راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

سورنا ستاری در جریان بازدید از داتین مطرح کرد / از ورود داتین به بازار سرمایه حمایت می‌کنیم

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری عصر سه‌شنبه 17 خرداد از شرکت داتین بازدید کرد و به سؤالات رسانه‌ها پاسخ داد. در جریان این بازدید، سورنا ستاری از معاونت‌های زیرساخت، توسعه محصول و بانکداری نوین بازدید و با متخصصان داتین گفت‌وگو‌ کرد.

سورنا ستاری در این بازدید، درباره موضوع ادغام بانک‌ها در بانک سپه و ارزیابی دولت از این پروژه گفت: «خوشحالم که همه کارهای پروژه در کشور انجام شد و مجبور نشدیم از نرم‌افزارهای خارجی استفاده کنیم. به اعتقاد من این مزیت بسیار جدی است.»

او در پاسخ به این سؤال خبرنگار راه پرداخت که آیا با توجه‌ به شعار امسال نباید نگران رشد قارچ‌گونه شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور باشیم، گفت: «در سال گذشته حدود هزار شرکت دانش‌بنیان فعالیت خود را آغاز کردند که به اعتقاد من عدد زیادی نیست. امسال هم در سه‌ماهه اول بیش از ۱۵۰ شرکت دانش‌بنیان اضافه شده است. دریافت نشان دانش‌بنیان، استانداردهای مشخصی دارد که در کارگروه تعیین می‌شود.»

او همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص حمایت از شرکت داتین برای حضور در بازار سرمایه گفت: «قطعاً از داتین برای حضور در بازار سرمایه حمایت می‌کنیم.»

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری درباره ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان و احتمال رانت‌جویی و کنار رفتن شرکت‌های نوآور حقیقی گفت: «وام، حتماً راهکار مناسبی برای شرکت‌ها نیست، مگر اینکه آنها به بلوغ رسیده باشند تا بتوانند از این وام‌ها استفاده کنند. از سوی دیگر، مبلغ این وام‌ها هم عجیب‌وغریب نیست. در عین‌ حال، این شرکت‌ها یک‌ بار ارزیابی می‌شوند و نکول وامی که می‌گیرند، بسیار پایین و در حد دهم درصد است. مدیران بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان از استادان دانشگاه هستند و واضح است که دنبال رانت‌جویی نیستند. من اعتقاد دارم که اگر قرار باشد کشور در جایی از وام‌دهی حمایت کند، همین‌جاست.»

ستاری درباره برنامه‌های دولت در حوزه اقتصاد دیجیتال هم گفت: ‌ «کارگروه اقتصاد دیجیتال در دولت زیر نظر وزیر ارتباطات است و اتفاقاً مصوبات خوبی هم دارد، اما حقیقت این است که این نوع فعالیت‌ها به کار فرهنگی هم نیاز دارد. اگرچه مصوبات دولت برای دستگاه‌ها اجباری است، اما همه باید تلاش کنیم که فرهنگ عمومی هم در این حوزه پیاده‌سازی شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت