه کسب‌وکارهای جدید اینترنتی در سالیان اخیر سهم اقتصاد دیجیتال را در سبد اقتصاد ایران افزایش داده و پیش‌بینی می‌شود که این روند روبه‌رشد در آینده نیز ادامه پیدا کند. پس انتظار از نهادهای تصمیم‌‍گیرنده این است که زمینه را برای تسهیل حضور و فعالیت شرکت‌های این حوزه فراهم کنند تا بتوان از ظرفیت‌های بی‌نظیر فناوری اطلاعات در تمامی عرصه‌ها استفاده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.