راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تصمیم جدید سازمان بورس برای سهام عدالت

با وجود آنکه آزادسازی سهام عدالت وارد نوزدهمین ماه خود شده، هنوز ابهاماتی در زمینه نحوه فروش، شرکت‌های استانی سهام عدالت، نحوه پرداخت سود و… وجود دارد و به نظر می‌رسد سازمان بورس از نو در حال طراحی بسته‌ای برای سامان‌دهی این سهام با ۵۰ میلیون مشمول است.

به گزارش ایسنا، اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹ بود که فرایند آزادسازی سهام عدالت انجام شد تا این سهام به دست صاحبان اصلی برسد. بر این اساس سهام‌داران می‌توانستند یکی از دو راه مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند که در نهایت ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را انتخاب کردند و ۳۰ میلیون نفر نیز روش غیرمستقیم را انتخاب کردند تا سهام‌دار شرکت‌های استانی سهام عدالت شوند.

این دو گروه سرنوشت متفاوتی داشتند. به مستقیم‌ها از همان ابتدا اجازه فروش سهام داده شد. بر این اساس در ابتدا می‌توانستند ۳۰ درصد و اندکی پس از آن ۳۰ درصد دیگر (در مجموع ۶۰ درصد) از سهام خود را از طریق بانک‌ها یا کارگزاری‌ها به فروش برسانند. قرار بود ۴۰ درصد باقی‌مانده نیز در بهمن‌ماه همان سال آزاد شود، اما این اتفاق به‌دلیل سقوط بازار هرگز تحقق نیافت. البته بسیاری از افرادی که ۳۰ یا ۶۰ درصد سهام خود را برای فروش گذاشته بودند نیز موفق به فروش سهام خود نشدند؛ چراکه سهام ارزشمند آنها مشتری نداشت!

سرنوشت غیرمستقیم‌ها نیز از این قرار بود که سهام‌دار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت شدند. بر این اساس قرار شد با برگزاری مجامع، هیئت‌رئیسه این شرکت‌ها انتخاب شوند اما این پروژه اجرایی نشد. این در حالی بود که قرار بود از امسال پرداخت سود سهام عدالت به وضعیت مستقیم‌بودن یا غیرمستقیم‌بودن مشمولان بستگی داشته باشد اما به نظر نمی‌رسد این موضوع نیز اجرا شود. 

بر این اساس مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین اظهارنظر خود در مورد سهام عدالت از طراحی یک بسته جدید خبر داده است. او اعلام کرده که  در مورد سهام عدالت باید به‌مرور تصمیم‌گیری شود.

عشقی بر این نکته تأکید کرده که با توجه به ارزندگی این سهام و وضعیت کنونی بازار، مشمولان برای فروش عجله نداشته باشند و به سهام عدالت به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه کنند؛ چراکه فروش سهام عدالت، به‌خصوص در این نوسانات به ضرر مردم است.

رئیس سازمان بورس همچنین از این موضوع خبر داد که بحث بازارگردانی سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و نحوه فروش سهام عدالت؛ چه در روش مستقیم، چه در روش غیرمستقیم در حال برنامه‌ریزی است. به‌طور کلی  قرار شده است بسته سیاست‌گذاری سهام عدالت طراحی و در شورای عالی بورس مطرح شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.