راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تسهیلات تابستانی برای فعالان استارتاپی صنایع نرم و خلاق

استارتاپ‌ها، تیم‌ها و فعالان خلاق که ماهیت حقوقی ندارند هم می‌توانند از برخی خدمات صندوق مانند سرمایه‌گذاری، صدور ضمانت‌نامه، خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی و در برخی موارد تسهیلات بهره‌مند شوند.

مهدی حیاتشاهی، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق، از ارائه انواع خدمات مالی به شرکت‌ها و استارتاپ‌های خلاق از تابستان سال جاری با نظارت و راهبری ستاد فناوری‌های نرم و خلاق خبر داد.

به گزارش ایسنا، مهدی حیاتشاهی ضمن اعلام این خبر گفت: «این صندوق از نظر حوزه فعالیت امکان ارائه خدمات به‌تمامی شرکت‌ها و فعالان اقتصادی را در تمامی حوزه‌های صنعتی، علمی، فرهنگی، تولیدی و خدماتی دارد و محدودیتی در این مورد ندارد. اما با توجه به نیازسنجی و اهداف تعیین‌شده، اولویت و تمرکز فعالیت و خدمات آن در حوزه‌های صنایع خلاق، نوآور و فرهنگی و سپس فناوری دانش‌بنیان است. پس با توجه به اینکه صنایع و شرکت‌های فعال در حوزه گیاهان دارویی در هر دو بخش نوآوری و خلاقیت و همچنین فناوری فعالیت دارند، شامل اولویت‌های خدمات صندوق هستند.»

او درخصوص استارتاپ‌های صنایع فرهنگی و تیم‌های خلاق افزود: «استارتاپ‌ها، تیم‌ها و فعالان خلاق که ماهیت حقوقی ندارند نیز می‌توانند از برخی خدمات صندوق مانند سرمایه‌گذاری، صدور ضمانت‌نامه، خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی و در برخی موارد تسهیلات بهره‌مند شوند.»

حیاتشاهی با اشاره به اهمیت خدمت‌دهی به استارتاپ‌ها گفت: «استارتاپ‌ها و تیم‌های نوپا در حوزه‌هایی مانند سرمایه‌گذاری به شرطی که شرایط لازم را دارا باشند، از حوزه‌های موردعلاقه صندوق برای ارائه خدمات هستند. باید به این نکته توجه کرد که این متقاضیان ازنظر خطرپذیری، تعیین حد اعتباری و تضامین مرتبط دارای شرایط متفاوتی نسبت به شرکت و دارندگان ماهیت حقوقی خواهند بود.»

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری صنایع خلاق، در مورد میزان تسهیلات و جزئیات خدمات افزود: «پس از بررسی درخواست متقاضی توسط صندوق و تحلیل آن، نوع و شیوه خدماتی که برای متقاضی مناسب‌تر است، به آن پیشنهاد می‌شود. درصورتی‌که این خدمت از نوع تسهیلات باشد، میزان و شرایط آن مشخص و به متقاضی اعلام می‌شود.»

این مسئول اکوسیستم صنایع نرم و خلاق، ضمن ارائه توضیحات در مورد ویژگی‌های فنی محصولات، گفت: «صندوق خلاق در ارائه خدمات محدودیتی از نوع سطح فناوری، دانش‌بنیان و شرکت خلاق بودن و حوزه فعالیت ندارد. هرچند شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان یا دارای فناوری و نوآوری خاص، مسلماً برای تمامی سرمایه‌گذاران و نهادهای حمایت‌کننده توسعه کسب‌وکار جذاب هستند.»

به گفته او، صندوق هم به‌عنوان یک‌نهاد اقتصادی و بر اساس منابع در اختیار بر اساس شاخص‌ها و ریسک‌های تحلیل‌شده برای هر طرحی امکان‌سنجی کرده و تصمیم‌گیری می‌کند.

حیاتشاهی در تبیین اولویت‌ها اضافه کرد: «اولویت صندوق عمدتاً شرکت‌های کوچک و متوسط دارای خدمات و محصولات خلاقانه و نوآورانه است و مسئله فناوری بیشتر ممکن است در کاربرد فناوری در این محصولات باشد نه توسعه خود فناوری

به گفته او، تمامی شرکت‌های خلاق که از آن جمله می‌توان به شرکت‌ها و تیم‌های فعال در حوزه گیاهان دارویی، نوشیدنی‌ها و خوراک‌های سنتی و صنایع و خدمات مرتبط با آن‌ها اشاره کرد نیز در دامنه مشتریان این صندوق قرار می‌گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.