راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

کارت اعتباری شنونده در راه است

کارت اعتباری جدیدی که تراشه کار گذاشته شده در آن تنها پس از شنیدن و تایید یک رمز عبور مخصوص با صدای صاحب کارت اجازه استفاده از کارت را صادر می‌کند؛ پیشرفت مهمی‌ در جهت مقابله با سو استفاده از کارت‌های اعتباری به شمار می‌آید.

.

پیش قراولی مهندسان شرکت بیپکارت

یک نمونه اولیه از این کارت‌های جدید که به وسیله مهندسان شرکت بیپکارت در کالیفرنیا ساخته شده، نخستین تلاش در جهت جای دادن یک تراشه الکترونیک، باتری، میکروفن و بلندگو در درون یک کارت اعتباری عادی است. سیستم‌های ساده تشخیص صدا هم اکنون در تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار دارد و از آنها می‌توان برای شماره‌گیری بهره گرفت. اما چالشی که پیش روی شرکت سازنده کارت‌های تازه قرار دارد آن است که مجموعه پیچیده‌ای از یک مدار الکترونیک مخصوص تشخیص صدا به همراه میکروفن و بلندگو را در درون یک کارت کوچک جای دهد و کل مدار را با استفاده از باتری مینیاتوری که داخل کارت جای دارد تغذیه نماید. مدار الکترونیک به منظور بالا بردن عمر باتری به گونه ای تنظیم شده که تنها در زمانی که کارت مورد استفاده قرار می‌گیرد باتری به کار می‌افتد.

.

نحوه کار

در بالای کارت دکمه کوچکی تعبیه شده که با فشار دادن آن پیام «لطفا شماره رمز خود را بگویید» از کارت شنیده می‌شود. اگر مدار تشخیص صدایی که درون کارت تعبیه شده صدای صاحب کارت را تایید کرد آنگاه رمز صدا دار مخصوصی که به شکل یک بوق یا طنین خاص موسیقی است پخش می‌کند. این صدا از طریق میکروفن دستگاه مخصوص استفاده از کارت اعتباری برای شرکت صادرکننده کارت ارسال می‌شود و اجازه انجام عملیات بانکی صادر می‌گردد. شرکت بیپکارت در نظر دارد سیستم تازه را به گونه‌ای تکمیل کند که باتری درون کارت بتواند تا مدت دو سال و برای ده نوبت استفاده در هر روز دوام بیاورد. پس از انقضای این مدت می‌باید کارت قدیمی‌ را با کارت جدیدی که باتری درون آن نو است تعویض کرد.

منبع: ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.