راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

اتمام مرحله آزمایشی اجرای طرح تأمین مالی زنجیره‌ای

ایده طرح تأمین مالی زنجیره‌ای از سال گذشته توسط وزیر صمت کلید خورد و اجرای آن ۳.۵ برابر افزایش کارایی منابع مالی را به‌دنبال داشت. این طرح ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش هزینه‌های مالی در یک زنجیره تأمین را به‌دنبال دارد که از مواد اولیه، تولید، توزیع و پخش به مصرف‌کننده می‌رسد و کنترل هزینه‌های مردم را در دست دارد.

به گزارش شاتا، طرح تأمین مالی زنجیره‌ای در دنیا از سال ۲۰۰۸ در اوراق قرضه بنجل آمریکا با رکود اقتصادی شکل گرفت و انجمن تأمین مالی زنجیره نیز در سال ۲۰۱۰ در این کشور راه‌اندازی شد. در سال ۲۰۱۲ یورو بانک قوانین این طرح را اصلاح کرد، بانک‌های چین سال ۲۰۱۶ وارد این مدل شدند و امروزه به‌طور تقریبی تمامی دنیا از مدل تأمین مالی زنجیره استفاده می‌کنند.

در کشور ما نیز به‌طور تقریبی از اوایل نیمه دوم سال ۱۳۹۹ ایده بومی‌سازی طرح تأمین مالی زنجیره‌ای شکل گرفت و شرکت مدیریت زنجیره تأمین رضوی، گفت‌وگوهای اولیه در این خصوص را آغاز کرد و از اوایل نیمه دوم ۱۴۰۰ این موضوع با جدیت در مجموعه وزارت صمت دنبال شد.

بر این اساس، کارگروهی با محوریت وزارت صنعت، معدن و تجارت و با حضور بانک مرکزی و بنگاه‌ها شکل گرفت و روی مدل‌های مختلف که پیش‌ از این موردمطالعه قرار گرفته بود، کار شد.

سپس واحد تأمین مالی زنجیره‌ای در بانک مرکزی شکل گرفت و قوانین و مقررات لازم را اصلاح کرد، همچنین با انجمن‌های مختلف گفت‌وگو صورت گرفت و بومی‌سازی‌های لازم انجام شد.

نخستین شاخص اجرایی با بانک صنعت و معدن و شرکت‌های سایپا، سازه‌گستر، پلاسکوکار و صالح شیمی در دی‌ماه ۱۴۰۰ شکل گرفت و مدل دوم نیز با ایران‌خودرو و بانک تجارت بومی‌سازی شد.

امروز اجرای آزمایشی و زیرساخت‌های مناسب لازم طرح اجرا شده و اصلاحات اوراق گام‌به‌گام به اجرا درآمده و توانست ضریب نفوذ بالاتری بگیرد.

همچنین شورای پول و اعتبار برخی قوانین مالی موجود را به طرح تأمین مالی زنجیره‌ای مرتبط کرده و تبصره‌ای در مجلس در مورد طرح تأمین مالی زنجیره‌ای با پیگیری‌ها و حمایت وزارت صمت تصویب شد.

در مدل تأمین مالی زنجیره‌ای با کاهش هزینه تولید و مالی بنگاه‌ها روبه‌رو هستیم و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در مورد هدایت نقدینگی، یکی از راهبردهای این طرح هدایت و جریان نقدینگی است.

با اجرای این طرح ۳.۵ برابر افزایش کارایی منابع مالی راداریم. این طرح ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش هزینه‌های مالی در یک زنجیره تأمین را به‌دنبال دارد که از مواد اولیه، تولید، توزیع و پخش به مصرف‌کننده می‌رسد و کنترل هزینه‌های مردم را در دست دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.