راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

حفظ امنیت کاربران افغان فضای مجازی از رصد طالبان

فیس‌بوک، توییتر و لینکدین برای حفظ امنیت شهروندان افغان در پی حضور طالبان در این کشور، مطالب خطرناک این کاربران در پلتفرم‌های نام‌برده را آرشیو می‌کنند یا حساب‌شان را به حالت تعلیق درآورند.

به گزارش ایسنا، ناتانائیل گلایکه، مدیر سیاست امنیتی فیس‌بوک در توییتی اعلام کرد: «فیس‌بوک موقتاً امکان مشاهده یا جست‌وجوی فهرست دوستان حساب‌ها در افغانستان را حذف کرد.»

به گفته گلایکه این شرکت «ابزار یک کلیک» را برای کاربران در افغانستان به‌منظور قفل‌کردن حساب‌هایشان عرضه کرده تا افرادی که دوستان فیس‌بوک آنها نیستند، قادر به مشاهده پست‌های تایم‌لاین یا به اشتراک گذاشتن تصاویر پروفایل آنها نباشند.

گروه‌های حقوق بشر از اینکه طالبان بتواند از پلتفرم‌های آنلاین برای ردگیری تاریخچه دیجیتالی یا ارتباطات اجتماعی افغان‌ها استفاده کند، ابراز نگرانی کرده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل هفته جاری اعلام کرد هزاران افغان از جمله دانشگاهیان، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر در معرض خطر سرکوب‌شدن توسط طالبان قرار دارند.

کاپیتان سابق تیم فوتبال زنان افغان از بازیکنان خواسته است هویت شبکه اجتماعی را حذف و هویت عمومی خود را پاک کنند.

توییتر نیز اعلام کرد: «با شرکای جامعه مدنی برای فراهم‌کردن حمایت از گروه‌ها در افغانستان در تماس است و با اینترنت آرشیو برای تسریع درخواست‌های مستقیم برای حذف توییت‌های آرشیوشده همکاری می‌کند. اگر افراد به حساب‌هایی که حاوی اطلاعاتی هستند که ممکن است آنها رابه خطر بیندازند، دسترسی نداشته باشند، توییتر می‌توانند این حساب‌ها را موقتاً معلق کند تا کاربران بتوانند دسترسی دوباره پیدا کرده و محتوای حساب‌های خود را حذف کنند.»

توییتر همچنین اعلام کرد فعالانه حساب‌های مرتبط با سازمان‌های دولتی را رصد می‌کند و ممکن است این حساب‌ها را موقتاً معلق کند تا اطلاعات بیشتری برای تایید هویت آنها دریافت کند.

بر اساس گزارش رویترز، سخنگوی شبکه اجتماعی حرفه‌ای لینکدین نیز اعلام کرد، شبکه دوستان کاربرانش در افغانستان را موقتاً مخفی می‌کند تا دیگران نتوانند آنها را مشاهده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.