راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

نیلی: اصلاح در سیستم بانکی یک ضرورت است

روز گذشته سی‌و‌چهارمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با ارائه  گزارش جدیدی از وضعیت اقتصاد ایران از سوی بخش خصوصی در قالب یک مجموعه مطالعاتی- تحقیقاتی برگزار شد. این نسخه جدید که توسط گروهی از اقتصاددانان دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف به سرپرستی دکتر مسعود نیلی انجام گرفت، قرار است پس از بررسی پیشنهادهای اعضای اتاق تهران و تکمیل شدن آن به‌عنوان برنامه‌ای راهبری در اختیار رییس‌جمهور و دولت یازدهم قرار گیرد.

نیلی در بخشی از صحبت‌هایش با اشاره به اینکه در محیط کسب‌و‌کار و نظام بانکی باید اصلاحاتی صورت گیرد، چالش‌ها و مشکلات موجود در سیستم بانکی را تشریح و اظهار کرد: اگر تحولاتی که در سیستم بانکی اتفاق افتاده در وهله اول مورد بررسی قرار گیرد، جذابیت رقابت افزایش پیدا می‌کند که البته با توجه به نرخ تورم و شرایط رکودی فاصله خیلی زیادی تا شرایط رقابتی داریم و در واقع با افزایش ماندگاری سپرده‌ها و پایداری در مقوله سپرده‌ها و اصلاحات اساسی در سیستم بانکی می‌توانیم از منابع بیشتری استفاده کنیم و اصلاح در سیستم بانکی یک ضرورت است.

نیلی سپس یکی از ویژگی‌های نظام بانکی را تعداد شعب بانک‌ها دانست که به ۲۰ هزار شعبه می‌رسد و مزیتی نیز ندارد و البته نه تنها هیچ رقابتی میان بانک‌ها وجود ندارد که حتی بانک‌های خصوصی برای تعیین نرخ سود، شورا تشکیل می‌دهند تا با یکدیگرهماهنگ شوند. وی رقابت میان بانک‌ها را ضروری و آن را از وظایف رگولاتوری بانک مرکزی برشمرد. نیلی «رقابتی کردن» و «ایجاد جذابیت در سیستم بانکی برای منابع بیشتر» را به عنوان رکن اساسی اصلاح نظام بانکی لازم دانست.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.