راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

پویش خود اظهاری مبالغ دریافتی از صندوق نوآوری و شکوفایی آغاز شد / پیگیری‌های بی‌پاسخ نصر تهران

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در واکنش به خلف وعده‌ صندوق نوآوری و شکوفایی مبنی بر انتشار شفاف نام شرکت‌های دریافت‌کننده‌ وام 50 میلیارد تومانی و مبالغ دریافتی، پویش خود اظهاری مبالغ دریافتی از صندوق نوآوری و شکوفایی را راه‎‌اندازی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، پیرو انتشار خبر اعطای وام 50 میلیارد تومانی به شرکت‌های استارتاپی و واکنش علی وحدت، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی مبنی بر تمایل نداشتن برخی از این شرکت‌ها به انتشار نام، نصر تهران به‌عنوان نماینده‌ بخش خصوصی در حوزه‌کسب‌و‌کارهای آنلاین و اقتصاد دیجیتال، در نامه‌ای خطاب به رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، خواهان انتشار شفاف نام شرکت‌های دریافت‌کننده‎ وام و مبالغ دریافت شده، شد.

در این نامه که در تاریخ 8 اردیبهشت 1400 و به شماره‎‌ 271/ص ت 1400 ارسال‌شده بود، با اشاره به اعطای وام ۱۲ هزار میلیارد تومانی در زمان مدیریت علی وحدت به شرکت‌های دانش‌بنیان، عنوان شد. گرچه حمایت‌های انجام‌شده و حجم قابل‌توجه وام‌های اعطایی، باعث خوشحالی اکوسیستم استارتاپ کشور شده است، اما پرسش‌هایی را نیز در رابطه با نحوه توزیع و میزان اثربخشی آن به وجود آورده است.

در این نامه، حسین اسلامی، رئیس هیئت مدیره‌ نصر تهران، صراحتاً از علی وحدت درخواست کرد جهت تنویر افکار عمومی، نام شرکت‌های دریافت‌کننده‌ وام و مبالغ دریافت شده از سوی آن‌ها را به‌صورت شفاف اعلام کند.

پس‌ازآن، در تاریخ 18 اردیبهشت 1400، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی اعلام کرد: «به‌زودی، پس از استعلام از نهادهای نظارتی، اسامی شرکت‌های دریافت‌کننده تسهیلات را اعلام می‌کند.» با گذشت حدود یک ماه از این وعده، اقدام متناسبی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی انجام نشد. برهمین اساس در تاریخ 12 خرداد 1400، نصر تهران، دوباره در نامه‌ دیگری به شماره‌ 711/ص ت 1400 خطاب به علی وحدت عنوان کرد که تمایل نداشتنِ شرکت‌های دریافت‌کننده وام به انتشار نامشان، توجیه قابل قبولی برای منتشر نکردن فهرست یادشده نیست.

بنابراین، بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور خواستار راه‌اندازی پویش خود اظهاری مبالغ دریافتی از صندوق نوآوری و شکوفایی از سوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران هستند. در این نامه ذکر شد که نصر تهران تا تاریخ 20 خرداد 1400 منتظر دریافت اسامی شرکت‌های دریافت‌کننده و مبالغ دقیق دریافتی می‌ماند و در غیر این صورت، این موضوع را رسانه‌ای کرده و پویش نام‌برده را راه‌اندازی خواهد کرد.

پس از تاریخ 20 خرداد، پیگیری‌های دبیرخانه‌ نصر تهران در این رابطه ادامه داشت، اما علی‌رغم تماس‌های مکرر با سیاوش ملکی‌‌فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، پاسخ روشنی دریافت نشد. طی آخرین تماس دبیرخانه‌ نصر تهران با ملکی‌فر در تاریخ 13 تیر 1400 درخصوص پیگیری پاسخ به نامه‌ 20 خرداد، ایشان اعلام کرد «هر زمان وقت کنم پاسخ‌خواهم داد.»

با توجه به گذشت یک ماه از تاریخ اعلام‌شده مبنی بر انتشار فهرست وام‌گیرندگان و مبالغ دقیق دریافتی توسط نصر تهران و خلف وعده‌ صندوق نوآوری و شکوفایی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به راه‌اندازی پویش خود اظهاری مبالغ دریافتی از صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام می‌کند.

برهمین اساس از کلیه‌ شرکت‌های استارتاپ که از صندوق نوآوری و شکوفایی وام دریافت کرده‌اند تقاضا می‌شود اسم شرکت، مبلغ دریافتی و تاریخ دریافت وام خود را طی نامه‌ای به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ارسال کرده و یا به انتشار این موارد در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «شفافیت» اقدام و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران را نیز تگ کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.