راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

ارز دیجیتال فانتوم در نوبیتکس فهرست شد

صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس توکن فانتوم را به بازار این صرافی اضافه کرد. فانتوم یکی از رقبای اتریوم است و خیلی‌ها معتقدند می‌تواند نسخه بهتری از اتریوم در حمایت از قراردادهای هوشمند باشد. در ادامه کمپین جدید نوبیتکس، قرار است به‌زودی رمزارزها و خدمات جدیدی در این پلتفرم ارائه شود. 

به گزارش روابط عمومی نوبیتکس، توکن فانتوم با نماد FTM در سال ۲۰۱۸ معرفی شد و روی شبکه فانتوم در حال گردش است که برای کمک به قراردادهای هوشمند،  پرداخت‌ها، کارمزدهای درون‌شبکه و همچنین به‌عنوان توکن حاکمیتی برای رأی دادن در شبکه استفاده می‌شود.

فانتوم به کمک فناوری نوآورانه خود به دنبال ارائه راهکاری مؤثر و کاربردی برای حل سه‌گانه مشکلات فناوری بلاکچین یعنی مقیاس‌پذیری، امنیت و تمرکززدایی است.

یکی دیگر از کاربرهای فانتوم استفاده برای استیکینگ است؛ به عبارتی کاربران شبکه، توکن‌هایشان را روی شبکه قفل می‌کنند و از آن کوین‌ها و توکن‌ها برای حمایت شبکه استفاده می‌شود.

نکته‌ای که می‌تواند فانتوم را از رمزارزهای دیگر متمایز کند این است که از بلاکچین استفاده نمی‌کند بلکه از سیستمی به اسم دگ (DAG) استفاده می‌کند.

در بلاکچین دیتا‌ها به همدیگر متصل هستند، یعنی به‌صورت یک زنجیر به هم وصل شده‌اند، اما در دگ این‌طور نیست و تعدادی کامپیوتر به هم وصل می‌شوند و با ایجاد شبکه‌، شروع به انتقال اطلاعات می‌کنند و از این پخش شدن اطلاعات می‌توان فهمید که یک تراکنش درست است یا نه؛ یعنی اعتبارسنجی از روی سیستم گفت‌و‌گو یا همان انتقال دیتاها اتفاق می‌افتد.

سیستم اجماع فانتوم از یک روش منحصربه‌فرد اثبات سهام به اسم لاکسیس استفاده می‌کند؛ در این روش ۵۰ اعتبارسنج برای تأیید تراکنش‌ها با همدیگر مشارکت و اجماع می‌کنند.

هرکسی برای اینکه بتواند در شبکه فانتوم اعتبارسنج باشد، باید یک‌میلیون فانتوم را در شبکه استیک یا قفل کند. البته اگر افراد بخواهند از شبکه جایزه بگیرند لزوماً نباید اعتبارسنج باشند؛ می‌توانند با مبالغ کمتر هم جایزه دریافت کنند. درواقع این مبالغ از طریق اعتبارسنج‌های اصلی وارد شبکه می‌شود.

یکی از کاربردهای قراردادهای هوشمند در حوزه دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز است. فرایندهایی که در حوزه امور مالی غیرمتمرکز اتفاق می‌افتد، نظارت حکومتی یا نظارت متمرکز ندارند و از قراردادهای هوشمند برای ساخت، توسعه و پیشرفت امور مالی غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

ساخت NFT یکی دیگر از کاربردهای قراردادهای هوشمند هستند، یعنی اگر بلاکچینی از قراردادهای هوشمند حمایت کند روی آن بلاکچین می‌توان به کمک قراردادهای هوشمند NFTها را به وجود آورد و به راحتی خریدوفروش کرد.

اولین شبکه‌ای که از قراردادهای هوشمند حمایت می‌کرد بلاکچین اتریوم بود، اما در حال حاضر با مشکلات ترافیک و مقیاس‌پذیری پایینی دست‌وپنجه نرم می‌کند و اینکه چند بلاکچین دیگر برای ساخت قراردادهای هوشمند وجود داشته باشد به‌طورکلی می‌تواند به پیشرفت این حوزه کمک کند.

جایگزین‌های اتریوم و رقبایش در بحث قراردادهای هوشمند این روزها زیاد شده‌اند؛ فانتوم، کاردانو، سولانا و حتی اتریوم۲ می‌توانند رقبای خوبی برای شبکه شلوغ اتریوم باشند.

برای خریدوفروش فانتوم و سایر ارزهای دیجیتال مثل بیت‌کوین، اتریوم، کاردانو و… در نوبیتکس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال ایران که بیش از سه میلیون کاربر دارد، ثبت نام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.